Mali by ste chuť zabiť drogového dílera, ak by vaše dieťa prepadlo narkotikám? Väčšina zrejme áno. Filipínsky prezident Rodrigo Duterte si práve z týchto ľudských pocitov zúfalstva a beznádeje urobil základ svojej politickej agendy. Zďaleka nie iba teoreticky. Od 1. júla, keď nastúpil k moci, vo vojne proti drogám prišlo o život už asi 2 500 dílerov. Niektorí rukou polície, ďalších zabili bežní civilisti, ktorí uposlúchli výzvy hlavy štátu. A ako to v takýchto prípadoch obyčajne býva, mnohé likvidácie sa udiali za divných a nejasných okolností.

Konflikt s Obamom

„Sukin syn“ - verejne adresovať takúto škaredú urážku americkému prezidentovi si vo svete vysokej politiky dovolí málokto. Prezident Duterte áno. Vyprovokoval ho práve záujem Baracka Obamu o jeho vojnu proti dílerom.

Dvaja štátnici mali začiatkom septembra naplánované bilaterálne stretnutie v rámci summitu združenia krajín juhovýchodnej Ázie ASEAN v Laose. „Nie sme vazalský štát. Už dávno nie sme americká kolónia,“ rozčertil sa filipínsky prezident na novinársku otázku, čo povie Obamovi na americkú kritiku jeho protidrogového ťaženia. „Keď sa mi ospravedlní za smrť 600-tisíc Filipíncov vo vojne s jeho krajinou na začiatku 20. storočia, tak mu odpoviem na jeho otázky o mimosúdnych vraždách,“ dodal a svoj prejav okorenil spomínaným šťavnatým výrazom.

Reakcia na seba nenechala dlho čakať - Biely dom stretnutie zrušil. Duterte si potom zjavne uvedomil, že to trochu prehnal, ospravedlnil sa a s Obamom sa nakoniec predsa len stretli. Napriek tomu zostáva vo vzduchu visieť otázka, čo sa to na Filipínach deje. Nejaká maličkosť by totiž vášne takto nevybičovala.

Honba na dílerov

Ryby v Manilskom zálive nachovám telami stotisíc zločincov. Takto znel jeden zo sľubov sedemdesiatnika Rodriga Duterteho pred májovými prezidentskými voľbami. A ľudia mu zjavne uverili, keďže voľby vyhral.

Zo všetkých zločincov mu najviac v žalúdku zjavne ležia drogoví díleri. V televíznom prejave po svojej inaugurácii 30. júna doslova ľudí nabádal, aby ich zabíjali. „Keď ich uvidíte, neváhajte zavolať policajtom. Alebo to urobte sami, ak máte zbraň - podporujem vás v tom,“ hlásal. „Zabite drogového dílera a dám vám vyznamenanie.“ Za drogových bosov dokonca ponúkol poriadnu odmenu. „Zaplatím vám za každého drogového baróna - päť miliónov pesos (asi 95-tisíc eur) za mŕtveho. Ak ho privediete živého, dostanete 4,99 milióna,“ smial sa.

Rodrigo Duterte: Zabíjajte dílerov, odmením vás, nabádal svojich spoluobčanov prezident hneď po zvolení.
Rodrigo Duterte: Zabíjajte dílerov, odmením vás, nabádal svojich spoluobčanov prezident hneď po zvolení.
Zdroj: profimedia.sk

Rodrigo Duterte: Zabíjajte dílerov, odmením vás, nabádal svojich spoluobčanov prezident hneď po zvolení.Foto: profimedia.sk

Ak si niekto myslel, že ide len o prázdne slová senilného starca, rýchlo z tohto omylu vytriezvel. Kým bol starostom mesta Davao, Duterteho obviňovali, že sa pri boji so zločinnosťou spolieha aj na takzvané čaty smrti zložené z civilistov. Už po prvých dňoch v prezidentskom úrade sa ukázalo, že podobných praktík sa nemieni vzdať ani ako hlava štátu. Za dva mesiace jeho vlády prišlo o život takmer 2 500 drogových dílerov.

Policajné záťahy

Samozrejme, na Filipínach to nevyzerá tak, že obyvatelia sa chopia zbraní a hor’ sa prenasledovať pašerákov drog. Väčšinu obetí majú na svedomí policajti. Oficiálna verzia udalostí spravidla znie - zločinec nespolupracoval pri zatýkaní, prípadne zaútočil na policajtov. Preto ho muži zákona museli zlikvidovať. No nie vždy je to tak.

Televízia Al Džazíra informovala napríklad o prípade Erica Sisona, jednej z obetí Duterteho dvojmesačnej vojny proti drogám. Zatiaľ čo policajti tvrdia, že muž na nich zaútočil, jeden zo susedov v chudobnom manilskom predmestí Pasay natočil zábery, na ktorých sa nešťastný Eric snažil vzdať na streche trojposchodového domu. Nič mu to nebolo platné. Žena označená len ako Maria opísala televízii Sisonove posledné chvíle. Zo strechy spadol, pri páde si o niečo zachytil odev. V spodkoch sa doplazil k Márii domov a skryl sa pod jej posteľ. „Policajti nám povedali, aby sme vyšli z domu. Počula som, ako muž prosí o život. Potom odzneli výstrely,“ vysvetlila.

Podľa oficiálnej správy u Sisona našli dve vrecúška s drogou shabu, čo je miestny názov pre metamfetamín, vrecko marihuany aj revolver. Práve s tým vraj na policajtov zaútočil. Jeho životná partnerka Rachelle Bermoyová oficiálnu verziu odmieta. „Polícia trvá na tom, že mal zbraň a užíval drogy, ale môj manžel nebol taký,“ tvrdí pre Al Džazíru. „Veď pri páde prišiel o oblečenie. Ak by aj mal v ruke zbraň, určite by mu vypadla. V skutočnosti zbraň k nemu priložili policajti,“ uviedla zúfalá žena.

Početné zásahy: Bezpečnostné zložky často tvrdia, že díleri na nich zaútočili. Preto ich museli zabiť.
Početné zásahy: Bezpečnostné zložky často tvrdia, že díleri na nich zaútočili. Preto ich museli zabiť.
Zdroj: profimedia.sk

Početné zásahy: Bezpečnostné zložky často tvrdia, že díleri na nich zaútočili. Preto ich museli zabiť.Foto: profimedia.sk

Lovkyňa hláv

Na druhej strane, drogových dílerov prenasledujú aj civilisti. Aj keď minimálne niektorým z nich šéfujú policajti. Motiváciou týchto ľudí pritom nie je ani tak pomsta či pocit občianskej zodpovednosti, ale najmä finančná odmena.

Filipínka z hlavného mesta, ktorú BBC označila falošným menom Maria, zabila už šesť ľudí. „Prvú prácu som získala ešte pred dvoma rokmi vo vedľajšej provincii. Bola som naozaj nervózna a vystrašená, veď to bolo prvýkrát,“ spomína. „Keď som zbadala muža, ktorého som mala zabiť, prišla som k nemu a zastrelila ho.“ Maria pochádza z chudobného predmestia Manily a k vraždám sa dostala cez manžela. Ten si zarábal na živobytie ako zabijak, keď zákazky dostával od nemenovaného policajného dôstojníka. Pri jednej z prác potrebovali ženu, takže do hry vstúpila Maria.

Pre manželskú dvojicu zabijakov je z hľadiska príjmov prezidentovo protidrogové ťaženie mimoriadne výnosné. Za hlavu drogového dílera dostávajú v prepočte 430 amerických dolárov, čo je na pomery manilských slumov hotové bohatstvo. Maria však pripúšťa, že jej práca má celý rad nevýhod - od výčitiek svedomia až po nepríjemné detské otázky. „Starší syn sa ma už pýtal, odkiaľ máme toľko peňazí,“ hovorí. Aj preto si pred každou misiou hovorí, že bude posledná. Ale nie je to také jednoduché. „Šéf sa nám už vyhrážal, že zabije každého, kto opustí tím,“ posťažovala sa rozhlasu BBC.

Smútok: Najbližší príbuzní jednej z obetí protidrogovej vojny.
Smútok: Najbližší príbuzní jednej z obetí protidrogovej vojny.
Zdroj: profimedia.sk

Smútok: Najbližší príbuzní jednej z obetí protidrogovej vojny.Foto: profimedia.sk

Cesty drog

Pripomínajú vám filipínske praktiky totálne bezprávie? Zrejme máte pravdu, ale celé to je zložitejšie. Duterteho vojna je totiž populárna vojna. Nielenže ju podporuje veľká časť obyvateľstva, ale so sympatiami sa na ňu pozerajú aj niektoré krajiny regiónu. Indonézia dokonca uvažuje o zavedení filipínskeho modelu.

Jedným z dôvodov tejto popularity je epidemický rozmer závislosti od spomínanej drogy shabu. Podľa odhadov metamfetamín berie každý tretí obyvateľ chudobnejších štvrtí a celkovo odeň môže byť závislých tri až sedem miliónov Filipíncov. Tí totiž majú k lacnému a prudko návykovému shabu mimoriadne jednoduchý prístup. Vzhľadom na svoju členitosť je ázijská krajina nielen cieľová, ale aj tranzitná krajina pašovania narkotík. Drogu sem dovážajú najmä z Číny a Taiwanu, ale zároveň ju vyrábajú v laboratóriách na odľahlých filipínskych ostrovoch. Obchodujú s ňou najmä mexické a západoafrické kartely.

Plné väznice: Odkedy sa začala na Filipínach protidrogová vojna, doslova praskajú vo švíkoch.
Plné väznice: Odkedy sa začala na Filipínach protidrogová vojna, doslova praskajú vo švíkoch.
Zdroj: profimedia.sk

Plné väznice: Odkedy sa začala na Filipínach protidrogová vojna, doslova praskajú vo švíkoch.Foto: profimedia.sk

Malé ryby

Aj preto bude zaujímavé sledovať, nakoľko Duterteho vojna skutočne ovplyvní obchod s drogami. Analytici totiž upozorňujú, že na ňu zatiaľ najviac doplácajú práve obyvatelia chudobných štvrtí, kde je najvyšší počet narkomanov. Jej obete sú pritom najčastejšie malé ryby, ktoré predávajú omamné látky najmä preto, aby si zarobili na vlastnú dennú dávku.

Prezidentove výzvy na dolapenie drogových barónov sa zatiaľ s veľkým ohlasom nestretli. Al Džazíra za najúspešnejšie záťahy označuje júlové zatknutie štyroch čínskych občanov, ktorí prevádzkovali na lodi v blízkosti filipínskeho pobrežia laboratórium na výrobu shabu. V júli sa tiež podarilo zabiť údajného bosa Meca Tana. Inak žiadny zázrak. Aj preto je londýnsky odborník na problematiku drog John Collins skeptický, pokiaľ ide o úspech Duterteho protidrogového ťaženia. „Zo skúsenosti vieme, že opatrenia zamerané na zníženie ponuky majú krátkodobý efekt. Zvyčajne spôsobia chaos na trhu, ale objem obchodov v konečnom dôsledku výrazne neznížia.“

Filipínsky prezident zrejme na takéto názory veľký ohľad neberie. Začiatkom septembra otriasol mestom Davao výbuch, pri ktorom zahynulo 14 ľudí. Podľa všetkého išlo o dielo islamských extrémistov. Duterte útok využil ako zámienku na vyhlásenie výnimočného stavu. Vďaka nemu teraz už proti dílerom budú môcť zakročiť nielen policajti a civilisti, ale aj armáda.