Až desať rokov za mrežami hrozí dnes už bývalému prezidentovi Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) Andersovi Bessebergovi za to, že počas svojho 26-ročného šéfovania prijímal úplatky vo forme hodiniek, poľovačiek, drahých darov či služieb prostitútok. Dnes 77-ročný Nór odstúpil z funkcie po policajnej razii v salzburskom sídle IBU na Peregrinstrasse v roku 2018. Po tom, čo nezávislá vyšetrovacia komisia IBU odhalila prvé dôkazy Bessebergových činov. S ďalšími teraz prišla nórska prokuratúra Ökokrim, ktorá sa zaoberá hospodárskou kriminalitou a ktorá Besseberga vyšetrovala posledné tri roky, pričom na prípade spolupracovala nielen s rakúskymi vyšetrovateľmi, ale aj s úradmi v Česku, Lichtenštajnsku a Kanade.
Podplácali ho desať rokov
Besseberg, ktorý bol od roku 1993 prvým prezidentom IBU, prostredníctvom právnika odkázal, že je nevinný a teší sa na to, ako pred súdom očistí svoje meno. Pravda však je, že dôkazov proti nemu pribúda. „Veríme, že dokážeme, že obžalovaný dostával úplatky nepretržite desať rokov,“ vyhlásila štátna zástupkyňa Marianne Djupeslandová.
FOTO hriešnika v GALÉRII>>
Nórsky šéf svetového biatlonu mal nadštandardné vzťahy najmä s Ruskom. Vyšetrovatelia ho vinia nielen z korupcie, ale aj zo zakrývania dopingových prípadov ruských športovcov či z nepovoleného lobingu, aby sa pridelili majstrovstvá sveta sibírskemu Chanty-Mansijsku. „Existuje viacero indícií, že si ruskí vodcovia Besseberga kúpili,“ uvádza predseda komisie IBU Jonathan Taylor v 220-stranovej správe k prípadu. „Z nášho pohľadu nebral žiadny ohľad na etické hodnoty. Nemal záujem chrániť šport pred podvodmi,“ pokračoval Taylor.
Rusko si vraj Besseberga omotalo okolo prsta. „Existujú príbehy, ako ho vozili helikoptérou na poľovačky. Občas na zvieratá strieľal priamo zo vzduchu. Alebo na snežnom skútri naháňal líšky,“ cituje britský denník Times generálneho sekretára IBU a šéfa amerického biatlonu Maxa Cobba. „Pamätám si, ako som raz sedel s nórskymi trénermi, keď sa k nám vrútil Besseberg a začal sa s nimi rozprávať po nórsky. Keď odišiel, pýtal som sa, čo to malo znamenať. Vraj chcel vedieť, ako dopadli preteky, keďže bol na poľovačke a súťaž zmeškal. Ani len sa len nesnažil zakryť, že na tých pretekoch nebol,“ čudoval sa Cobb.
Prostitútka? Nie, tlmočníčka
Bolo toho nepomerne viac. Podľa nórskych vyšetrovateľov dostal za pridelenie MS Chanty-Mansijsku hodinky Omega v hodnote vyše 16-tisíc eur. O dva roky počas návštevy Moskvy zasa prijal prostitútku a okrem nej drahé hodinky značky Hublot. A k tomu ďalšiu poľovačku v Ťumene - na losy, diviaky a jelene.
Besseberg bol vášnivý poľovník. Aj v Nórsku mal vlastnú horskú chatu, v rodinnom sídle neďaleko Vestfossenu. Užíval si tam lov na soby. Práve tam ho v roku 2018, v deň razie v rakúskom sídle IBU, prepadla nórska polícia a zhabala počítače a dokumenty. Vrátane väčšieho množstva hotovosti v obálkach.
Besseberg údajne dostal do daru aj hodinky značky Ulysse Nardin v hodnote 6 700 eur. A, prirodzene, ďalšie poľovačky. Vraj pravidelne chodieval loviť v rokoch 2009 až 2018, pričom trofeje ulovených zvierat si brával domov.
Aj služby mladých prostitútok, ktoré bývali označované za tlmočníčky, mu vraj často ponúkali počas návštev Ruska. A nielen na jednu noc. „Každý, kto sa v rokoch jeho vlády pohyboval okolo biatlonu, dobre vedel, aké praktiky používa. Vrcholom Bessebergovej arogancie bol kongres IBU v Kišiňove v roku 2016. Jeho klika sa tam správala ako absolútni diktátori. Tam vtedy presadil, že Ťumeň dostal napriek dopingovej kauze majstrovstvá sveta v roku 2020,“ prezradil súčasný viceprezident IBU Jiří Hamza pre portál idnes.cz. Delegáti kongresu hlasujúci pre Ťumeň mali podľa francúzskeho denníka Le Monde za hlasy od ruského biatlonového zväzu sľúbené úplatky vo výške od 25- do 100-tisíc eur.
Mimoriadny kongres IBU však Ťumeňu usporiadanie MS predsa len vzal o rok neskôr, keďže odobratie MS žiadala nielen Svetová antidopingová agentúra, ale aj Medzinárodný olympijský výbor. Dopingová kauza totiž stále nebola uzavretá.
Za čias Bessebergovho panovania sa ruskí biatlonisti často nemuseli báť dopingových testov. Keď sa napríklad v biologickom pase Jevgenija Usťugova na olympiáde v Soči 2014, kde získal zlato, našli abnormálne vysoká hladina EPO, jeho titul zostal v platnosti. IBU dodatočné testovanie, ktoré malo nasledovať podľa pravidiel, v tomto prípade vynechalo. Usťugov o zlato aj tak prišiel. O rok neskôr.
Dobrý začiatok, zlý koniec
V rámci objektivity priznajme, že pod Bessebergovým vedením sa biatlon výrazne pohol vpred. Pred nástupom bývalého nórskeho biatlonistu a neskôr aj trénera reprezentácie na čelo svetovej organizácie patril biatlon medzi malé zimné športy pridružené k modernému päťboju.
Keď v prvý júlový piatok v roku 1993 vznikla Medzinárodná biatlonová únia v londýnskom hoteli neďaleko letiska Heathrow, začala jeho popularita pomaly stúpať. Dnes je z neho marketingovo silný šport a televízne prenosy biatlonových pretekov sú neoddeliteľnou súčasťou vysielania mnohých TV staníc. Bessebergovi však moc zachutila až príliš. „Pred tým, než sa to všetko pokazilo, urobil veľa dobrých vecí,“ vyhlásil pre Times jeden z členov nórskej biatlonovej federácie Tore Boygard. „Nejaké zlé chýry začali kolovať, ale viete, boli to len chýry. My v Nórsku sme naozaj nemali potuchy, že si niekto od neho kupuje hlasy a že pomáha schovávať výsledky dopingových testov,“ dodal Boygard.
FOTO hriešnika v GALÉRII>>
Aj dnes je na čele IBU Nór - Olle Dahlin. Organizácia sa však medzičasom od Bessebergových činov dištancovala. „Je to temná perióda našej organizácie a dúfam, že bude správne vyšetrená,“ vyhlásil Dahlin.