Pozostatky bývalého prezidenta, ktorý zomrel 25. novembra vo veku 90 rokov, spočinú na cintoríne Santa Ifigenia. Na rovnakom mieste, kde odpočíva kubánsky symbol slobody 19. storočia, básnik a revolucionár José Martí (1853 - 1895) či svetoznámy skladateľ, spevák a gitarista Compay Segundo, známy z filmu Buena Vista Social Club a milovník cigár, rumu, žien a kvetov. Práve tie v kovovej podobe krášlia jeho náhrobok.

Gitaristov „sused“?

Segundo sa dožil o päť rokov viac než Fidel. Zomrel v júli 2003 vo veku 95 rokov. Aj Fidel aj Compay Segundo však priemerný vek, ktorého so dožívajú Kubánci (78 rokov) výrazne prekročili. Práve blízko hrobu Martího by podľa neoverených správ mal byť aj Castrov hrob. Ozbrojená stráž je samozrejmosťou, tá sa na cintoríne striedala dávno pred Fidelovou smrťou.

Zakázali alkohol

Santiago de Cuba je označované za najafrickejšie a najhudobnejšie mesto krajiny, no aj v ňom je teraz ticho, keďže v Kube platí deväťdňový štátny smútok. Zakázaný je nielen predaj alkoholu, ale aj akákoľvek hudobná produkcia.

Súčasťou cintorína je aj hrobka rodiny Bacardiovcov, ktorí tak úspešne podnikali s rumom. Kubánci ho teraz musia na pár dní obmedziť. Na

21 sálv

Castrovu počesť vypália v deň pohrebu aj 21 delostreleckých sálv. Na Havane aj v Santiagu.

Viacerí štátnici sa však do Santiaga nechystajú. Vyhlásiť to stihol už ruský prezident Vladimir Putin, americký Barack Obama aj kanadský premíér Justin Trudeau.