Zmena je tu, my sme ju sľúbili, my ju aj urobíme! Tak zneli slová predsedu Občianskej demokratickej strany (ODS), keď už bolo jasné, že doterajšie vládne ANO českého premiéra skončilo v parlamentných voľbách tesne na druhom mieste. Petr Fiala (57) musí počkať ešte na mandát od prezidenta Miloša Zemana, ale okrem choroby hlavy štátu tomu nateraz nič nestojí v ceste, keďže lídri z Pirátov a Starostov dali najavo, že s doterajším predsedom vlády rokovať nemienia.

Iný než súperi

Keď pred siedmimi rokmi zvíťazil drvivou väčšinou hlasov v boji o kreslo straníckeho predsedu, málokto zvonka veril, že pre umierajúcu ODS dokáže získať slušný volebný výsledok. Sľub, že strana sa stane jednou z najvýznamnejších politických síl v krajine, dodržal. ODS povstala ako fénix z popola a zvíťazila.

Fiala je podľa analytikov iný než väčšina populistických lídrov. Hovorí rozvážne, nepoužíva prehnané a silné slová, neútočí na súperov. Hovorí o slušnosti a spolupatričnosti a pod svoje „ochranné krídla“ hodlá vziať aj voličov z iného politického spektra. „Je jedno, koho ste volili. Je jedno, aké máte politické presvedčenie. V prvom rade sme všetci občanmi Českej republiky, v ktorej chceme žiť spolu ako susedia, priatelia a kolegovia. To je totiž to, čo nás všetkých spája,“ povedal vo víťaznom povolebnom prejave.

Rýchla kariéra

Rodák z Brna vyštudoval v rodnom meste históriu a češtinu na Univerzite Jana Evangelistu Purkyně, dnes Masarykovej univerzite. Zarábať začal ako historik kroměřížskeho múzea a po Nežnej revolúcii sa podieľal na založení odboru politológie na Filozofickej fakulte svojej alma mater, kde si vybudoval slušnú akademickú kariéru. Rok pred tridsiatkou sa stal šéfom katedry, ako 38-ročného ho vymenovali za profesora a následne sa na dve funkčné obdobia stal rektorom Masarykovej univerzity. Rok viedol rezort školstva, mládeže a telovýchovy.

Do politiky vstúpil dosť razantne, v roku 2012 zasadol do kresla ministra školstva. O rok neskôr sa ako nestraník na kandidátke ODS dostal do poslaneckej snemovne. Stranu vedie od začiatku roka 2014, pričom vtedy bol riadnym členom ODS len niečo vyše dvoch mesiacov.

Randenie s demonštrantmi

Fialovi vyčítali, že na lídra nemá dosť charizmy a že je nudný. On tvrdí, že má rád humor i inteligentné komédie a že sa rád baví i smeje. Na druhej strane, svoj život doteraz žil bez škandálov. Vo volebnom boji ho podporovala manželka Jana, dlhoročná volička ODS, a tri deti. Zoznámili ich po jeho vojne a pred Nežnou revolúciou kamaráti. Chodili spolu na demonštrácie a padli si do oka. „Vypýtal si telefónne číslo a pozval ma na prechádzku na cintorín. Vraj tam na Dušičky nestihol zájsť. Vtedy mi ponúkol vážny vzťah,“ spomína pani Jana.

Bez zmeny

Fiala tvrdí, že s Janou má ideálny vzťah, lebo „je jeho manželka, milenka i priateľka“, a v takom prípade to podľa neho funguje dobre. Pani Fialová je prodekankou pre študentské záležitosti na Lekárskej fakulte MUNI v Brne, pracuje v Ústave ochrany a podpory ako odborná asistentka, má doktorát v odbore hygiena, preventívne lekárstvo a epidemiológia. Deti sú už dospelé, najstarší syn vyštudoval dejiny filmu a umenia, stredná dcéra si podľa maminho vzoru vybrala lekársku fakultu a najmladší syn študuje ekonómiu a históriu.

Podľa Jany Fialovej bol manžel vždy veľmi pracovitý a keďže ako rektor bol vyťažený aj cez víkendy a často cestoval do zahraničia, domácnosť bola na jej hlave. Pomohol síce, čo bolo treba, ale práca bola na prvom mieste. Jeho premiérovaním sa teda v ich domácnosti vlastne nič nezmení.

Prezident v nemocnici

Hlava Českej republiky Miloš Zeman deň po voľbách prijal premiéra Andreja Babiša na zámku v Lánoch, ale mandát na zostavenie vlády mu nedal. V memorande o vôli vytvoriť novú vládu ho o to v prípade Petra Fialu žiadajú koalície SPOLU a Piráti a Starostovia. Kedy tak český prezident urobí, nie je jasné, keďže v nedeľu po stretnutí s Babišom ho musela sanitka odviezť do nemocnice.

Viac FOTO Petra Fialu v GALÉRII

Pri prevoze bolo vidieť, že Miloš Zeman je v bezvedomí. Čo presne mu je, však bez jeho súhlasu ošetrujúci lekár zverejniť nesmie. O jeho kritickom stave sa špekulovalo už niekoľko dní, tím hlavy štátu z toho dôvodu zrušil oficiálny program. Špekuluje sa, že prezident musí zostať na lôžku pod dohľadom lekárov niekoľko týždňov a že jeho zdravotné ťažkosti súvisia s chronickým ochorením pečene. Ako však uviedla hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice Jitka Zinke, prezidentov stav je stabilizovaný.