Vrahovia, ktorí svoje ohavné činy obaľovali do vznešených náboženských fráz, už ukončili svoju pozemskú púť. Šókó Asaharu, zakladateľa a duchovného vodcu sekty  a jeho šesť stúpencov popravili ešte 6. júla tohto roka, dnes prišiel rad na zvyšných šesť členov jednej z najnebezpečnejších náboženských skupín.

Sekta Óm šinrikjó vznikla v roku 1984.
Zdroj: Profimedia

Nešetrili ani deti

Dohromady bolo odsúdených 189 stúpencov japonskej sekty Óm šinrikjó (v preklade Najvyššia pravda), ale len trinásť z nich strávilo posledné roky života v cele smrti. Na rováši mali množstvo zločinov, ku ktorým ich motivoval svojrázny guru Šókó Asahara, občianskym menom Čizuo Macumoto. Óm šinrikjó hlásalo, že v roku 1997 príde koniec sveta a ten nový vytvoria práve stúpenci tejto sekty. Na dosiahnutie svojho cieľa neváhali použiť akékoľvek zbrane, nemali problém odstrániť kohokoľvek, kto im stál v ceste. Prvou obeťou náboženských fanatikov bol právnik Sakamoto Cucumi, ktorý ich verejne kritizoval. Óm šinrikjó sa mu za to kruto pomstilo. V roku 1989 ho v jeho v apartmáne spolu s manželkou a dieťaťom stúpenci šialenej sekty otrávili chloridom draselným.

Najviac obetí však zostalo po útoku na tokijské metro 20. marca 1995.  Nervovým plynom sarin stúpenci Óm šinrikjó zamorili niekoľko vlakových súprav. O život prišlo 13 ľudí a ďalších šesť tisíc bolo zranených, utrpel hlavne ich zrak. 

Šókó Asaharu, zakladateľa a duchovného vodcu sekty a jeho šesť stúpencov popravili ešte 6. júla tohto roka.
Zdroj: Profimedia

Stratili vlastnú vôľu

Našťastie, boom samozvaných guru a nových náboženských hnutí trochu ustal. Lenže v 80. rokoch sa Japonsko otriaslo z rôznych problémov a všade vo svete vznikali nové náboženské hnutia, ktoré dezorientovaním ľuďom bažiacim po zmysle života dávali odpovede. Jednou z nich bola aj Óm šinrikjó. Jej učenie obsahovalo prvky budhizmu aj hinduizmu. „Kontrola mysle je ako mágia, každý môže do tej pasce padnúť,“ povedal bývalý čln sekty, ktorý z nej vystúpil koncom 90. rokov. „V Óm to vyzeralo, že každý má vlastnú vôľu, ale v skutočnosti ho k týmto rozhodnutiam dotlačili,“ dodal.

Ivana Škodová z občianskeho združenia Integra, ktoré sa venuje prevencii pred zhubnými kultami, prirovnáva príslušenstvo k netradičnej náboženskej komunite k stavu zamilovanosti či drogovej eufórie. „Stáva sa, že sa člen stane až psychicky závislým na vodcovi a skupine, čo má podobné dôsledky ako ktorákoľvek iná závislosť - od alkoholu, drog či hracích automatov,“ dodáva odborníčka.

Sekta bohatla z majetkov svojich stúpencov. Hoci ju zakázali, organizácia funguje aj v dnešnej dobe, ale pod inými názvami. Niektorí členovia sú pod dohľadom polície.