Dokument platformy Netlix Harry & Meghan, ako aj autobiografická kniha Spare zrejme už nemôžu zostať bez komentára kráľovskej rodiny. Znamená to vari, že panovník prelomí mlčanie a poskytne médiám otvorený rozhovor?

Princ Harry a Meghan Markle vo svojom dokumentárnom seriáli
Zdroj: Profimedia

Zmení názor?

Britský kráľ Karol doteraz pokračoval v taktike svojej mamy, v septembri zosnulej Alžbety II., ktorá všetky škandály prechádzala notoricky mlčaním. Lenže princ Harry a Meghan Marklová zašli tak ďaleko, ako nikto nepredpokladal. Vzbura vojvodu a vojvodkyne zo Sussexu vyvrcholila dokumentárnou sériou, ktorá mala premiéru v decembri minulého roka, ako aj autobiografickou knihou, pričom obaja otvorene útočia na kráľovskú rodinu a obviňujú jej členov napríklad z podnecovania nevraživosti voči nim v médiách.

Teraz sa však objavili hlasy, podľa ktorých Karol III. už nebude mlčky tolerovať správanie mladšieho syna a jeho zákonitej polovičky. Ako tlmočia informácie nemenovaného zdroja noviny The Mirror, začali sa už prípravy na oficiálne interview panovníka pre BBC. Britská tlač tvrdí, že rokovania s monarchom, ktorý by chcel predložiť svoju verziu toho, čo sa v minulosti skutočne stalo, už prebiehajú.

Princ Harry sa okrem iného sťažuje aj na zlé vzťahy s macochou Camillou.
Zdroj: Getty Images

Najvážnejšie obvinenia

Karol III. by mal reagovať na obvinenia zverejnené v knihe princa Harryho, ako aj na výpovede, ktoré zazneli v dokumente Netflixu. Ak dá Buckinghamský palác interview zelenú, kráľ bude môcť pomyselne doložiť vlastnú tehličku do múru udalostí, ktorí sa začali po dramatickom „megxite“, čiže odchodu Sussexovcov od kráľovskej rodiny pred troma rokmi.

Karolovo interview pre BBC by bolo bezprecedentnou udalosťou. Doteraz kráľovská rodina nekomentovala žiadne obvinenia zo strany Harryho a Meghan, dokonca ani ich silné vyjadrenia v dokumente Netflixu. Medzi najvážnejšie obvinenia patrí napríklad to, že William mal Harryho fyzicky napadnúť alebo to, že Williamova manželka princezná Kate sa mala s Meghan veľmi pohádať ešte pred jej svadbou s mladším synom kráľa Karola. Harry sa v knihe Spare tiež sťažoval na zé vzťahy s macochou, kráľovou manželkou Camillou. Nedávne vyhlásil, že čaká na ospravedlnenie svojej rodiny.

Medzi najvážnejšie obvinenia patrí to, že princ Willaim mal svojho mladšieho brata fyzicky napadnúť, alebo to, že princezná Kate sa pohádala s Meghan Marklovou ešte pred jej svadbou s Harrym.
Zdroj: BRIAN SNYDER

Viac fotografií si pozrite v GALÉRII.

Delikátna záležitosť

Kompetentní v BBC chcú, aby panovník udelil súhlas na rozhovor pred kamerami. Materiál o živote monarchu i jeho plánoch do budúcnosti by sa mohol odvysielať pri príležitosti jeho korunovácie, ktorá sa bude konať 6. mája. Jonathan Dimbleby (78), dlhoročný priateľ kráľa Karola, bol určený ako najvhodnejšia osoba, ktorá má nad interview dohliadať. Neoficiálne sa hovorí, že poradcovia z Buckinghamského paláca sa obávajú, akým spôsobom by prípadný rozhovor prebiehal. Podľa nemenovaných zdrojov sa Karol III. stále nemôže rozhodnúť, ako zareagovať na ponuku BBC. Je jasné, že bez ohľadu na to, čo by povedal, jeho slová by široko komentovali médiá na celom svete. „Aj ten najdrobnejší komentár ohľadom Harryho a Meghan by bol senzáciou pre každé médium. Mohlo by to však vojvodu a vojvodkyňu zo Sussexu primať k reakciám, ktoré sa nedajú predvídať. Je to veľmi delikátna záležitosť,“ povedala osoba blízka kráľovskému dvoru. Televízna stanica ITV takisto požiadala panovníka o rozhovor, ale je veľmi malá pravdepodobnosť, že bude súhlasiť. Tej istej stanici nedávno poskytol rozhovor princ Harry.

Bude Karol III. pokračovať v taktike svojej mamy, čiže nič nekomentovať, alebo sa nakoniec rozhodne rozhovor poskytnúť?
Zdroj: Isabel Infantes