Sofia Hellqvistová mala na kráľovskom dvore veľmi ťažký štart. Dievča z ľudu, čašníčka, navyše modelka v erotických časopisoch pre silnejšie pohlavie, sa zo dňa na deň stala švédskou princeznou. Trvalo dlho, ale poddaní si ju nakoniec obľúbili.

Láska na prvý pohľad

Sofia sa stala populárnou, keď sa v roku 2005 zúčastnila na reality šou Hotel Paradise a označili ju tam za najkrajšiu Švédku. Ochotne pózovala do pánskych časopisov a odvážne prezentovala svoje vnady. Potom odišla do New Yorku, ukončila kurz jogy a otvorila centrum tohto športu na Manhattane. Medzitým ukončila štúdium na newyorskom ekonomickom inštitúte a po návrate do Švédska skončila kurzy z výskumu o globálnej etike a komunikácii s deťmi a mládežou. A potom spoznala princa Carla Philipa.

Mala 25 rokov a bol to on, kto urobil prvý krok. Keď ju totiž zbadal, bola to láska na prvý pohľad. Bolo to v reštaurácii, on sedel s partiou kamarátov a ona prišla so skupinou svojich známych. Carl Philip nevedel od nej odtrhnúť zrak. A tak sa odhodlal osloviť ju. „Spýtal sa, či s ním nepôjdem na motokáry. Chcel sa zrejme predviesť, ako mu to dobre ide,“ spomína s úsmevom na prvé stretnutie dnes už princezná Sofia. Princ je známy svojou láskou ku všetkému motorizovanému a k pretekom. Takže sa netreba čudovať, že práve pri motokárach strávili svoje prvé rande.

Boj o priazeň

Oficiálne spolu začali chodiť až v roku 2010, napriek nesúhlasu kráľovskej rodiny i nevraživosti širšej verejnosti. Sofiino „povolanie“, čiže pózovanie pre pánske magazíny, sa nestretlo na kráľovskom dvore s pochopením. Princovi však nič neprekážalo. „Má v sebe pokoru a kráča tvrdo po zemi. Je múdra a inteligentná,“ bránil svoju vyvolenú Carl Philip pred novinármi tvrdiac, že odpor dvora proti jeho partnerke má na svedomí senzáciechtivý bulvár. „Čo o nej píšu, nie je pravda,“ povedal pre švédsku televíziu TV4. A hoci to Sofia mala ťažké, z minulosti nič neľutuje. „Za tie roky sa o mne napísalo veľa, nielen v kontexte zásnub s Carlom Philipom. Pre mňa je to už nuda. Niektoré veci som robila pred desiatimi rokmi a už som z nich vyrástla. A, pravdupovediac, každá skúsenosť človeka formuje,“ povedala kedysi princezná v jednom z rozhovorov.

Zaľúbenci začali spolu bývať v apríli 2011. Nasledujúce tri roky sa Sofia usilovala zlepšiť si imidž. Zúčastňovala sa na oficiálnych podujatiach, sekala dobrotu, až si ju nakoniec Švédi obľúbili. Čoraz častejšie sa o nej písalo pozitívne. Novinári okrem iného pripomenuli, že v roku 2009 pracovala v Ghane ako dobrovoľníčka pri budovaní ženského centra.

Dobrý koniec

Carl Philip Bernadotte jej povedal svoje áno v júni 2015. Svadbu vysielala naživo švédska televízia, 550 pozvaných hostí prevážali v „národných“ autách - Volvo XC90 -, ktoré na túto príležitosť vybral sám ženích. Nevesta mala šaty od švédskej návrhárky Idy Sjös­tedtovej. Po sobáši v kostole sa mladomanželia previezli na koči po centre Štok­holmu zdraviac zvedavcov okolo a potom sa pobrali do kráľovského paláca na veselicu. Hosťom hral známy dídžej Avicii.

Viac šteklivých FOTO princeznej Sofie v GALÉRII>>

Z učiteľky jogy sa stala vojvodkyňa z Värmlandu. Prominentní manželia sú do seba zaľúbení stále tak intenzívne ako na začiatku vzťahu. Manžel od nej ani po rokoch nevie odtrhnúť zrak. Vychovávajú troch synov, päťročného Alexandra, štvorročného Gabriela a Juliana, ktorý sa narodil tento rok. Sofia už ničím nepripomína modelku z erotických magazínov. Vždy je bezchybne upravená, elegantná a na úrovni, správa sa dôstojne. Vraví sa, že pri obliekaní sa inšpiruje manželkou princa Williama Kate Middletonovou.

Prečítajte si tiež: