Fanúšikovia kráľovskej rodiny poznajú mená, tváre či poradové číslo najznámejších členov kráľovskej rodiny v rámci nástupníckej línie na trón. Ale azda len tí najväčší obdivovatelia si spomenú aj na ich zriedka používané priezvisko.

Hoci dodnes sa tradične podpisujú len krstným menom, občas sa používaniu priezviska nevyhnú, napríklad v škole alebo v armáde, v ktorej slúžili všetci traja synovia kráľovnej Alžbety II. aj jej vnuci princovia William a Harry.

Potomkovia s modrou krvou majú niekoľko možností, aké priezvisko použiť, pritom do roku 1917 nemali žiadne. Až vtedy kráľ George V. rozhodol - budeme sa volať Windsorovci!

Kráľ George V. rozhodol - budeme sa volať Windsorovci!
Kráľ George V. rozhodol - budeme sa volať Windsorovci!
Zdroj: TASR

Ako vysvetľuje oficiálna internetová stránka britských monarchov royal.uk, do roku 1917 mali členovia kráľovskej rodiny namiesto priezviska meno územia, ktorému vládli, alebo meno dynastie, z ktorej pochádzali. Tak, ako deti bežne získavajú priezvisko po svojom otcovi, kráľovskí novorodenci k menu dedili aj názov otcovho územia. Ibaže George V. dostal po otcovi rodové meno Saxe-Coburg-Gotha, ktoré v čase zúriacej prvej svetovej vojny znelo až príliš nemecky. Rozhodol sa preto prijať názov hradu Windsor ako priezvisko celej rodiny. To prischlo všetkým mužským potomkom Georgea V. a nevydatému ženskému osadenstvu kráľovského klanu.

Kráľovná s princom Filipom chceli svojich potomkov odlíšiť od ďalších členov rodiny, a tak v roku 1960 urobili drobnú modifikáciu - svoje priezviská spojili do Mountbatten-Windsor.

Kráľovná Alžbeta II. s rodinou na balkóne v typickej kráľovskej póze: Pri mávaní.
Kráľovná Alžbeta II. s rodinou na balkóne v typickej kráľovskej póze: Pri mávaní.
Zdroj: Profimedia.sk

Mountbatten je poangličtené priezvisko Filipovej matky, ktoré vojvoda z Edinburghu, pôvodne princ grécky a dánsky, prijal v roku 1947 po získaní britského občianstva. Prečo priezvisko po matke? Aj tu zaúradovala vojna. Na základe rodového mena Schleswig-Holstein-Sonderburg- Glücksburg mu na Ostrovoch totiž vyčítali spriaznenosť s nemeckými rodmi, z ktorých mali niektoré blízko k nacistickému režimu. Priezvisko Mountbatten-Windsor sa prvýkrát objavilo v oficiálnych dokumentoch 17. novembra 1973, a to v sobášnom liste ich dcéry princeznej Anne a Marka Phillipsa.

Používanie priezviska Mountbatten-Windsor pritom pre členov kráľovskej rodiny nie je nijako záväzné a v budúcnosti ho môžu nasledníci kráľovnej zmeniť. Väčšina z nich si vystačí len s menom územia či len krstným menom a titulom princ(ezná). Takto poznáme aj deti Williama a Kate - princa Georgea a princeznú Charlotte.

Princ George so sestričkou princeznou Charlotte.
Princ George so sestričkou princeznou Charlotte.
Zdroj: Profimedia.sk, archív

Princovia William a Harry zas počas služby v armáde používali priezvisko Wales, po otcovi, princovi z Walesu.

Princovia William a Harry: Počas služby v armáde nosili na uniformách priezvisko Wales, po otcovi, princovi z Walesu.
Princovia William a Harry: Počas služby v armáde nosili na uniformách priezvisko Wales, po otcovi, princovi z Walesu.
Zdroj: profimedia.sk

Podľa The Daily Beast princezné Eugenie a Beatrice používajú priezvisko York, keďže ich otec princ Andrew je vojvoda z Yorku. Deti princeznej Anny používajú priezvisko svojho otca, teda Phillips, a dcéra princa Edwarda, grófa z Wessexu, zas používa len meno Windsor bez Mountbatten.