Zdá sa, že nie je týždňa, čo by princ Harry (38) neosočoval britskú kráľovskú rodinu, ktorú s manželkou Meghan (41) dobrovoľne opustili. Hoci v televíznom rozhovore ITV Harry tvrdil, že by „veľmi rád mal späť svojho otca a brata“, vypúšťa do sveta zákulisné informácie, ktoré mu naštrbené vzťahy dať do poriadku, pravdepodobne, nepomôžu.

Harry vraví, že chce späť „svoju rodinu, nie inštitúciu“ a „oni majú neustále potrebu vykresľovať mňa a moju manželku ako tých zlých“. Lenže v nedávnom Netflix dokumente Harry a Meghan monarchiu neopísali práve v najlepšom svetle a teraz pokračuje v osočovaní Harry vo svojej monografii Spare (Náhradník).

Tá tretia

V rámci mediálnej podpory Harry absolvuje ku knihe niekoľko rozhovorov. V knihe sa Harry vyjadruje nelichotivo o najbližších členoch monarchie a svojej rodine, medzi nimi aj o svojej „macoche“, kráľovnej manželke Kamile. Otvorene sa ho na Kamilu spýtal moderátor relácie CBS 60 Minutes Anderson Cooper.

Kamila Parker Bowles (75) a kráľ Karol III. (74) sa zobrali v roku 2005. Romantický vzťah však spolu mali niekoľko desaťročí, a to aj v čase, keď bol Karol, vtedy ešte princ Charles, ženatý s princeznou Dianou. Harry nezabudol, že Kamila bola „treťou osobou“ v manželstve jeho rodičov.

V roku 1995 poskytla Diana škandalózny rozhovor BBC. Martinovi Bashirovi verejne priznala, že „v manželstve sme boli traja, takže tam bolo trochu plno“. Podľa Harryho po tomto vyhlásení potrebovala Kamila „rehabilitovať svoj imidž“, pretože ju bulvár vykresľoval ako „darebáčku“.

Harry v knihe tvrdí, že spolu s bratom, princom Williamom (40), prosili otca, aby si Kamilu nebral. „Nemysleli sme si, že je to potrebné. Mysleli sme si, že to spôsobí viac škody ako úžitku,“ vysvetlil Harry v rozhovore 60 Minutes. S bratom sa vraj domnievali, že stačí, že sú Karol a Kamila spolu a že sa nemusia nevyhnutne zobrať. „Chceli sme, aby bol šťastný a videli sme, že s ňou šťastný je. V tom čase to stačilo.“ Nakoniec sa so sobášom ich otca zmierili a Kamilu mu schválili.

Nebezpečná?

Harry v knihe napísal, že si Kamila začala v britskej tlačí pripravovať pôdou pre vstup do manželstva. „To ju robilo nebezpečnou kvôli konexiám, ktoré si vytvárala v britskej tlači. Na oboch stranách bola otvorená ochota obchodovať s informáciami.“ Podľa Harryho bola na ceste stať sa kráľovnou manželkou ochotná ísť aj cez mŕtvoly. Jeho „obeťou“ sa podľa svojich slov stal aj Harry. „Obetovala na ma svojom osobnom PR oltári.“ Podľa Harryho ho spolu s Williamom Kamila a ich otec zneužívali na to, aby sa o nich písalo v dobrom svetle, teda, aby si tak zvýšili šance, že ich ľud príjme ako panovnícky pár.

Nebol už malý chlapec

Vojvoda zo Sussexu spája Kamilu aj s únikom informácií, keď sa v médiách objavili detaily z jeho rozhovoru s Williamom. Harrymu sa tiež nepáči, že Kamila údajne premenila jeho spálňu v Clarence House v Londýne na svoju šatňu.

Viac FOTO Harryho a Kamily v GALÉRII

Novinárovi Robertovi Jobsonovi, ktorý napísal niekoľko kníh o kráľovskej rodine, sa zdá Harryho tvrdenie, že s Williamom prosili, aby sa ich otec po smrti Diany znovu neoženil, pretože sa báli „zlej nevlastnej matky“, byť „čudné“, vzhľadom na to, že Harry bol v čase svadby Karola s Kamilou dospelý muž, nie dieťa, mal takmer 21 rokov, povedal Jobson v austrálskej rannej šou Sunrise.