Teroristická hrozba vyháňa turistov z Egypta, Tuniska a Turecka, z čoho môžu profitovať najmä jadranské letoviská. Výsledkom bude preplnené, ale aj predražené Chorvátsko a Taliansko.

V poslednom čase sa objavili viaceré podobné úvahy o možnom vývoji práve sa začínajúcej letnej turistickej sezóny. V polovici júna sme sa vybrali na severné jadranské pobrežie zistiť, koľko je na týchto úvahách pravdy. A zostali sme trochu zaskočení.

Skapal pes

„To azda nemyslíte vážne, že sa toto na Slovensku hovorí,“ so zdesením v očiach povedala čiperná šesťdesiatnička pani Andja, keď sme jej načrtli, ako a prečo by sa ceny ubytovania na Jadrane mali zvyšovať. „Ceny som nemenila už niekoľko rokov. A hlavne, o akom návale turistov hovoríte? Momentálne nemám nikoho a to je už polovica júna. Vlani o takomto čase to tu už poriadne žilo.“

Pani Andja má dom v meste Krk, vo štvrti Dražica. Hneď nad hotelovým komplexom, ktorý lemuje pobrežie. Ten najlepší apartmán pre štyri osoby s novým zariadením a výhľadom na more v špičke sezóny, teda na prelome júla a augusta, prenajíma za deväťdesiat eur za noc. „Keď bol v minulosti naozaj veľký dopyt, tak som cenu zvýšila o päť eur,“ pripúšťa. „Ale to naozaj len výnimočne.“ Horší jún si vysvetľuje svojsky.

„Sčasti je to upršaným počasím a sčasti futbalom. Vždy keď sú nejaké majstrovstvá, tak máme menej hostí. A teraz do Francúzska postúpili takmer všetky krajiny, odkiaľ k nám chodia turisti. Tuším aj vy,“ povie s úsmevom.

Vzápätí sa rozrozpráva o Slovákoch. „Sú to dobrí turisti, nerobia problémy. Nie ako Poliaci, ktorí sú hluční a o ich poriadkumilovnosti a dodržiavaní čistoty radšej pomlčím.“

Na druhej strane, v niektorých prípadoch má pre narušovanie nočného pokoja aj pochopenie. „Viete, na ostrove Krk zrušili jedinú poriadnu diskotéku. Mladí sa odtiaľ vracali až nadránom, ani sme o nich nevedeli. Teraz pijú a zabávajú sa v apartmánoch a vyrušujú ostatných hostí.“

Dopyt pokrivkáva: O okružnú jazdu turistickou ponorkou veľký záujem nebol.
Dopyt pokrivkáva: O okružnú jazdu turistickou ponorkou veľký záujem nebol.
Zdroj: Norbert Grosz

Dopyt pokrivkáva: O okružnú jazdu turistickou ponorkou veľký záujem nebol. Foto: Norbert Grosz

Záleží na sviatkoch

Oficiálne chorvátske štatistiky sa k tohtoročnej predsezóne stavajú oveľa zhovievavejšie. Máj dokonca označili za rekordný, vo väčšine miest vyjadrovali medziročný nárast návštevnosti v desiatkach percent. Ale čísla občas bývajú skreslené. Zoberme si príklad mesta Zadar, ktoré v máji zaregistrovalo úctyhodný pätnásťpercentný medziročný nárast počtu prenocovaní.

V reálnych číslach však ide o zvýšenie len o tritisíc ľudí. Podľa odborníkov má zrejme veľkú časť z nich na svedomí cirkevný sviatok Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi, ktorý tento rok pripadol na posledný májový štvrtok, čo je skôr než zvyčajne. Mnohí Chorváti i Rakúšania si na tento sviatok tradične predlžujú víkend a vyberú sa k moru.

„Áno, sviatky tento rok nepriali júnu, ale napriek tomu to malo byť lepšie. Veď hlavná sezóna naliehavo klope na dvere,“ povedala nám Andrea Baracová, zamestnankyňa cestovnej kancelárie v meste Baška na Krku, ktorej steny zdobí fotografia dvojkilometrovej štrkovej pláže, najdlhšej na ostrove.

„Sklamali nás aj Slováci. Práve oni patria medzi častých júnových hostí. Ale tento rok ich musíme hľadať lupou.“ Mimochodom, bola to skutočne poriadna fuška zohnať pri „slovenskom mori“ Slováka.

V meste Krk sme sa v čase futbalového zápasu Slovensko - Rusko vybrali do centra do baru s najväčšou obrazovkou. Považovali sme to za tutovku a tešili sa na fanúšikov v národných farbách. Za celý druhý polčas tam okrem nás boli len traja stávkujúci Chorváti. Nikto iný sa ani len nepristavil, aby skontroloval výsledok.

Aj na poloprázdnej mestskej pláži v Poreči na Istrii sme sa darmo snažili začuť slovenčinu. Nakoniec sme sa na krajanov pýtali čašníkov v plážových baroch. „Počkajte, jeden tu bol, ale pred desiatimi minútami odišiel do hotela na obed,“ ubezpečoval nás čiernovlasý vtipkár v bielej košeli. „Počkajte ho, do pol hodiny sa určite vráti.“

Rozkopané cesty: Zaregistrovali sme ich najmä medzi ostrovom Krk a mestom Rijeka. Ale Chorváti sľubujú, že práce budú hotové do konca júna. Rakúšania zasa opravujú diaľnicu na viacerých úsekoch medzi Villachom a Grazom, čo vám spomalí cestu do Talianska.
Rozkopané cesty: Zaregistrovali sme ich najmä medzi ostrovom Krk a mestom Rijeka. Ale Chorváti sľubujú, že práce budú hotové do konca júna. Rakúšania zasa opravujú diaľnicu na viacerých úsekoch medzi Villachom a Grazom, čo vám spomalí cestu do Talianska.
Zdroj: Norbert Grosz

Rozkopané cesty: Zaregistrovali sme ich najmä medzi ostrovom Krk a mestom Rijeka. Foto: Norbert Grosz

Žiadna dráma v obchodoch

Šťastie sa na nás usmialo na parkovisku pri starom meste v Krku. Mladý pár z Dunajskej Stredy sa práve chystal na odchod. „Manželka je tehotná, takže sme si vybrali Chorvátsko. Dalmáciu už poznáme, preto sme sa teraz vybrali na sever,“ vysvetlil nám sympatický muž.

Ubytovali sa na Rabe v časti Lopar. Noc v apartmáne ich vyšla na päťdesiat eur, čo je podľa nich prijateľná cena. „Obchody a reštaurácie sú, samozrejme, o niečo drahšie, ale s tým sme počítali.“ Ani my sme v porovnaní s minulými rokmi nezaznamenali žiadne dramatické zmeny.

Za pizzu v reštaurácii zaplatíte priemerne okolo desať eur, špeciality z grilu či menej kvalitné ryby sú dokonca občas lacnejšie. Pivo vás v bare vyjde na tri eurá, v potravinách ho zoženiete aj za euro.

Apropo, obchody. Chorvátska tlač v posledných týždňoch ostro kritizovala skutočnosť, že ceny na pobreží sú o poznanie vyššie ako vo vnútrozemí. „Niekedy až dvojnásobne, je to zlodejina,“ napísal Večernji list. Za liter mlieka napríklad zaplatíte pri mori vyše eura, zatiaľ čo v iných častiach krajiny zhruba sedemdesiat centov.

Nepomer je ešte výraznejší v prípade štvrťkilového masla - 3,50 eura oproti dvom vo vnútrozemí. Len pre zaujímavosť, v jednom z obchodov sa nám podarilo objaviť pečeňovú paštétu zhruba za euro a pol. No nezobrali by ste si ju radšej z domu? Na druhej strane, tieto cenové rozdiely nie sú žiadna novinka.

„Trochu sa za to hanbím, ale už celé roky cestujeme s rodinou na dovolenku, ako to robievajú Česi. Nabalíme do auta jedlo na celý týždeň a hurá na Jadran,“ povedala novinám Večernji list Záhrebčanka, ktorá radšej chcela zostať anonymná. „Ale prečo by som mala pri mori nakupovať predražené veci?“

Zúfalí predajcovia suvenírov

Na parkovisku pred starým mestom v Poreči je rušno. Okrem chorvátskych je tu dosť nemeckých či talianskych áut. Konečne to trochu vyzerá ako v zaplnenom letovisku. Ale pri prechádzke po meste nás eufória opustí. Nedá sa povedať, že by reštaurácie a typické stredomorské kamenné uličky praskali vo švíkoch.

„Tak, táto sezóna zatiaľ nič moc,“ iba mávne rukou predavačka suvenírov Vesna. „A nejde len o to, že je málo turistov. Ľudia jednoducho nemajú peniaze. Predávame hlavne tieto magnetky za 20 kún (necelé tri eurá).“

Do debaty sa zapojí aj jej kolegyňa. „Sú to obrovské nepomery. Hostia v Dubrovníku bez váhania zaplatia za obyčajnú kávu viac ako tri eurá. A tu počítajú každý centík.“ Ani majitelia apartmánov v Poreči nejasajú nad doterajšou sezónou, ale ani ju nezatracujú. „Na júl a august mám vypredané,“ hovorí pán Drago. „Mohlo by to byť naozaj dobré leto.“

Aj vo viacerých cestovných kanceláriách nám povedali, že na hlavné dovolenkové obdobie registrujú mierne zvýšený záujem oproti minulému roku. Podľa odborníkov by sa to naozaj mohlo pretaviť do vyšších cien. Nie však ani tak ich priamym zvyšovaním, ale v dôsledku nedostatku akciových ponúk. Inými slovami, zháňanie dovolenky na poslednú chvíľu sa tento rok nemusí vyplatiť.

Za euro: Toľko stojí kopček zmrzliny. V Taliansku aj v Chorvátsku.
Za euro: Toľko stojí kopček zmrzliny. V Taliansku aj v Chorvátsku.
Zdroj: Norbert Grosz

Za euro: Toľko stojí kopček zmrzliny. V Taliansku aj v Chorvátsku. Foto: Norbert Grosz

Porovnateľné ceny

Na piesočnej pláži v severotalianskom Caorle pozorujeme nekonečné rady slnečníkov. Má to jediný háčik. Väčšina ležadiel pod nimi zíva prázdnotou. Inak to nie je ani na neďalekej Viale Santa Margherita.

Na ulici plnej reštaurácií a predajní suvenírov sa v hlavnej sezóne musíte pretláčať pomedzi húfy turistov. Teraz sa po nej decká pohodlne premávajú na skejtbordoch a obchodníci znudene čakajú na zákazníkov.

„Je to určite horšie ako o takomto čase pred rokom, asi to bude počasím,“ hovorí nám zamestnanec požičovne bicyklov. „Ale mám pocit, že dnes je už viac ľudí. Azda sa to konečne rozbehne.“

Pokiaľ ide o ceny potravín, tie sú podobné ako v Chorvátsku. Iba musíte prihliadnuť na niektoré miestne špecifiká. Pivári sa napríklad v Taliansku môžu zblázniť, pod 5 eur si pivo v reštaurácii nekúpite, aj to vám väčšinou načapujú iba štyri deci. Zato lokálne vína sú neraz lacnejšie ako voda.

Takisto sa musíte pripraviť na takzvané coperto, čo je vlastne poplatok za obsluhu. Platí sa na hlavu - od 1,30 do 3 eur. Na druhej strane, v talianskych podnikoch môžete využiť takzvané aperitivo.

Je to vyhradený čas - obyčajne medzi 18. a 21. hodinou -, keď si objednáte iba jeden nápoj za stanovenú cenu (v lacnejších baroch za 5 eur) a konzumujete všetko jedlo, čo personál vyložil na pulty - ako pri all inclusive. Môže ísť iba o chuťovky a čipsy, ale aj o pestrý výber šalátov, teplých jedál vrátane pizze, cestovín i koláčikov.

Ani ceny ubytovania v hoteloch sa medzi dvoma krajinami dramaticky nelíšia. Noc s raňajkami v trojhviezdičkovom hoteli pri pláži v Caorle aj v chorvátskom mestečku Njivice na Krku vás vyjde približne na 50 eur.

Ibaže s praženicou a klobáskami na raňajky v Taliansku nepočítajte, dolce vita - sladký život - sa tu začína hneď ráno. Môže sa stať, že aj v lepšom hoteli vám ponúknu iba pečivo, marmeládu a croissanty.

Hit leta?: Segwaye, hoverboardy a ďalšie podobné hračky sme stretávali na každom kroku, nielen v chorvátskych Njiviciach. V Caorle sa na nich dokonca premávali záchranári na pláži. Ak sa chystáte do Talianska a Chorvátska, zrejme budete musieť kúpiť svojim ratolestiam minimálne svetielkujúci skejtbord. Predávajú ich na každom kroku a stoja 20 až 25 eur.
Hit leta?: Segwaye, hoverboardy a ďalšie podobné hračky sme stretávali na každom kroku, nielen v chorvátskych Njiviciach. V Caorle sa na nich dokonca premávali záchranári na pláži. Ak sa chystáte do Talianska a Chorvátska, zrejme budete musieť kúpiť svojim ratolestiam minimálne svetielkujúci skejtbord. Predávajú ich na každom kroku a stoja 20 až 25 eur.
Zdroj: Norbert Grosz

Hit leta?: Segwaye, hoverboardy a ďalšie podobné hračky sme stretávali na každom kroku, nielen v chorvátskych Njiviciach. V Caorle sa na nich dokonca premávali záchranári na pláži. Foto: Norbert Grosz

Majú ľudia strach?

Pobrežie medzi Caorlem a Lidom di Jesolo je priam posiate početnými kempmi. Zoženiete si v nich najrozličnejšie druhy ubytovania - od fliačikov zeme za pár eur, na ktoré postavíte stan, až po apartmánové domy, v ktorých v hlavnej sezóne stojí noc aj viac ako sto eur. Kemp Altanea patrí medzi menej luxusné, ale mimoriadne útulné.

V improvizovaných uličkách stretáme Trenčianku Janu Balážovú, spolu s priateľom v Taliansku podnikajú už päť rokov. Aj ona zopakuje trochu obohratú pieseň. „Ak by som to mala vyjadriť v číslach, v porovnaní s minulým rokom je to horšie o štyridsať až päťdesiat percent.“ Aj podľa nej je jedným z dôvodov nižšej návštevnosti počasie.

Ale spomenie aj druhú možnosť, ktorú domáci, či už Chorváti, alebo Taliani, v rozhovore s nami vždy kategoricky odmietali. „Ale ľudia sa možno aj boja cestovať. Veď pred niekoľkými týždňami médiami prebehla správa, že teroristi chcú útočiť aj na tunajšie pláže.“

Diaľničné poplatky

Z Caorle po rakúske hranice sme za diaľnice zaplatili asi jedenásť eur, zatiaľ čo z Krku po slovinské hranice vás to vyjde na pätnásť eur. Pravda, ak cestujete do Chorvátska, musíte si kúpiť aj slovinskú diaľničnú nálepku. Sedemdňová stojí 15 eur, mesačná dokonca tridsať. Za zváženie preto stojí alternatívna trasa cez Maďarsko. Pozor na august! Ceny lepších apartmánov pre štvorčlennú rodinu by sa v severnom Chorvátsku mali pohybovať od 80 do 140 eur. V Taliansku je to podobné, ale dajte si pozor na august. Taliani majú celozávodné dovolenky, ceny ubytovania stúpajú oproti júnu až osemnásobne, všade je plno ľudí.

Tipy pre Taliansko

● Lacnou alternatívou nezabudnuteľnej večere je večerný piknik na pláži. Stačí si v obchode kúpiť fľašu vína, pre deti kolu a cestou k moru sa zastaviť v reštaurácii, objednať si pizzu a dať si ju zabaliť.

● D’asporto. Neplatíte za coperto a celá pizza kúpená v reštaurácii vyjde lacnejšie, nehovoriac o tom, že je aj chutnejšia ako kúsok pizze zo stánku.

● Ak hľadáte alternatívu pizze a cestovín, odporúčame ochutnať rizoto. Taliansko je totiž jednou z mála krajín v Európe, kde sa ryža pestuje. Pripravujú ju inak, ako sme zvyknutí, obyčajne so smotanou, s jemne krémovou konzistenciou.

Tipy pre Chorvátsko

● Ak v reštauráciách nechcete veľmi experimentovať, objednajte si nejakú špecialitu z grilu, napríklad čevapčiči alebo ražniči. Jedlo nebude drahé a spravidla dostanete dostatočne veľkú porciu.

● Ak ste ubytovaní v súkromných apartmánoch, kúpte si ráno čerstvé ryby priamo od rybárov v prístave. Ak príprava ryby nepatrí medzi vaše koníčky, opýtajte sa majiteľa apartmánu, či by vám s tým nepomohol. Väčšina z nich ochotne súhlasí.