Tom Cruise spôsobil to, čo sa v Poľsku považuje za nemožné: spojil obyčajných ľudí i politikov. Prehovorili jedným hlasom proti plánom producentov hollywoodskeho trháka.

FIlmári našli pre Toma Cruisa dva mosty v Poľsku.
Zdroj: Internet

Protesty

Zo začiatku sa zdalo, že ide o hoax. Koncom júna sa v Dolnosliezskom vojvodstve rozniesla zvesť, že hollywoodska hviezda príde do Poľska nakrúcať scény do svojho nového filmu. A naozaj, americký štáb zaujal storočný most pri malej obci Pilchowice pri rovnomennom jazere. Pre scény do ďalšieho zo série kultových akčných filmov Mission Impossible ho chceli vyhodiť do vzduchu. Pracovníci ministerstva kultúry ubezpečovali, že sa to udeje v súlade s platnou legislatívou. Filmárom sa však všetko skomplikovalo - vzbúrili sa obyvatelia i lokálni  politici.

 

Nešlo len o to, že historický most bude zničený. Ľuďom začalo tiež prekážať, že objekt vo filme bude stáť v inej krajine. Takže diváci by sa nedozvedeli nič o Poľsku, o jeho prírode či pamiatkach. Krásne výhľady v okolí Pilchowíc by reklamovali Švajčiarsko. Nepomohli ani argumenty produkčnej firmy Alex Stern, ktorá na filme spolupracuje, že chceli vyhodiť do vzduchu len zničené časti mosta a potom ich opäť zrekonštruovať.   

Pritom pilchowický most si pamätá aj väčšie hrozby, než sú americkí filmári. Na konci druhej svetovej vojny sa ho pokúsili vyhodiť do vzduchu hitlerovci - neúspešne. Ešte v roku 2016 po ňom premávali vlaky. Dnes síce chátra, ale úrad dolnosliezskeho maršalka (obdoba slovenského župana) ho plánuje obnoviť a sprístupniť v rámci projektu revitalizácie zanedbaných železničničných úsekov. Maršalek vojvodstva Cezary Przybylski zdôrazňuje, že pilchowický most je časťou vznikajúceho Dolnosliezskeho náučného chodníka technických pamiatok.

Most v Pilchowiciach filmári do vzduchu nevyhodia. Narýchlo sa stal technickou pamiatkou.
Zdroj: PROFIMEDIA

Ministerstvo kultúry a národného dedičstva bolo spočiatku návrhom spoločnosti Paramount Pictures veľmi priaznivo naklonené. Keď však o záležitosti začali hlasno hovoriť v médiách a ľudia vyjadrovali svoje pobúrenie, úradníci zmĺkli. Nakoniec sa rozhodlo, že stavba dostala status chránenej.

Most má síce svoju storočnú históriu, ale nebol zapísaný do zoznamu technických pamiatok. Procedúra zápisu sa začala ešte pred príchodom Američanov a, ako tvrdí generálna konzervátorka pamiatok Dolného Sliezska Magdalena Gawinová, pod pamiatkovou ochranou bol od podania žiadosti o zápis. Vzhľadom na búrku okolo neho celý proces prebehol v zrýchlenom konaní, takže od minulého týždňa už pilchowický most v zozname pamiatok figuruje.

Pilchowičania si svoj most nechcú dať vyhodiť do vzduchu.
Zdroj: Internet

Druhý pokus

Filmári sa však nevzdali a začali v Poľsku hľadať iný objekt. Tentoraz voľba padla na 111-ročný most vo veľkopoľskej obci Stobnica, v centrálnej časti krajiny. Stavba má ešte strastiplnejšiu históriu - neúspešne sa ju pokúsili vyhodiť do vzduchu nielen nacisti, ale aj Červená armáda. Zdá sa, že sa to nepodarí ani Tomovi Cruisovi.

Spoločnosť Paramount Pictures podľa poľskej tlače poslala návrh mailom pracovníčke reklamného oddelenia poľských železníc a pritom sa odvolala na istého manažéra železníc aj tajomníka strediskovej obce v Szamotulách, do ktorej Stobnica patrí. Ale tentoraz zaúradovali nevyjasnené vlastnícke vzťahy. Ak dovtedy ľudia na nich frflali, dnes za to ďakujú Bohu.

„Podľa katastrálneho registra je majiteľom mosta Stobnica, ale nie sme si tým úplne istí. Starostka žiada jednoznačné potvrdenie, komu patrí. Záležitosť skúma súd,“ uviedol šéf strediskovej obce Szamotuly Slawomir Maslowski. Súd trvá už niekoľko rokov a navyše obec o návrhu filmárov nič nevie. „Nikto sa so mnou ani so starostkou nekontaktoval,“ uviedol pre PLUS 7 DNÍ Maslowski.

Čo na to železnice? „Američania sa na nás obrátili ohľadom mosta v Stobnici. Naša akciová spoločnosť však nie je majiteľom objektu. Zriekla sa ho pred niekoľkými rokmi v prospech štátu, čiže v prospech obce,“ odpovedal Bartolomiej Sarna z tlačového oddelenia poľských železníc.

Keď filmári nepochodili v Pilchoviciach, obrátili sa na Stobnicu.
Zdroj: PROFIMEDIA

Potrebný

Ani ľuďom v Stobnici sa nepáči, že by ich most mal byť vyhodený do povetria. „Ani reči, že by nám most zbúrali. Potrebujeme ho. Skôr by sme ho mali zrekonštruovať, než zničiť,“ uviedla pre PLUS 7 DNÍ starostka obce Maria Sahanová. „Občania chodia cez most do práce, aj keď je v zlom stave. Inak by museli využívať obchádzku, ktorá je oveľa dlhšia,“ dodáva. „Čo je to vôbec za nápad? Nech si v Amerike vyhadzujú do vzduchu svoje mosty,“ rozčuľuje sa. Ubezpečuje zároveň, že všetci Stobničania budú vždy bojovať za to, aby most zostal stáť a aby sa stal oficiálnou komunikáciou. „Mladomanželia si tam robia svadobné fotky, ten most je časťou všetkých nás,“ uzatvára starostka.

S jej názorom súhlasia aj Stobničania. „Keď most potrebuje rekonštrukciu, to všetci dávajú ruky preč. Len aby teraz nevy­šlo najavo, že predsa len o zbúraní mosta má kto rozhodovať,“ hnevá sa pani Malgorzata. Jej susedka Henryka si myslí, že celý nápad je absurdný. „Rozčúlilo ma to. Dnes sú predsa rôzne počítačové technológie, netreba vyhadzovať do vzduchu skutočný most,“ myslí si.

My náš most potrebujeme, hovorí starostka Stobnice.
Zdroj: Internet

Snaha pomôcť

K celej afére sa vyjadril aj režisér a scenárista Mission Impossible 7 Christopher McQuar­rie. „Náš návrh bol v médiách nesprávne interpretovaný. Séria Mission Impossible je známa tým, že produkcia vzniká pri minimálnom používaní počítačových efektov,“ napísal v oficiálnom vyhlásení. Keď filmári našli nefunkčný železničný most, ktorý zodpovedal ich predstavám, navrhli, že ho sčasti vyhodia do povetria a potom dajú do stavu používateľnosti. „Chceli sme len pomôcť,“ uzatvára Christopher McQuarrie.

Scenárista a režisér Christopher McQuarrie, na snímke s hlavným hrdinom série, chcel vraj len pomôcť.
Zdroj: Internet

Viac obrázkov si môžete pozriežť v GALÉRII.