Na nedávnom straníckom sneme doslova povedal: “Poľsko sa nikdy nevzdalo požiadavky na reparácie za druhú svetovú vojnu. Ak si niekto myslí opak, mýli sa.” Kaczynski vládne v krajine pevnou rukou a hoci nesedí vo vláde, každému je jasné, že je to on, kto dáva noty aj premiérke Beate Szydlovej. Preto nikoho neprekvapilo, že Kaczynského predstavu podporil aj podpredseda vlády a minister obrany Mateusz Morawiecki. Berlín túto otázku považuje za dávno uzavretú a nechce o nej viac počuť.

Zdevastovaná krajina: Poľsko prišlo o takmer pätinu obyvateľstva, škody sa odhadujú na 700 miliárd eur.
Zdevastovaná krajina: Poľsko prišlo o takmer pätinu obyvateľstva, škody sa odhadujú na 700 miliárd eur.
Zdroj: wikipedia.org

Zaplaťte miliardy!

Kaczynskeho slová prichádzajú v čase, keď Brusel stupňuje tlak na Varšavu pre likvidáciu nezávislosti súdnictva. Právo a spravodlivosť vidí za európskou kritikou nemalý podiel nemeckého vplyvu a tak logicky prišiel protiúder. Koľko by malo Nemecko Poliakom zaplatiť za príkoria vojnových čias Kaczynski nepovedal. Ale spoľahlivo to za neho vyjadrili vláde naklonené poľské médiá.

Portál televíznej stanice Republica zverejnil obrázok známeho nápisu nad vchodom do koncentračného tábora Auschwitz. Pôvodnú vetu Arbeit macht frei (Práca oslobodzuje) graficky vymenili za Reparationen machen frei (Reparácie oslobodzujú). Týždenník Sieci Prawdy zverejnil, že Berlín by mal poľskému štátu vyplatiť šesť biliónov dolárov.

Takéto požiadavky sú súčasťou pocitu ukrivdenosti, ktorí si Poliaci so sebou nesú cez celé svoje dejiny. Aj preto ide zo strany predsedu Práva a Spravodlivosti o dobre premyslený populistický ťah. Podľa prieskumu verejnej mienky totiž požiadavku reparácií od Nemecka podporuje až 63 percent Poliakov.

Napadnutie Poľska: Oficiálny začiatok 2. svetovej vojny.
Napadnutie Poľska: Oficiálny začiatok 2. svetovej vojny.
Zdroj: wikipedia.org

Odškodnenie už bolo!

Hovorca nemeckej vlády sa obmedzil len na krátke vyjadrenie, podľa ktorého bola táto otázka už v minulosti definitívne vyriešená. Faktom je, že Poľsko sa už v tomto smere niekoľkokrát zrieklo akýchkoľvek nárokov voči Nemecku. V prvom rade platí dohoda víťazných mocností z roku 1945, že Berlín zaplatí vojnové odškodnenie Sovietskemu zväzu a Moskva následne časť peňazí poskytne aj Poľsku. Kremeľ svoju časť dohody zrejme nikdy nesplnil, ale to už je iný príbeh.

Následne v roku 1953 sa Sovietsky zväz a taktiež Poľsko oficiálne vzdali akýchkoľvek finančných nárokov voči Nemecku, pretože v čase studenej vojny nechceli poškodiť svojho spojenca v podobe Nemeckej demokratickej republiky. Napriek tomu Poliaci napokon reparácie dostali.

V roku 1990 po nemeckom zjednotení uzavrela Varšava s Berlínom zmluvu o dobrých vzájomných vzťahoch. Na jej základe vyplatili Nemci pol miliardy nemeckých mariek na účet špeciálnej nadácie vo Varšave a okrem toho dostali ešte poľské obete nacistických programov dve miliardy mariek. Definitívne uzavretie tejto otázky poľská vláda deklarovala v roku 2004, keď vstúpila do EÚ a to vďaka výraznej politickej podpore Nemecka.

Zničená Varšava po 2. svetovej vojne.
Zničená Varšava po 2. svetovej vojne.
Zdroj: wikipedia.org

Vojnové škody

Poľsko stratilo v druhej svetovej vojne pätinu obyvateľstva, polovicu priemyslu a takmer všetku infraštruktúru. Mnohé mesta sa premenili na kopu sutín a materiálne škody sa odhadujú na 700 miliárd eur. To však nič nemení na fakte, že z právneho hľadiska je otázka odškodnenia uzavretá. Potvrdil to aj bývalý poľský veľvyslanec v Nemecku Andrzej Byrt.

Jediný, kto sa odvážil mierne namietať voči Kaczynskeho požiadavke, je poľský prezident Andrzej Duda. „Takáto otázka sa nemôže riešiť vo verejnej debate. Treba na ňu mať dostatok silných právnych argumentov,“ vyhlásila prezidentská kancelária.

V podobnom duchu sa najprv vyjadrilo aj ministerstvo zahraničných vecí, ale vzápätí otočilo. „Možnosť požadovania ďalších reparácií si vyžaduje hlbšiu analýzu,“ vyhlásil rezort diplomacie vo svojom stanovisku. Zároveň dodal, že otázkou sa aktuálne zaoberá spolu s ďalšími vládnymi inštitúciami.