Za tridsať rokov vystriedal taliansky futbalový tréner Claudio Ranieri 16 zamestnaní, no nezískal ani jeden titul. A to viedol také mančafty ako Juventus Turín, Neapol, Inter Miláno, Chelsea Londýn či Atlético Madrid. Keď ho v novembri 2014 vyhodili z kresla šéfa gréckej reprezentácie po zahanbujúcej prehre s Faerskými ostrovmi, prezident zväzu Giorgos Sarris utrúsil, že to bola najnešťastnejšia trénerská voľba v histórii gréckeho futbalu.

Prešiel rok a pol a 64-ročnému synovi talianskeho mäsiara z Ríma sa klania celý svet. Dokázal nemožné. Vyhrať s Leicestrom anglickú Premier League. A to nad ním pred sezónou v klube ohŕňali nos.

Čítajte viac:

Z robotníka vo fabrike na protézy je TOP hráč anglickej Premier League

Plačú v kúte

Bookmakri dávali klubu šance na prvenstvo v lige 1 : 5 000. „Taký vysoký kurz v celej histórii tipovania, minimálne od roku 1961, keď ho v krajine legalizovali, nikdy nevyšiel. Aj to je dôkaz, aký zázrak sa Ranierimu s tímom podaril. Všetci moji kolegovia teraz plačú v kúte,“ povedal pre BBC bookmaker Simon Clare.

Anglické stávkové kancelárie na prehnanom kurze prerobili údajne viac než 20 miliónov libier. Naopak, Leigh Herbert, pokrývač striech z Leicestru, na tom zarobil. Za tri libry mu vyplatili 15-tisíc. Hoci líškam, ako sa hráčom klubu hovorí, fandí celý život, na svojich netipoval. Až teraz, keďže sa mu pozdávali výkony z konca sezóny, urobil výnimku.

Sám tomu neveril, no skúsil. „Prvú časť sezóny som si užíval, no ako sa blížil koniec, nemohol som sa už na to pozerať. Bol som hrozne nervózny,“ priznal sa. Ranieri a jeho družina však zázrak dotiahli do konca. Už dve kolá pred koncom bolo rozhodnuté, keď Tottenham stratil šancu bodovo sa na Leicester dotiahnuť.

Čítajte viac:

Anglický futbalový klub kúpili aj boháči z Indie, Malajzie a Thajska

Titul z lietadla

Ranieri bol v tom čase vo vzduchu. Vracal sa súkromným lietadlom thajského majiteľa klubu Vichaia Srivaddhanaprabha z Ríma, kde si doprial obed so svojou 96-ročnou matkou Renatou. Musel to byť pre neho nezabudnuteľný let. Húf talianskych novinárov ho spovedal pred nástupom do lietadla, ďalší čakali, len čo pristál v Anglicku.

Spôsob, akým sa o titule dozvedel, tak trochu pripomína prvý triumf sira Alexa Fergusona na lavičke Manchestru United na jar 1993. Ani on nesedel pred telkou, šiel si zahrať golf. Práve bol na 17. jamke, keď blízko greenu zastalo auto, vystúpil neznámy človek a vybral sa k nemu.

„Sir Alex, Oldham zdolal Aston Villu. Prepáčte, ale ste anglický šampión,“ povedal mu. Ten muž sa volal Michael Lavender a médiá odvtedy píšu, že prvý titul vyhral Ferguson na golfovom ihrisku. V takom prípade ho Ranieri vyhral v lietadle. „Vidíte, uspieť sa dá aj bez superhviezd. Len musíte nájsť tie pravé,“ tešil sa a zároveň vyjadril nádej, že sa mu hráči ako Vardy, Mahrez či Kanté, ktorých nikto pred sezónou poriadne nepoznal, nerozutekajú.

„V nasledujúcich rokoch môžeme niečo dokázať. Kto odíde, nevie, čo ho čaká, ale kto zostane, bude kráľ. Rozumnejšie je rok počkať a zistiť, ako sa to vyvinie,“ citujú Taliana britské médiá.

Čítajte viac:

Drahé prešľapy športovcov: Od hriešnikov dávajú sponzori ruky preč

GPS a kryokomora

V čom je tajomstvo senzačného prerodu navonok priemerného tímu na anglických majstrov? Okrem správneho výberu hráčov v jedinečnom prístupe. Žiadnemu inému tímu sa tak nevyhýbali zranenia ako Leicestru. Nejde o šťastie. Líšky využívajú moderný GPS systém, ktorý zbiera dáta o hráčoch na trávniku. Hodnotí sa všetko.

Akcelerácia, smer pohybu, možné dôsledky kolízie na organizmus. Systém nazvaný Catapult Sport’s OptimEye S5 nazbiera počas jedinej sekundy vyše 800 údajov. V klube vďaka nemu dokážu zistiť aj to, kedy je lepšie hráča šetriť a neriskovať zranenie. Hráči majú v blízkosti štadióna k dispozícii kryokomoru s teplotou až do mínus 79 stupňov Celzia, ktorá ich udržuje čerstvých celý týždeň.

Taktické predzápasové pokyny si hráči zvyčajne vypočujú v čase, keď ležia na masážnom stole. Aby čo najefektívnejšie využili čas a mali priestor na oddych. Ten je v nabitom kalendári mimoriadne dôležitý.

Čítajte viac:

Z náhradníka prezident! Novým futbalovým šéfom je Blatterov krajan

Pre istotu mnísi

Na zázrak to stačilo. Majiteľ však nenechal nič na náhodu. Pred prvým zápasom sezóny pozval, pre istotu, na King Power Stadium aj budhistických mníchov. Tí vonnými tyčinkami a svätenou vodou posvätili trávnik. Upratovačky na štadióne ich síce pôvodne chceli vyhodiť, keďže sa domnievali, že tam nemajú čo robiť, no rýchlo ich vyviedli z omylu.

Ako píše Daily Mail, Ranieriho na prvom tréningu zmiatla zasa helikoptéra nad trávnikom. „Čo tam robí?“ rozčuľoval sa, no len do momentu, keď zistil, že patrí majiteľovi klubu. „V takom prípade je to v poriadku,“ stiahol sa. Thajčan Srivaddhanaprabha teraz musí siahnuť poriadne hlboko do vrecka. Keď pred sezónou sľúbil Ranierimu 100-tisíc libier za každé lepšie ako osemnáste miesto v konečnej tabuľke, netušil, že mu na účet bude musieť poslať aj päťmiliónový bonus za zisk titulu.

„Šťastnejší hádam nemôžem byť. Skvelé, že si to práve teraz môžem užívať. Ak by som uspel na začiatku sezóny, už by som si ten opojný pocit asi nepamätal,“ jasal Ranieri. Claudia prezývali Babrák, no po tejto sezóne je všetko inak. Na lavičke Leicestru už ani nemusel byť taký nervák.

Tím poskladal tak, že to chvíľami vyzeralo, akoby tam ani nebol potrebný. Každý vedel, kde je jeho miesto. Aj jeho žena Rossanna, ktorá podniká so starožitným nábytkom, mu možno jeho lásku k futbalu po tieto dni toleruje viac. „Nemá ho rada. Veľa si preň vytrpela. Zaujíma ju len nábytok. Ten prvotriedny. Tak ako mňa prvotriedni futbalisti,“ vyhlásil raz o nej Ranieri.

Muž, ktorý si urobil meno na sklonku osemdesiatych rokov, keď vytiahol Cagliari z tretej ligy do prvej. Predtým futbal aj hrával, ako obranca napríklad za AS Rím, no dieru do sveta neurobil. Dlho sa mu nedarilo ani na trénerskej lavičke, no nikdy nehovor nikdy. V Leicestri zúročil všetko, čo sa na futbalových potulkách svetom naučil.

„Naučil som sa, že aj pri tvrdej práci sa dá tešiť z hry. Ak funguje tímový duch a hráčisi užívajú aj tréningy, všetko je možné. Tak ako v Leicestri. Samozrejme, žiada si to aj šťastie. Bez neho by som tieto chvíle neprežíval,“ cituje ho Daily Mail. Pod jeho taktovkou sa ešte donedávna amatér Jamie Vardy prebojoval do anglickej reprezentácie a stal sa obávaným kanonierom. Pod jeho taktovkou vyrástol z Francúza alžírskeho pôvodu Riyada Mahreza hráč, ktorého zvolili za najlepšieho v sezóne.

Aj Ranierimu sa ušla individuálna pocta. Práve on získal právo koučovať 5. júna na štadióne vo Wembley Výber sveta v rámci charitatívnej akcie UNICEF-u, určenej na pomoc deťom. Na druhej strane bude stáť výber Anglicka, ktorý zostaví José Mourinho. Asistenta mu bude robiť známy spevák Robbie Williams, ktorý je jedným z ambasádorov celej akcie.

Menej cesnaku

V mäsiarstve Archer & Son začali po úspechoch Leicestru ponúkať klobásy v talianskom štýle, nazvané jednoducho Ranieri. S feniklom a čili. Čo na to Claudio? „Menej cesnaku, prosím,“ odpovedal so svojím typickým humorom. Aj ním si vraj na rokovaniach o zmluve získal thajských majiteľov.

Keď sa bývalý anglický reprezentant Gary Lineker, ktorý z Leicestru pochádza, dozvedel o jeho menovaní do funkcie, klopkal si na čelo. „Ranieri? To vážne? Je neuveriteľné, ako kluby dokážu staré meno stále zbytočne točiť dookola,“ tvrdil vtedy. Už v januári všetko stiahol späť. A veľmi rád.