Historici sa dodnes pozastavujú nad tým, ako mohol vzdelaný a rozhľadený muž, spoluautor Deklarácie o nezávislosti, ktorý hlásal rovnosť občanov pred zákonom, vlastniť stovky otrokov a dokonca s jednou zo zotročených žien smilniť. I keď samotný prezident sa k mileneckému vzťahu so svojou otrokyňou Sally Hemingsovou nikdy nepriznal, ani ona nezanechala žiadne písomnosti o ich spoločnom intímnom živote, po rokoch vychádzajú na povrch nové skutočnosti, ktoré to potvrdzujú.

Aj testy DNA z konca minulého tisícročia naznačujú genetické prepojenie oboch rodín a dodávajú vierohodnosť tvrdeniam, že Sally skutočne mohla s Thomasom splodiť šesť detí. Navyše, archeológovia nedávno našli na majetkoch Jeffersonovcov v Charlottesville malú miestnosť bez okien, kde Sally žila. Susedila priamo s prezidentovou izbou.

Porodila mu šesť detí, no nikdy sa k nej nepriznal. Objavili izbu, kde žila otrokyňa a milenka prezidenta

Domov otrokov

Ako píše britský Daily Mail, miestnosť s rozlohou približne sedemnásť štvorcových metrov objavili na základe spomienok jedného z Jeffersonových vnukov v južnom krídle bývalej plantážnickej rezidencie Monticello v americkom štáte Virgínia. V rozsiahlom komplexe s vyše štyridsiatkou miestností bola izbička lásky ukrytá pod kúpeľňou postavenou v polovici minulého storočia pre turistov.

Robotníci kúpeľňu rozkopali a podarilo sa im odhaliť zvyšky kozuba, pôdorys pece aj pôvodnú podlahu. Predpokladajú, že izbu postavili v roku 1809. Šéf rekonštrukčných prác Gardiner Hallock povedal pre NBC News, že tento objav im umožňuje nahliadnuť do minulosti, spoznať, ako vtedy otroci žili. „Niektoré zo Salliných detí sa mohli narodiť práve tu,“ domnieva sa.

Podobizeň Jeffersonovej milenky sa nezachovala, existuje len veľmi všeobecný opis, ktorý vtedy zaznamenal miestny černošský kováč: „Bola veľmi pekná, takmer biela, s dlhými rovnými vlasmi až po chrbát...“ Nič viac. Aj preto si archeológovia nový nález cenia. „Predstavuje nám Sally ako ľudskú bytosť - matku, dcéru a sestru,“ pokračuje Hallock. „Hoci určite žila lepšie ako ostatní otroci, jej izba nemala okná, bola tmavá a vlhká.“

Porodila mu šesť detí, no nikdy sa k nej nepriznal. Objavili izbu, kde žila otrokyňa a milenka prezidenta

Rezidenciu už v minulosti hojne navštevovali turisti. Hlavne potomkovia niekdajších otrokov. Podľa vedúceho archeológov Frasera Neimana by sa po skončení rekonštrukčných prác mala verejnosti sprístupniť celá budova vrátane izbietky lásky. Cenu obnovy vyčíslil na 35 miliónov dolárov. Zaujímavé je, že samotný Thomas Jefferson svojho času odhadol hodnotu všetkých nehnuteľností na vyše dvanásťtisíchektárovom pozemku len na 6 300 dolárov.

Parížsky románik

Sally Hemingsová bola nemanželská dcéra svokra Thomasa Jeffersona, plantážnika Johna Waylesa, a jeho otrokyne Betty. Aj preto bola belšia než jej súkmeňovci. Keď mala štrnásť rokov, pricestovala ako spoločníčka Jeffersonovej dcéry Mary z Virgínie do Paríža, kde Thomas pôsobil ako americký veľvyslanec. Tam sa začal ich milostný románik.

Na obranu budúceho prezidenta treba povedať, že sa tak stalo dlho po smrti jeho manželky Marthy. Tej, mimochodom, prisľúbil, že sa už neožení. Slovo síce dodržal, ale o milenkách reč nebola. A tak mladá Sally okúsila dva roky slobodného života a lásku významného muža. Učila sa po francúzsky, nosila šaty, na aké jej rodina nemohla ani pomyslieť, a zakrátko sa stala matkou. Jej prvý syn, ktorý sa narodil až po návrate dvojice do USA, údajne spôsobil veľký rozruch a mnoho otázok. Príliš sa totiž podobal na svojho otca.

Porodila mu šesť detí, no nikdy sa k nej nepriznal. Objavili izbu, kde žila otrokyňa a milenka prezidenta

Po čase aféra ustala, ale postupne prichádzali na svet ďalšie deti. Harriet, Beverly, Harriet II., Madison, Eston. Skutočný škandál nastal až po tom, keď si v roku 1802 Jeffersonov neprajník politický novinár James Thomson Callender všimol na plantážach Monticello niekoľkých otrokov s belšou pokožkou. Krátko nato podozrenia o pravdepodobnom vzťahu prezidenta a otrokyne informovali noviny Richmond Recorder. Po nich sa spustila lavína ďalších článkov, obvinení, ohovárania i posmeškov. Jefferson správy nikdy nekomentoval a jeho prívrženci ich spochybňovali.

Neoslobodil ju

Mlčanie a pochybnosti verejnosti o jeho „vine“ mu zrejme pomohli udržať si dôveru národa, ktorý ho opätovne zvolil na čelo USA. Po skončení volebného obdobia sa stiahol do ústrania na svoje majetky. Postupne dal slobodu všetkým svojim deťom, Sally však ostala otrokyňou až do jeho smrti. Historici to zdôvodňujú faktom, že biela spoločnosť na jednej strane akceptovala milostný pomer pána a otroka, ak by však bola milenka slobodná, Jeffersonova politická kariéra by sa veľmi rýchlo skončila. Nakoniec Sally získala aspoň právo opustiť Monticello a dožila u svojich synov Madisona a Estona v Charlottesville.

Milostný románik prezidenta a otrokyne sa dočkal aj umeleckého spracovania. Novela spisovateľa Stephena O’Connora síce získala dobré kritiky, ale stretla sa s odporom čitateľskej verejnosti, ktorá dielo považovala za kontroverzné a autora obviňovala z oslavovania znásilnenia.

V roku 2000 sa príbeh Sally a Thomasa objavil na filmových plátnach. Napriek veľmi slušným výkonom Sama Neilla a Carmen Ejogovej ho diváci prijali skôr vlažne.