Plánovali ste počas tohtoročnej dovolenky v Chorvátsku navštíviť Plitvické jazerá a obdivovať nádherné scenérie známe z filmov o náčelníkovi Apačov Vinnetouovi? Potom budete musieť načrieť hlbšie do vrecka - ceny vstupeniek do chorvátskeho národného parku budú tento rok vyššie aj o desať eur. Vraj je to daň i za príliš veľký nával turistov, ktorý známa prírodná atrakcia nedokáže zvládnuť.

Len pre cudzincov?

„Takže je to jasné - domáci na Plitvické jazerá už chodiť nebudú. Môžu pozerať fotografie v albumoch rodičov alebo študovať Google Earth,“ takto komentoval novú cenovú politiku prírodného skvostu zapísaného do dedičstva UNESCO čitateľ online vydania denníka Jutarnji list Danijel Romič. „O domácich nestoja, zaujímajú ich len peniaze cudzincov,“ dodal ďalší diskutér.

Otázne však je, či aj viacerí zahraniční turisti vrátane mnohých Slovákov neuprednostnia listovanie v starých albumoch pred návštevou jazier. Nový cenník je v platnosti od 8. apríla a niektoré položky vás naozaj nepríjemne prek­vapia, najmä v hlavnej sezóne. Od 1. júla do 31. augusta zaplatí dospelá osoba za vstup 250 kún, teda asi 35 eur, čo je približne o desať eur viac ako vlani. Vyjadrené rečou štatistiky, ide takmer o 40-percentný nárast. Keďže vstup pre deti od 7 do 18 rokov je 110 kún, zhruba 15 eur, štvorčlenná rodina zaplatí za dennú prechádzku okolo jazier asi sto eur!

Predražené Plitvice.
Predražené Plitvice.
Zdroj: Zdroj: vecernji.hr

Samozrejme, k dispozícii sú zľavy pre študentov a skupiny a vedenie národného parku prišlo aj s novinkou - v hlavnej sezóne si možno kúpiť poobedňajší vstup po 16. hodine. Ten sa na prvý pohľad javí ako zmysluplný kompromis - dospelú osobu taký lístok vyjde na 150 kún, čo je ešte menej ako vlaňajšia cena celodenného vstupu. „Týmto spôsobom chceme rovnomernejšie rozložiť nával turistov na celý deň,“ vysvetlilo vedenie Národného parku Plitvické jazerá vo vyhlásení pre Večernji list.

„Nikto nebude škodný, keďže počas leta je denné svetlo takmer do deviatej večer.“ Samozrejme, aj tu sú nejaké háčiky. Zábery jazier pri západe slnka majú síce svoje čaro, ale naši redaktori sa pred niekoľkými rokmi na vlastnej koži presvedčili, že štyri-päť hodín je na návštevu celého národného parku málo - stihnúť sa to dá, ale je to skôr naháňačka ako pôžitok.

Ani Jadran nebude lacnejší.
Ani Jadran nebude lacnejší.
Zdroj: Plus 7 dní

Varovanie UNESCO

Plán zvýšiť ceny vstupu do Plitvíc nie je nový, už vlani ho avizoval vtedajší riaditeľ národného parku An­djelko Novosel. Argumentoval potrebou znížiť počet turistov. „Plitvice ten nápor nezvládajú, ohrozuje to prírodu, jednoducho musíme obmedziť počet návštevníkov,“ uviedol asi pred rokom pre chorvátsku tlač. „Počas špičky máme denne aj 15-tisíc hostí, pričom po­dľa analýz denný strop by mal byť osem- až deväťtisíc.“

Čísla hovoria za všetko. Zatiaľ čo v časoch bývalej Juhoslávie ročne navštívilo Plitvice maximálne sedemstotisíc ľudí, vlani sa tento počet vyšplhal na vyše 1,7 milióna. Neúnosnú situáciu si všimlo aj UNESCO, keď pred dvoma rokmi pohrozilo Chorvátsku, že skvost vyškrtne zo zoznamu chráneného prírodného dedičstva. Okrem veľkého počtu turistov predstavitelia svetovej organizácie poukazovali na nedobudovanú kanalizačnú infraštruktúru a hlavne na nekontrolovanú výstavbu apartmánov v okolí národného parku aj v samotnej chránenej oblasti.

Zvýšenie cien pôvodne nemalo byť jediným opatrením na reguláciu počtu návštevníkov - v hre bolo napríklad i zavedenie online predaja s presným časom vstupu. Týmto spôsobom vedenie národného parku chcelo predísť obrovským radom pri pokladniciach. „Návštevníci prichádzajúci v letných mesiacoch boli v posledných rokoch pre veľký nával nespokojní. Museli čakať celé hodiny, aby nakrátko videli vodopády,“ vysvetľoval v tom čase Novosel.

Ibaže človek mieni, osud mení. Plitvice majú medzičasom už tretieho riaditeľa a internetový predaj napriek veľkým plánom sa stále nepodarilo spustiť. Len projekt zvýšenia cien dotiahli v Plitviciach do úspešného konca.