"Dostala som správu, v ktorej písal, aby som ho vzala k doktorovi. Bolo to veľmi nezvyčajné, pretože k lekárovi chodil len veľmi zriedka," spomína Darlene.

Ešte viac ju prekvapilo, keď videla Freemena, ako z domu prešiel do jej auta. Bol nápadne bledý a nevládal dýchať. Keď nastúpil do auta, povedal: "Mami, myslím, že je to rakovina a myslím, že som čakal príliš dlho..." Jediná reakcia, na ktorú sa mama mladého muža zmohla bola, aby takto nerozprával a odviezla ho na pohotovosť.

Trvalo len pár hodín, kým lekár potvrdil Freemanove najhoršie obavy. Skutočne mal rakovinu - konkrétne rakovinu semenníkov, ktorá sa rozšírila do pľúc a pečene. Darlene si nie je istá, kedy si Freeman uvedomil svoju diagnózu. Myslí si, že bol príliš hanblivý a rozrušený, aby si uvedomil, aké závažné sú symptómy, ktoré na sebe pozoroval. "Ktorý 22-ročný muž bude chodiť za svojou mamou alebo otcom a rozprávať im, hej, pozri sa, aký mám problém? Neurobia to..." Po zistení diagnózy lekári matke a otcovi Freemana priblížili liečbu chemoterapiou, avšak povedali, že budú radi, ak Freeman prežije aspoň tri dni. "Vysvetľovali nám, ako dlho trvá chemoterapia, aby stav zmenila, ale žiaľ, nemali sme toľko času. Šťastím by bolo, keby žil ešte tri dni."

24 hodín po stanovení diagnózy Freeman zomrel. Darlene je presvedčená, že výsledok by bol oveľa lepší, keby sa Freeman so svojimi potiažmi zdôveril rodičom skôr. "Žiadny rodič by nemal pochovať svoje dieťa... Zvlášť nie pre niečo takéto. Keby za nami prišiel skôr, výsledok by bol pravdepodobne iný." Rodičia Freemana šíria príbeh svojho syna, aby ostatných rodičov upozornili, že je v poriadku hanbiť sa, avšak, je dôležité všímať si príznaky svojich detí. Fyzické aj emocionálne.

Nie je to hanba

Pre veľkú časť mužov je predstava vyšetrenia u urológa zahanbujúca. Často sa stáva, že zmeny na semenníkoch prehliadajú alebo zľahčujú. Drvivá väčšina mužov vyhľadá odborníkov, až keď sú príznaky neúnosné. Rakovina semenníkov je však 100 % liečiteľná, ak je podchytená už v začiatkoch! Prvotným príznakom býva postupné nebolestivé zväčšenie jedného zo semenníkov. Niektorí muži sa sťažujú na bolesti v podbrušku. Ak sa rakovina šíri do oblasti krížov, prítomné sú bolesti chrbta alebo brucha. Pri zasiahnutí pľúc je symptómom dýchavičnosť.

Vyšetrenie a liečba

Vyšetrenie vykonáva špecializovaný lekár - urológ. Prvým krokom je prehliadka pohmatom. Nasleduje ultrazvuk, pomocou ktorého lekár identifikuje, čo sa v semenníkoch nachádza. Súčasťou vyšetrení je aj vyšetrenie krvi a onko markerov. V prípade, že pretrváva podozrenie na rakovinu semenníka, zostáva jediná možnosť: chirurgický zásah v celkovej narkóze. Podľa výsledkov histológie lekár určí ďalší postup liečby. Pacienti sú pod neustálym dohľadom onkológov. Ak sa rakovina semenníka zachytí včas, je vysoký predpoklad, že sa podarí ju vyliečiť.