Nejde len o to, že kráľovné už storočia nosia okolo hrdla vzácne biele guľôčky, taká tradícia je aj v panovníckej rodine Spojeného kráľovstva.

Perly nosila Alžbeta už ako malé dievčatko.
Zdroj: Archív

Tradícia predchodkyne

Alžbeta II. môže nosiť akékoľvek drahé šperky, v šperkovnici má tisícky výnimočných kúskov. Britská panovníčka však najčastejšie nosí perlový náhrdelník, väčšinou trojradový. Podľa všetkého má takéto náhrdelníky tri, takmer identické. Občas sa objaví aj s dvojradovým či jednoradovým. V jej kolekcii je napríklad aj výnimočný šperk, ktorý sa skladá zo šiestich radov, tento kúsok dostala ako dar počas návštevy v Katare.

          To, že kráľovná má na krku väčšinou perly, nesúvisí len s protokolom, podľa ktorého sa počas dňa nepatrí nosiť napr. brilianty. Alžbeta je totiž, pokiaľ ide o perly, sentimentálna. Pretože perly nosí už od svojej mladosti vďaka tradícii, ktorú založila jej prababka kráľovná Viktória.

Aj na svoj vlastný sobáš si kráľovná zvolila perlový náhrdelník.
Zdroj: Archív

Štedrí prarodičia    

Viktória dávala svojim dcéram i vnučkám každý rok na narodeniny jednu perlu, preto, aby ako 18-ročné mali dostatočné množstvo týchto vzácnych bielych guličiek na náhrdelník, prezradila pre magazín People Leslie Fieldová, autorka knihy Kráľovnine šperky. V tradícii pokračoval aj otec súčasnej panovníčky kráľ Juraj VI. Ten napríklad Alžbete daroval tenučkú platinovú retiazku, na ktorú jej každoročne pri príležitosti jej narodenín navliekol dve perly.

      Aj kráľovnin dedko Juraj V. svojim dvom vnučkám daroval perlové náhrdelníky, Alžbeta dostala trojradový, jej sestra princezná Margaréta dvojradový. Obe boli ešte deti, ale ich vladársky starý otec chcel, aby tento šperk jednoducho mali.                    

Keď sa Alžbeta vydávala za princa Filipa v roku 1947, takisto si vybrala perly. Siahal po elegantný dvojradový náhrdelník, alebo to boli dva osobitné kúsky. Podobný šperk mala aj počas svojich zásnub v tom istom roku.

Viac z krásnych náhrdelníkov si pozriete v GALÉRII.