Dlhé roky plní stránky bulváru bojom o deti so svojím exmanželom Bradom Pittom. Svet si ju však cení nielen pre herecké výkony, krásu, ale aj za filantropiu.

Narodila sa v Los Angeles hercom Jonovi Voightovi a Marcheline Bertrandovej. Z otcovej strany má slovenské korene, jej prastarý otec Juraj Vojtko pochádzal z Košíc a koncom 19. storočia odišiel s manželkou do USA. Angelina sa však mena Voight vzdala po tom, čo jej otec vytáral do médií, že od detstva trpela psychickými problémami a sebapoškodzovaním.

Hereckú kariéru začala už ako 7-ročná vo filme Lookin’ to Get Out z dielne jej otca a ako 11-ročná vhupla na mamino naliehanie do modelingu. Ako tínedžerka zanechala štúdium na divadelnom inštitúte Leeho Strasberga, pretože sa rozhodla študovať balzamovanie a chcela sa stať funebráčkou. Po dvoch rokoch sa do hereckej školy vrátila, čo je dobre, lebo vo filmovom priemysle zanechala výraznú stopu v mnohých úlohách, napríklad Lary Croftovej, kráľovnej čiernej mágie, či pani Smithovej. Vyskúšala si aj réžiu. Je držiteľkou ceny Akadémie a troch Zlatých glóbusov. Mimochodom, nerada sa dáva zastupovať kaskadérkou, pri nakrúcaní Lary Croftovej až 80 percent kúskov robila sama.

Film Pán a pani Smtihovci jej priniesol chvíľkové súkromné šťastie, dala sa dokopy s Bradom Pittom, s ktorým má šesť detí, tri biologické a tri adoptované. Dcéra Shiloh sa zviditeľnila tým, že sa rozhodla stať chlapcom. Ani toto, celkovo tretie manželstvo Angeliny Jolieovej však nevydržalo.

Angažuje sa v humanitárnych projektoch po celom svete. To jej prinieslo šľachtický titul od kráľovnej Alžbety II. aj dve ďalšie občianstva: kambodžské od tamojšieho kráľa za jej humanitárne aktivity v krajine a čestné občianstvo Európy dostala za film o bosnianskej vojne. Pýši sa titulom najsexi žena sveta z roku 2007.

Viac FOTO krásnej Angeliny Jolieovej v GALÉRII

Angelina je zrejme jedinou hollywoodskou herečkou z áčkových filmov, ktorá sa o svoj   imidž stará sama a odmieta PR manažéra.