Patrí medzi najúspešnejších športovcov Slovenska, bol vyhlásený za najlepšieho zápasníka 20. storočia. Na olympijských hrách v Sou­le v roku 1988 získal bronzovú medailu a pred tridsiatimi rokmi sa stal v Tokiu zápasníckym majstrom sveta. Slovenský zápasnícky zväz však s Jozefom Lohyňom nechce mať nič spoločné.

Odpísaný na päť rokov

Delegáti valného zhromaždenia zápasníckeho zväzu na svojom poslednom rokovaní v Šamoríne neschválili prijatie Lohyňovho klubu Wrestling Academy za svojho člena. „Chceli sme byť súčasťou zápasníckeho zväzu, aby sa mohli deti zúčastňovať na súťažiach a aj dospelí členovia sa chceli otestovať, ako sú na tom, kam sa posunuli. Je na to potrebná licencia,“ vysvetlil nám Jozef Lohyňa svoj zámer.

S iným cieľom vraj členstvo nevyhľadáva, lebo vďaka svojej športovej kariére dokáže vybaviť účasť svojich zverencov na súťažiach v okolitých krajinách aj v zámorí, kde je rešpektovaným športovcom. Neraz ho pozvali na tamojšie turnaje ako hosťa. „Chcel som, aby moji chlapci absolvovali súťaže najskôr na Slovensku. To je hierarchia, ktorá platila za mojich čias.“

Lohyňa je presvedčený, že jeho akadémia splnila všetky náležitosti, ktoré zväz vyžadoval, a ani tak neuspela. Situácia je o to nepríjemnejšia, že o členstvo sa opätovne môže uchádzať až o päť rokov. „Neviem, kto to mohol navrhnúť. Keď niečo nespĺňam, opravím, splním a mal by som byť podľa toho prijatý. Čím viac klubov, tým viac sa obohacuje konkurencia. To je nepochopiteľná myšlienka zo strany delegátov valného zhromaždenia,“ rozčuľuje sa Lohyňa.

Odplata za kritiku?

Za odmietavým stanoviskom Slovenského zápasníckeho zväzu Lohyňa vidí najmä osobné dôvody. V roku 2016 po zasadnutí valného zhromaždenia adresoval prostredníctvom sociálnej siete svoj kritický pohľad na slovenské zápasenie v statuse s názvom: Quo Vadis - kam kráča zápasenie na Slovensku?

FOTO Jozefa Lohyňa nájdete v GALÉRII >>

„Ako sa dostať z tohto marazmu? Treba si nastaviť zrkadlo a pravdivo si povedať, že dosť bolo výjazdov a naberania skúseností na majstrovstvách Európy či majstrovstvách sveta. V prvom rade je nutná tvrdá práca na žinenke, v posilňovni či pri behu,“reagoval vtedy Lohyňa.

Výsledky našich zápasníkov podľa neho nie sú dostačujúce. „Za mojich čias som sa nieže hanbil, keď bolo 4. miesto, ale bola tam veľká ambícia na medailový výsledok. Teraz sa tešia, keď náš reprezentant skončí dvanásty, desiaty. Lebo sú za to nejaké body a zväz za to dostane peniaze. Tak sa z toho tešia.“   

Ako najviac problematické vidí Jozef Lohyňa angažovanie zahraničných zápasníkov v drese Slovenska. „Bol som proti tomu, aby sme sem ťahali cudzincov, Rusov, aby sme tu mali žoldnierov, ktorí nám robia výsledky. Keď sa pozriem na históriu, akú má československé zápasenie, tak sú tam olympijskí medailisti, úspechy na majstrovstvách za tri dekády od 70. rokov.“

Legendárny zápasník vidí za vtedajšími výsledkami prácu trénerov, dnes systematickú prácu s juniormi nevidí. „Prečo dostávajú od štátu peniaze na mládež, keď mládež do 18 rokov skončí a do seniorských súťaží kúpia Rusa? To je podľa mňa choré,“ dodal.

V minulosti dostal ponuku viesť slovenskú reprezentáciu, ale za nedôstojných podmienok. „Bolo to okolo roku 2010. Pracoval som vtedy mimo zápasenia a prišli za mnou, že majú pre mňa ponuku reprezentačného trénera. Za 350 eur. Takže som sa iba zasmial.“

Sila mlčiacich

Od roku 2018 Lohyňa aktívne vedie vlastnú zápasnícku akadémiu. „Nemal som a nemám veľké oči vychovať olympionika. V podmienkach, v akých sa šport nachádza, je to veľmi ťažké. Ale teší ma nadšenie ľudí, ktorí si ku mne chodia zacvičiť. Rovnako ma teší radosť rodičov, že ich dieťa robí niečo zmysluplné.“

Lohyňovi zverenci sú rovnako ako on odmietnutím zo strany zápasníckeho zväzu nemilo prekvapení a chcú vedieť, v čom je problém. Viceprezident Slovenského zápasníckeho zväzu Roland Hakszer však jasnú odpoveď nemá. Našej redakcii oznámil len toľko, že dňa 6. septembra sa konalo v Šamoríne valné zhromaždenie, kde delegáti s hlasovacím právom rozhodli o otázkach, ktoré boli predmetom programu.    Zo zápisnice zhromaždenia vyplýva, že za prijatie Lohyňovej akadémie hlasovalo 15 prítomných delegátov, proti bol jeden delegát a hlasovania sa zdržalo 43 delegátov.

Rovnako ako Lohyňov klub pochodili kluby zo Zemplínskych Hámrov, z Dunajskej Stredy a z Bratislavy. Bratislavský klub pritom zastrešuje ďalší úspešný zápasník Rodion Kertanti, účastník olympiád v Atlante a v Sydney a vicemajster Európy vo voľnom štýle z roku 1996.

FOTO Jozefa Lohyňa nájdete v GALÉRII >>