Mnohí užívatelia sociálnych sietí reagovali s prekvapením na skutočnosť, že poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro nosí pri sebe strelnú zbraň, informovala v utorok agentúra AP.

Uvedená skutočnosť vyšla nedopatrením najavo, keď Ziobro (čítaj: Žiobro) sa zúčastnil na pietnej spomienke na obete banského nešťastia v strednom Poľsku. Náhly poryv vetra odhalil, že za opaskom mal pištoľ typu Glock.

Kritici na sociálnych sieťach komentovali, že minister si zrejme nie je istý ochrankou, ktorú má pridelenú ako štátny činiteľ. Jeho stúpenci ho však obhajovali s argumentom, že Ziobrovi, ktorý je zároveň generálnym prokurátorom, boli nedávno adresované hrozby smrťou.

Samotný Ziobro uviedol, že má oprávnenie na nosenie zbrane a cez víkendy trénuje na strelnici športovú streľbu, píše AP.

Poľský minister spravodlivosti sa vyjadril, že zbraň mal na pondelkovej ceremónii pri sebe preto, lebo ináč by ju musel ponechať v aute, čo nie je dovolené.

Päťdesiatdvaročný Ziobro je šéfom malej euroskeptickej strany Solidárne Poľsko (SP), ktorá je súčasťou vládnucej pravicovej koalície. Zastáva viaceré radikálne názory, medzi ktoré patrí podpora znovuzavedenia trestu smrti. Je autorom kontroverzných zmien v poľskom justičnom systéme, ktoré priviedli Varšavu do sporu s Európskou úniou (EÚ).