Galavečer 26. ročníka Krištáľového krídla za rok 2022 priniesol mená laureátov z hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry. V sobotu večer na červenom koberci v Novej budove Slovenského národného divadla predviedli dámy róby a na pódiu prítomných aj divákov RTVS privítali štyri moderátorky - Marianna Ďurianová, Janette Štefánková, Karin Haydu a Simona Frantová. 

Najväčším prekvapením slávnostného programu bolo však vystúpenie dvoch pánov: po boku IMT Smile si zahral na basgitare bratislavský primátor Matúš Vallo, biochemik Pavol Čekan zase predviedol svoje hlasové kvality.

Ako sa všetci spolu ocitli na pódiu? „Vedeli sme, že chceme IMT Smile, a tí navrhli, či by mohol Matúš Vallo hrať za ich zosnulého basgitaristu,“ povedala nám zakladateľka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová. Prešovskej kapele vzala mladého hudobníka Petra Bartoníka v januári rakovina. V sobotný večer počas vystúpenia IMT Smile visela na pódiu jeho podobizeň.

A čo oceňovaný vedec? „S Táslerom sú spolužiaci. Keď pánovi Čekanovi povedal, že sme ich oslovili, ponúkol sa, že by si s nimi zaspieval. Zdalo sa nám zaujímavé, že vystúpia na pódiu dvaja laureáti Krištáľového krídla.“ IMT Smile získali ocenenie za rok 2018 a Pavol Čekan za rok 2020.

Pozrite, ako sa vymódili FOTO v GALÉRII

Zohratá dvojica

„Tento ročník bol zvláštny tým, že porotcovia vo veľkom pokoji a s vysokou profesionalitou pripravili nominácie. Nebolo to vždy tak. Aj dokrútky s nominovanými sa nám potom robili v oveľa väčšej pohode, prezradila Mária Vaškovičová. „Druhá vec, čím bol tento ročník iný je to, že moja dcéra naplno prevzala riadenie. Výkonné veci už riešila ona. Dopĺňali sme sa, boli sme na to už dve a čo je dôležité, ťahali sme za jeden koniec,“ pochvaľuje si spoluprácu s riaditeľkou Krištáľového krídla Katarínou Srkala.
Aj príprava programu na galavečer prebiehala v harmónií a bez väčších komplikácií. „Nie vždy všetko vychádza, ako chceme. Niekedy nejaký umelec nemôže vystúpiť, alebo nechce spievať, čo potrebujeme z dramaturgického hľadiska. To bývajú veci, ktoré vám bránia v rýchlejšom posune. Tentoraz to bolo inak - čo sme si zaumienili, to vychádzalo,“ teší sa.

Laureáti Krištáľového krídla za rok 2022

Profesor Traubner na vozíku a všadeprítomné šampanské. FOTO v GALÉRII>>

Divadlo a audiovizuálne umenie: Herečka Judit Pecháček (Bárdos), ktorá v roku 2022 zaujala vo filme Iva Trajkova Piargy.

Filantropia: Eva Turáková, zriaďovateľka Špeciálnej základnej školy s materskou školou pre deti s autizmom v Prešove.

Publicistika a literatúra: Milan Kolcun, glosátor, spisovateľ, prekladateľ i legendárny turistický sprievodca mestom Košice.

Hudba: Janoska Ensemble, ktorí vlani vydali svoj tretí album The Big B’s.

Hospodárstvo: Zdeněk Březovják a Ján Koščo, spoluzakladatelia prešovskej spoločnosti Canor, ktorá vyrába špičkové audioprodukty. Špecialitou spoločnosti sú elektrónkové zariadenia, ktoré kontrolujú vlastným systémom Aladdin.

Populárna hudba: Adam Ďurica, v roku 2022 bilancoval svoju doterajšiu kariéru v kompilácii Hity.

Inovácie a startupy: Rastislav Hlaváč, zakladateľ spoločnosti Minit a spoluzakladateľ GRADIENT ECM, technologický podnikateľ, vizionár, stratég a investor v oblasti B2B softvéru.

Medicína a veda: Richard Imrich, lekár, ktorý sa podieľal na vývoji nového lieku nitizinon, ktorý je účinný pre ľudí s genetickým ochorením alkaptonúria (choroba čiernych kostí). Od roku 2022 ho môžu užívať aj slovenskí pacienti

Šport: Hokejista Zdeno Chára

Mimoriadne ceny: Štefan Mácsadi, dlhoročný predseda Predstavenstva COOP Jednota Nové Zámky a autor prvého vernostného systému formou nákupných kariet, využívaného v obchodnej sieti už od roku 1994.
Akademický maliar Alexej Vojtášek.