V Rusku rezonuje prípad vraždy 32-ročného Olega Sviridova, ktorého zniesol zo sveta jeho priateľ. Nikto však neroní slzy za obeťou. Obyvatelia Samarskej oblasti aj známe osobnosti považujú útočníka, pracovníka továrne na raketové motory Viačeslava M., za hrdinu: zbavil svet pedofila, ktorý zneužíval jeho malú dcéru aj iné deti.

Nabodol sa na nôž

Viačeslav M. a o dva roky mladší Oleg Sviridov boli dlhoroční kamaráti. Poznali svoje rodiny, pomáhali si a občas si spolu posedeli pri poháriku. Jedno takéto stretnutie sa obom stalo osudným. V dobrej nálade Sviridov podcenil ostražitosť a kamarát uvidel v jeho mobile video, na ktorom znásilňuje jeho osemročnú dcéru. Keď chcel otec dievčatka svojho spoločníka s hrozivým záznamom konfrontovať, ten vzal nohy na plecia a utiekol. Viačeslav svoje zistenie oznámil na polícii a tá spustila po pedofilovi pátranie.

Pracovník továrne na raketové motory bol však rýchlejší. Bývalého kamaráta, ktorému kedysi veril a zveril mu na stráženie svoju dcéru, našiel skôr ako muži zákona. Porátal sa s ním po svojom - podľa zverejnených správ ho ubodal na smrť. Neskôr polícii tvrdil, že Sviridov „narazil pri hádke na nôž“. Jeho telo našli v lese neďaleko dediny Vintaj týždeň po tom, čo otec objavil nechutné a bolestivé video.

Prípad sa stále vyšetruje, ale fakt je, že mŕtvy muž bol poriadne monštrum. Policajné zdroje uviedli, že objasňujú aj tri ďalšie prípady zneužitých detí, ktoré mal Sviridov v mobile spolu s ďalšími odpornými videami. Na nich znásilňoval dedinské dievčatá vo veku šesť až jedenásť rokov. Najstarší záznam bol spred piatich rokov a je zarážajúce, že nikto si v dedine s pár desiatkami domov nič nevšimol, deti sa nepreriekli.

Nie vrah, hrdina

Sviridova dedinčania poznali ako spoločenského a nekonfliktného človeka. Často chodil opatrovať dcéru svojho priateľa. „Neviem, ako sa to mohlo stať. S najväčšou pravdepodobnosťou bol opitý,“ bráni pedofilného syna jeho matka. „Stále s ním nechávali svoje deti. Vždy, keď sa vrátil zo stráženia domov, bol normálny a mal dobrú náladu,“ priznala.

Viačeslav čelí obvineniu z vraždy. Postavili sa za neho nielen susedia, ale aj online diskutujúci a známe osobnosti. „Nie je vrah, chránil svoju dcéru a naše deti,“ povedal jeden z miestnych. Prominentná televízna novinárka a bývalá ruská kandidátka na prezidenta Xenia Sobčaková uviedla, že „všetci rodičia stoja za Viačeslavom“. Z diskusií sa ozývali naozaj nekompromisné slová. „Je dobré, že toho hnusáka zabil, pretože náš zákon by ho dostal do väzenia len na osem rokov - alebo ešte menej - a bol by zase vonku.“

Mnohí pobúrení Rusi požadujú pre pedofilov trest smrti alebo aspoň prísnejšie tresty. Majú ešte v živej pamäti vlaňajší prípad usvedčeného zvrhlého predátora Vladimíra Zajceva, ktorý bol trikrát odsúdený za sexuálne zneužívanie detí, ani tak s týraním neprestal. Vo zverstvách mu zabránil až 34-ročný automechanik Vladimir Sankin, ktorý ochránil dvoch zneužívaných maloletých chlapcov. Za to, že sa neudržal a pedofilného netvora na mieste činu surovo zbil a ten následne zomrel, skončil na osem rokov vo väzení. Verejnosť ho však oslavuje ako hrdinu, požaduje jeho prepustenie, ba dokonca vyznamenanie za statočnosť.

Prečítajte si tiež: