V pokročilej fáze demencie a v blízkosti svojej druhej manželky, maliarky francúzsko-marockého pôvodu Michelle Roquebrunnovej, s ktorou strávil 45 rokov, umrel posledný októbrový deň vo veku 90 rokov slávny herec Sean Connery. Jediný skutočný predstaviteľ Jamesa Bonda - tvrdili mnohí a potvrdili to aj viaceré ankety, ktoré médiá po celom svete krátko po jeho skone spustili. „Ku koncu sa už nevládal vyjadrovať. Aspoň že zomrel v spánku a v pokoji. Vedľa mňa. To si vždy želal,“ vyhlásila Michelle. Connery sa s Roquebrunnovou zoznámil na golfovom turnaji, čo nikoho neprekvapilo. Golf hrával často a vášnivo, ba dokonca pár menších turnajov aj vyhral. Mimochodom, s touto hrou sa zoznámil práve na natáčaní bondovky Goldfinger.

 

Prerastený kaskadér

O jedinečnom fiktívnom tajnom britskom agentovi 007 inšpirovanom románmi britského spisovateľa Iana Fleminga vzniklo do dnešného dňa 24 filmov, Connery si zahral v šiestich - Dr. No (1962), Srdečné pozdravy z Ruska (1963), Goldfinger (1964), Thunderball (1965), Žiješ len dva razy (1967) a Diamanty sú večné (1971). Navyše sa v osemdesiatych rokoch objavil v „neoficiálnej“ bondovke Nikdy nehovor nikdy.

Povráva sa, že Connery sa spočiatku zdráhal prijať rolu agenta 007. Ani Ian Fleming nebol jeho výberom nadšený. „Takto si ho nepredstavujem. Mal by to byť veliteľ, nie prerastený kaskadér,“vyhlásil vtedy spisovateľ. Keby bol tušil, že Connery neskôr zatieni všetkých, ktorí mali tú česť zahrať si filmového Bonda - Georgea Lazenbyho, Rogera Moora, Timothyho Daltona, Piercea Brosnana či Daniela Craiga. Fleming neskôr zmenil názor. Conneryho herecké umenie ho tak nadchlo, že v ďalších
knihách priradil Bondovi škótsky pôvod. Na znak úcty k jeho hlavnému filmovému predstaviteľovi.

To bol svalovec! FOTO Seana Conneryho za mlada nájdete v GALÉRII >>

Connery, o ktorom magazín People v jeho šesťdesiatke napísal, že je najsexi mužom sveta, však dokázal zahrať všetko. A vždy s veľkou charizmou. Oscar sa však synovi šoféra nákladiaka a upratovačky zo škótskeho Edinburghu ušiel len raz v roku 1988 za úlohu policajta Jima Malona vo filme Nepodplatiteľní. O dvanásť rokov neskôr ho už britská kráľovná Alžbeta pasovala do rytierskeho rádu. Už menej sa vedelo, že sa tak stalo až na tretí pokus.

Rytierom na tretí pokus

Nominovaný bol už v rokoch 1997 a 1998, no britská vláda to vždy zmietla zo stola. Dôvod? Politika. Sean Connery sa totiž ni­kdy netajil k láske k Škótsku a k jeho snahe získať pre krajinu nezávislosť. Bol to ukážkový vlastenec, čo dokumentoval aj tým, že odmietol úlohu Gandalfa v Pánovi prsteňov, pretože si nedokázal predstaviť presťahovať sa na celé dva roky na Nový Zéland.

Škótsko miloval nadovšetko. Dokonca si nápis Scotland forever (Škótsko navždy) dal počas pôsobenia v armáde vytetovať na telo. Spolu s nápisom Otec a mama. V armáde však dlho nevydržal, pre problémy so žalúdočnými vredmi ho po troch rokoch prepustili.

Vrátil sa do Edinburghu, kde robil všetko možné. Leštil rakvy či privyrábal si ako model pre niekoľko sochárov. Ešte pred nástupom do armády napríklad rozvážal mlieko. Aj vďaka tomu poznal každú ulicu v meste, čím neskôr totálne šokoval miestneho taxikára.

Ako mladý pokukoval aj po kariére futbalistu, obliekal dres edinburského tímu Bonnyrigg Rose. Zároveň bol vášnivým fanúšikom Celticu Glasgow - klubu, ktorému fandil aj jeho otec Joseph. Keď sa však Conneryho blízky priateľ David Murray stal majiteľom konkurenčného mestského klubu Rangers, zmenil názor. Začal fandiť Rangers. „Asi mi to v Celticu nikdy neodpustia,“žartoval neskôr.

Sean mal blízko aj ku kulturistike. V roku 1950 sa na pretekoch Mr. Universe prepracoval v jednej z kategórií až na stupne víťazov. Skončil tretí. Našťastie, potom objavil divadlo a bolo rozhodnuté. Trvalo však dlhých 11 rokov, kým aj vďaka účinkovaniu v mnohých televíznych programoch dokázal preraziť. Od premiéry prvého Bonda v jeho 32 rokoch už nabral Conneryho život diametrálne odlišné obrátky.

Heliport s holandským kráľom

Stala sa z neho celebrita a boháč, ktorý si mohol dovoliť aj vilu v Grécku. Lietal na ňu vlastnou helikoptérou. Heliport mal spoločný so susedom, ktorým nebol nikto iný než Villem Alexander, dnes holandský kráľ, ktorý nastúpil na trón po matkinej abdikácii v roku 2013.

Sean vlastnil aj hotel na juhovýchode Francúzska, v ktorého blízkosti hrával golf. Rovnako dom na Bahamách, kde sa na starobu utiahol a kde pred pár dňami naposledy vydýchol. No nikdy nezabudol na svoje korene. Keď v roku 2006 vo veku 76 rokov končil hereckú kariéru, vyhlásili ho za najväčšieho žijúceho Škóta. A rovnaké slová zopakoval bývalý predseda Škótskej národnej strany (SNP) a jeho rodinný priateľ Alex Salmond. „Škótsko navždy nemal vytetované len na ruke, ale hlavne v srdci,“vyhlásil.

Súkromie si strážil, no keď ho jeho prvá manželka, Austrálčanka Diane Cilentová, ešte pred svojou smrťou v roku 2011 obvinila z domáceho násilia, považoval za nutné sa brániť. S Cilentovou bol ženatý jedenásť rokov a majú spolu syna Jasona Conneryho.

To bol svalovec! FOTO Seana Conneryho zamlada nájdete v GALÉRII >>

„Bol to jedinečný herec. Jeho dôvtip a humor bol neopísateľný. Úprimnú sústrasť jeho rodine. Nech už odišiel kamkoľvek, želám mu, aby tam mali golfové ihrisko,“ lúčil sa s ním na sociálnych sieťach zatiaľ posledný predstaviteľ Bonda Daniel Craig.