Nedostupné krajiny? Takých je čoraz menej a menej. Zamýšľa sa Michal Holaň, zakladateľ jedného z najznámejších a najväčších internetových portálov, vďaka ktorému už tisíce ľudí cestovali do sveta priam za bagateľ.

Do všetkých kútov sveta

„Ešte pred pár rokmi taký Island alebo Bali boli pre Slovákov exotika. Dnes sú to dostupné destinácie, Thajsko je už klasika a nórske fjordy záležitosť predĺženého víkendu,“ vraví Michal. V roku 2014 založil portál, ktorý informuje o lacných letenkách takmer do celého sveta.

Svoju najväčšiu záľubu - cestovanie a internet, keďže pôsobí v oblasti online reklamy -, spojil do portálu, ktorý má na sociálnych sieťach už vyše stotisíc fanúšikov. „Letecká infraštruktúra je vo svete natoľko rozvinutá, že sa dostanete takmer všade. Pravdaže, ešte stále sú tu krajiny, ktoré najmä pre Slovákov zostávajú tabu - ako niektoré štáty v Ázii či Afrike -, ale aj to sa, myslím, zmení,“ dodáva. Cestovaniu holduje čoraz viac mladých ľudí. Pomáha tomu jazyková zdatnosť cestovateľov, otvorené hranice, nízke ceny leteniek.

Pomoc vyťaženým ľuďom

Na svojom webe uverejňuje Michal spolu s kamarátom možnosti kúpy lacných leteniek. „S Mirom sedíme hodiny za počítačom a hľadáme na internetových stránkach leteckých spoločností a predajcov leteniek tie zlacnené. Našim čitateľom a návštevníkom stránky potom dávame avízo na tieto zľavy. Zároveň spolupracujeme s rôznymi travelblogermi, ktorí odporúčajú, ako v krajine najzaujímavejšie cestovať a čo sa tam oplatí vidieť,“ vysvetľuje zakladateľ portálu Letenky za babku.

Teda drahým zájazdom od cestovných kancelárií odzvonilo? „Cestovné kancelárie sú pre mladých aktívnych ľudí už viac-menej prežitok. Ak si kúpite dovolenkový balíček, väčšinou zaplatíte viac za rôzne služby, ktoré už v súčasnosti nepotrebujete. Napríklad taký delegát je v mnohých dovolenkových destináciách zbytočný. Zároveň sa klientom účtujú nemalé peniaze za samotné sprostredkovanie služieb a podobne,“ vysvetľuje Michal dôvody, prečo je lacnejšie stráviť o pár chvíľ na internete viac hľadaním leteniek na vlastnú päsť.

Práve preto sa snažia sprostredkovať čo najviac informácií o krajinách, kam ľudia s obľubou cestujú, prostredníctvom blogov a článkami magazínového typu. Ako vraví, zájazdy, ktoré sprostredkuje tretia strana, nezavrhuje, no sú výhodnejšie pre ľudí, ktorí chcú mať všetko zabezpečené a pohodlne vybavené, alebo sú menej flexibilní. Vyplatí sa to napríklad aj vtedy, ak cestujú do destinácií ako Egypt, kde býva zájazd s cestovkou často lacnejší, ako keby sme si ho vybavovali na vlastnú päsť. Cestovné kancelárie teda majú svoje miesto, ale Michal pripomína, že musia ísť s dobou.

Pozor na zákernosti

Po lacných letenkách môžete pátrať sami, no oveľa jednoduchšie je využiť pomoc špecializovaných portálov, ktoré výhodné ponuky generujú. Bezpečnejšie je to aj z ďalšieho dôvodu - lacná letenka totiž nemusí byť vždy naozaj výhodná. Ako vraví Michal, ak na stránke predajcu či spoločnosti objavíte napríklad letenku do New Yorku za 150 eur, ide pravdepodobne o chybu. „Žiaľ, ľudia si to neuvedomia a takéto letenky nakupujú vo veľkom, lebo cena je skutočne atraktívna. Ale potom sa môže stať, že spoločnosť na chybu príde a v niektorých prípadoch letenky stornuje. Najmä, ak máte letenku iba rezervovanú, no ešte nezaplatenú,“ upozorňuje.

Ako sa teda takejto nepríjemnosti vyvarovať? „Pri kúpe podozrivo lacnej letenky odporúčam počkať si na potvrdzujúci e-ticket a až po pár dňoch hľadať v destinácii ubytovanie alebo nadväzujúce lety,“ radí Michal.

To však nie je všetko, na čo si treba dať pozor. Ak si napríklad kupujete samostatne viacero leteniek, ktoré by na seba mali nadväzovať a prvý let bude meškať alebo ho zrušia, ďalšia letenka vám prepadne bez nároku na kompenzáciu. Tiež si treba dávať pozor na čas, ktorý máte na prestup. „Niektoré metropoly, napríklad Moskva, majú dve letiská. Existuje možnosť, že na jedno priletíte a odlietate z ďalšieho a budete potrebovať tranzitné víza,“ objasňuje Michal jeden z problémov, s ktorými sa pri individuálnom cestovaní môžete stretnúť.

Nepredvídateľná cena

Čo vlastne tvorí cenu letenky a kde možno ubrať? „Letecká spoločnosť tvorí cenu leteniek tak, že je základná cena, letiskové poplatky a dane a palivový poplatok. S palivovým poplatkom vedia spoločnosti flexibilne hýbať a meniť cenu leteniek v čase. Cenu určite ovplyvňuje ponuka a dopyt, konkurencia, aktuálna obsadenosť letu, na ktorú majú spoločnosti vypracovaný algoritmus. Potom sú, samozrejme, populárnejšie časy na lietanie, kde zohrávajú úlohu dokonca obdobia v roku. Sú teda nejaké trendy, ale nedá sa garantovať a zaručiť, že sa skutočne naplnia,“ uzatvára Michal.

Existujú nepísané algoritmy, na základe ktorých možno odhadnúť zníženú cenu letenky. Nie sú však spoľahlivé. Napríklad po teroristických útokoch vo Francúzsku či Belgicku výrazne klesol záujem o letenky do Paríža a Bruselu a potom často aj ceny leteniek. Podobne to bolo s Tunisom.

Terorizmus však podľa Michala nie je dôvod na necestovanie. „Štatisticky sa toho až tak veľa nedeje, skôr by som mal pri cestovaní rešpekt a dodržiaval bezpečnostné odporúčania. Pred cestou radíme pozrieť si, aké sú v danej krajine kultúrne a spoločenské normy alebo či Ministerstvo zahraničných vecí SR nevydalo upozornenie pred hrozbami v krajine. Inak je v súčasnosti cestovanie pri dodržaní bezpečnostných odporúčaní bezpečné,“ myslí si Michal a dodáva: „A najmä pri troche snahy aj lacné.“