Ruský prezident prichádza do Rakúska už na svoju šiestu oficiálnu návštevu. Okrem stretnutia s prezidentom Alexandrom Van der Bellenom a kancelárom Sebastianom Kurzom je ohlasené stretnutie aj s vicekancelárom Heinzom-Christianom Strachom z krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska. Slobodní majú pritom väzbu s najsilnejšou ruskou stranou Jednotné Rusko, s ktorou podpísali v Moskve zmluvu o spolupráci. Tí navštívili ešte v roku 2017 aj anektované územie Krymu.

Okrem politických otázok, ako sú signály Kurzovej vlády zrušiť sankcie proti Rusku kvôli ich neefektívnosti, sa čelní predstavitelia stretnú aj kvôli upevneniu ekonomickej spolupráce. Ako uvádza ruská televízia Russia Today na svojej internetovej stránke, hospodárske väzby medzi Ruskom a naším západným susedom sú na vzostupe. Kým v roku 2017 dodávky plynu predstavovali 60 percent z najväčšej krajiny sveta, od začiatku tohto roka prúdi z Ruska do alpskej krajiny až 77,2 percent všetkého plynu. Návšteva Putina má navyše aj zaujímavú zhodu s podpísaním zmluvy medzi energetickou spoločnosťou OMV a Sovietskym zväzom ohľadne dodávok plynu, ktorá bola podpísaná v roku 1968. išlo vtedy o prvú dohodu západnej spoločnosti so Sovietmi ohľadne dodávok tejto nerastnej suroviny.

Kto postaví most?

Vladimir Putin sa ešte tesne pred návštevou vyjadril aj k vzťahom s Európskou úniou. „Čím viac problémov v srdci EÚ, tým viac rizík a problémov pre nás. Potrebujeme spolupracovať s EÚ. Nie je naším cieľom rozdeliť niečo alebo niekoho v rámci EÚ," povedal ruský prezident.

Rakúsky kancelár sa mimo iného pred ruskými novinármi nedávno vyjadril aj v tom zmysle, že mu záleží na dobrých vzťahoch s Ruskom a východných partneroch a rád by predstavoval istý most medzi východom a západom. Obdobné snahy vyvíja už dlhšiu dobu aj predseda slovenského parlamentu Andrej Danko. Ten nedávno pozval na návštevu Slovenska prapravnuka spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstého. Pri nedávnom hlasovaní v parlamente ohľadne vyslania 150 slovenských vojakov do Pobaltia však hlasoval „za“ aj predseda parlamentu. Moskva pritom dlhodobo považuje akýkoľvek pohyb vojsk krajín NATO za účelovú provokáciu.