Tá uralská sa od tej egyptskej líši iba jedinou vecou - je štyrikrát väčšia! Človeku pri tejto informácií, ktorú priniesol ruský denník Komsomolskaja Pravda, zíde na um staré výsmešné socialistické heslo: „Sovietsky trpaslík najväčší na svete.“ Lenže, táto pyramída nie je sovietsky trpaslík a objavili ju len pred niekoľkými dňami.

„Podľa údajov z družice, artefakt svojou formou detailne kopíruje egyptskú Cheopsovu pyramídu, ktorá má 4500 rokov,“ píšu noviny a uvádzajú slová Jevgenija Svitova, predsedu klubu expedícií  Divoký sever, že „len jej rozmery sú štyrikrát také veľké ako pyramídy v Egypte.“

Cheopsova pyramída, Egypt
Cheopsova pyramída, Egypt
Zdroj: internet

Výška pyramídy je 774 metrov, dĺžka každej jej strany takmer kilometer. Strany sú umiestnené presne podľa svetových strán.

„Nezvyčajný objekt bol objavený 1. mája tohto roku, keď skupina klubu Divokého severu pripravovala okruh pre turistov, ktorí sa túžili vybrať na rybačku do málo známych severských riek. Siluetu pyramídy zbadali pri prelete vrtuľníkom. Obrovský objekt vidno dokonca z družice,“ píšu noviny.

Vyzeral kedysi takto aj Ural?
Vyzeral kedysi takto aj Ural?
Zdroj: internet

Severný pripolárny Ural je doposiaľ v Rusku len málo preskúmaným územím a podľa ruských odborníkov sa tam dajú vidieť alebo stretnúť „zvláštne objekty“. Hory v tvare pyramíd, či obrovské kamene, ktoré sa podobajú na živočíchov, na ľudí, ale aj konkrétne miesta, podľa ktorých možno usudzovať, že tu žili ľudia. Ural bol, podľa všetkého, nárazníkovou zónou pri veľkom sťahovaní národov. Z jednej strany ľadovce, z druhej horúca step - ľudia sa presúvali do prijateľnejších klimatických podmienok.

Cheopsova pyramída, Egypt
Cheopsova pyramída, Egypt
Zdroj: internet

„O pripolárnom Urale vieme oveľa menej než by sme vedieť chceli,“ citujú noviny Jevgenija Svitkova. „Dostať sa tam dá iba helikoptérou.“

Podľa jeho slov, domorodci žijúci v tomto kraji, sa miestu, kde stojí pyramída, vyhýbajú. Pokladajú ich totiž za posvätné. Koncom júna sa členovia klubu Divoký sever chystajú na expedíciu práve k pyramíde, aby odhalili jej tajomstvá.

Napokon, nebolo by to nič nové, kedy sa v tomto kraji zrodila - senzácia. Svojho času tu napríklad našli lebku dávno vyhynutého plaza, akého dovtedy vedci nepoznali.

Zábery z drzižice, pyramídy na Urale nájdete v GALÉRII >>