Šéf rakúskeho parlamentu mal podľa Danka slovenskú stranu ubezpečiť, že zníženie rodinných prídavkov na deti žijúce v zahraničí podlieha v Rakúsku dôkladnej diskusii. Predseda parlamentu a zároveň šéf národniarov zároveň pred rakúskym ministrom vyjadril želanie, že problémy, ktoré majú Slováci v Rakúsku, neostanú opomenuté, nakoľko Slovensko a Rakúsko majú jeden spoločný cieľ a tým je silná Európska únia. „Je to pre nás Slovákov strategická téma," upozornil Danko. Sobotka zdôraznil, že indexácia prídavkov sa týka všetkých občanov EÚ i Rakúšanov žijúcich v zahraničí.
Takzvanú indexáciu prídavkov, ktorá by mala vstúpiť do platnosti od 1. januára 2019 a mala by sa dotknúť približne 27-tisíc slovenských detí, obhajoval v slovenskom parlamente v máji aj rakúsky veľvyslanec. „Ak nemeckí pracovníci, ktorých deti žijú v Nemecku dostanú vyššiu indexáciu, nie je to otázka založená na národnosti, ale na nákladoch na život,“ uviedol rakúsky veľvyslanec na Slovensku, Helfried Carl. Veľvyslanec vo svojej reči pred zahraničným výborom rovnako uviedol, že sa používa slovo diskriminácia. Podľa neho o diskrimináciu nejde, nakoľko v krajinách s väčšími nákladmi na život je indexovanie rakúskej vlády vyššie. Carl pritom vyzdvihol prácu slovenských opatrovateliek, ktoré vykonávajú podľa neho v Rakúsku veľmi dôležitú prácu.
Ochrancovia národa
Zvolenie novej Kurzovej vlády predznamenáva protekcionistický štýl vládnutia zameraný na ochranu domáceho obyvateľstva. Síce rakúsky predseda parlamentu uviedol, že prvá zahraničná návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina smerovala k nášmu západnému susedovi kvôli 50. výročiu podpisu zmluvy medzi OMV a Gazpronom, postoje rakúskej vlády naznačujú, že národno-štátna rétorika Ruska bola takisto motívom nedávneho stretnutia. „Nielen Rusko sa musí pohybovať smerom k Európe, ale aj Európa k Rusku," uviedol počas svojej návštevy Sobotka.