Českého prezidenta Miloša Zemana odviezla v nedeľu krátko po poludní zo zámku v Lánoch sanitka do Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN). Pred jednou hodinou dorazil do nemocnice a na záberoch bolo vidieť, že nie je pri vedomí. Pri vykladaní zo sanitky mu podopierali hlavu a mal zatvorené oči, informuje český spravodajský server Novinky.cz. Do nemocnice následne prišla aj Zemanova manželka Ivana a dcéra Kateřina.

Prezidenta odviezla záchranka krátko po jeho schôdzke s úradujúcim českým premiérom Andrejom Babišom. Zemanov hovorca Jiří Ovčáček uviedol, že Zeman na základe odporučenia ošetrujúceho lekára vyslovil súhlas s hospitalizáciou v ÚVN. Podľa zdrojov serverov iRozhlas a Českej televízie ide o plánovanú hospitalizáciu. Serveru Novinky.cz sa doposiaľ k zdravotnému stavu hlavy štátu nevyjadril premiér Babiš, ktorý sa so Zemanom dopoludnia stretol. Hospitalizáciu prezidenta potvrdila hovorkyňa nemocnice Jitka Zinke.

Český prezident Miloš Zeman je v starostlivosti odborníkov a lekári poznajú jeho diagnózu, nemajú však súhlas s jej zverejnením, povedal na tlačovom brífingu v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) Zemanov ošetrujúci lekár Miroslav Zavoral. Informuje o tom český spravodajský server iDnes.cz.

Po príchode do nemocnice bol český prezident očividne bezvládny. Na miesto prišla aj jeho manželka Ivana a dcéra Kateřina. "Prezident bol hospitalizovaný na moje odporučenie. Poznáme jeho diagnózu, ale nemám súhlas so zverejnením," ukončil Zavoral, ktorý je riaditeľom ÚVN, krátky brífing. Predtým uviedol, že Zeman je momentálne hospitalizovaný na oddelení intenzívnej medicíny. Stav prezidenta tak zostáva naďalej nejasný, konštatuje server Novinky.cz.

Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček v piatok uviedol, že Zeman je už dva týždne chorý a musí meniť svoj program, uvádza ČT24. V nedeľu mal český prezident poskytnúť aj rozhovor pre spravodajskú stanicu CNN Prima News, ktorý však ešte pred víkendom zrušil. Napriek pôvodným plánom Zeman neprišiel ani do volebnej miestnosti a hlas odovzdal do prenosnej schránky na zámku v Lánoch.

V druhej polovici septembra bol už Zeman hospitalizovaný v Ústrednej vojenskej nemocnici v pražských Střešoviciach, pripomína server Novinky.cz. Podľa Hradu išlo o plánovanú hospitalizáciu z dôvodu únavy a dehydratácie.Podľa médií však dôvodom hospitalizácie mala byť tekutina v brušnej dutine, ktorá má súvisieť s problémami s pečeňou, píšu Novinky.cz.