Nie je to tak dávno, čo sa bývalý basketbalista Los Angeles Lakers Lamar Odom priznal, že na oklamanie dopingových komisárov použil falošný penis a trénerov moč. Prešlo mu to, bývalý manžel Khloé Kardashianovej vyšiel s pravdou von až pred pár mesiacmi vo svojej autobiografickej knihe. Možno by sa to podarilo aj jeho krajanovi Donellovi „DJ“ Cooperovi. Dnes 28-ročný rodák zo Chicaga, ktorý si zahral za PAOK Solún, Panathinaikos Atény či naposledy francúzske Monako, mal v pláne ďalej hrať aj za Bosnu, ktorá mu ponúkla občianstvo už pred piatimi rokmi a za ktorú si zahral v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2015.

Ďalšie zápasy však už nestihne, keďže dopingová kontrola ukázala, že je tehotný. Vzorka, ktorú odovzdal dopingovým komisárom, totiž obsahovala nezvyčajne vysokú hladinu gonadotropínu, hormónu, ktorý sa tvorí v tele ženy počas tehotenstva. Namiesto ďalších bodov v drese nového národného tímu tak Cooper vyfasoval dvojročný zákaz štartu a vyrobil si hanbu. Vyšetrovaním sa zistilo, že vzorka pochádza od jeho priateľky, ktorá v tom čase vôbec netušila, že čaká dieťa. Párik tak zažil dvojité prekvapenie.

Výhovorku nepotreboval

Svet športu eviduje už množstvo kurióznych výhovoriek po dopingovom zlyhaní. „Ten kokaín mi musel dať do tela zubár, keď som bol u neho. Muselo to byť z toho čínskeho šampónu. Asi mi to dali do svadobného koláča. Povedali mi, že mám štyri mesiace pauzu. Nechápem, prečo ma po týždni testovali. Mal som tú marišku v nohaviciach a musela sa mi cez dieru v nich nejako dostať do svalov na nohách. To je len pár neuveriteľných „vysvetlení“, ktorými sa športovci snažili obhájiť zistené nedovolené podporné prostriedky v ich tele.

Donell „DJ“ Cooper: Pri dopingovom teste zistili, že je tehotný!
Donell „DJ“ Cooper: Pri dopingovom teste zistili, že je tehotný!
Zdroj: Profimedia

Nech už Cooper skrýval čokoľvek, na rozdiel od ostatných sa vyhovárať nemusel. Po kontrole vzorky bolo všetkým jasné, že podvádzal. Do júna 2020 sa na palubovky nedostane. S prav­dou von sa však šikovnému rozohrávačovi a absolventovi univerzity v Ohiu nechcelo. Ako píše denník NZ Herald, v Mo­naku, kde ešte vlani hrával, v septembri minulého roka tvrdil, že odchádza z rodinných dôvodov. „Nemôžem sa teraz sústrediť na basketbal a ne­chcem to spoluhráčom kaziť. Musím si dať prestávku,“ za­hmlieval vo Francúzsku v čase, keď už vedel, že mu Medzi­národná basketbalová federácia (FIBA) vystavila stopku.

Monako pravý dôvod Coope­rovho odchodu nekomentovalo. Američan, ktorý sa po neúspechu v drafte v roku 2013 snažil presadiť v európskych kluboch, má o čom rozmýšľať. Na to, ako sa dozvedel, že bude otec, však určite do smrti nezabudne.