Philip Mountbatten,  vojvoda z Edinburgu, pôvodne princ grécky a dánsky, 73 rokov manžel britskej kráľovnej Alžbety II. Keď mal 95 rokov, stiahol sa do úzadia a vychutnával si príjemnosti obyčajného života. Jazdil na koni, čítal knižky a maľoval. A možno aj rozvíjal svoju ďalšiu vášeň - bol totiž prívržencom teórií o UFO.

Na dôchodku sa princ venoval svojim koníčkom.
Zdroj: Internet

Nie vždy ľahký život

Mohlo by sa zdať, že život v kráľovskej rodine bol plný luxusu a privilégií. Princ Filip však prežil aj rôzne dramatické a ťažké chvíle, a to už aj hneď pri svojom narodení. Matka, princezná Alica z Battenbergu ho porodila ako posledného potomka a jediného syna 10. júna 1921 priamo... v jedálni na stole. Mama bola hluchá a o malého Filipa sa starali sestry - vtedy 16-ročná Margarita, 15-ročná Theodora, 10-ročná Cecilie a 7-ročná Sophie. Obľúbená Cecilie, žiaľ, v roku 1937 zahynula pri leteckej katastrofe.

Keď mal 18 mesiacov, otec, grécky kráľ Juraj I., musel opustiť krajinu aj so svojou rodinou. Ušli na britskej lodi do Francúzska.

Mame neskôr diagnostikovali schizofréniu a skončila v psychiatrickej liečebni. Otec sa stal salónnym levom a plnými dúškami si vychutnával spoločenský život tamojšej smotánky.

Sestry sa dostali na výchovu k nemeckým príbuzným. Tam aj našli lásky svojho života a vydali sa, žiaľ, za aristokratov blízkych nacistom. Hovorí sa, že práve preto neboli pozvané na Filipovu svadbu s Alžbetou WIndsorovou. Nebolo by totiž vhodné, aby manžel následníčky trónu mal kontakty s niekým blízkym hitlerovcom.

Filipa sestra Margarita s manželom, princom Gottfriedom Hohenlohe-Langenburgom
Zdroj: Internet
Keby sa Filip nestal manželom kráľovnej, bol by zrejme dobrým dôstojníkom.
Zdroj: Internet

Pokračovanie na ďalšej strane.