Karol III. mal necelých päť rokov, keď jeho matku Alžbetu II. v roku 1953 korunovali. Kráľovnou sa stala ako 25-ročná a do dejín sa zapísala ako najdlhšie vládnuca panovníčka. Vo februári 2022 oslávila 70. výročie vládnutia, v septembri zomrela vo veku 96 rokov. Zatiaľ čo jeho matka najdlhšie vládla, on sa mohol najdlhšie pripravovať na rolu panovníka. Karol bol v mladosti šikanovaný pre odstávajúce uši, s otcom mal komplikovaný vzťah, lebo kým princ Philip uznával tvrdú ruku, Karol mal záľubu v prírode a umení. Rozviedol sa s „kráľovnou sŕdc“ Dianou, aby si zobral dlhoročnú „nenávidenú“ milenku. Pred klimatickými hrozbami varoval dávno predtým, ako to bola téma dňa. Je prvým členom britskej monarchie s univerzitným diplomom. Nastal čas vystúpiť zo svojho tieňa. Karol je najlepšie pripraveným panovníkom.

Viac FOTO z korunovácie si pozrite v GALÉRII

Aj vo farbe

Napriek jarnému dažďu prišli davy nadšencov vzhliadnuť svojho kráľa, mávať vlajkami a skandovať Got Save The King (Boh ochraňuj kráľa). Na druhej strane Metropolitná polícia zatkla 52 demonštrantov, ktorí by chceli nahradiť monarchiu volenou hlavou štátu. Protesty nie sú veľkým prekvapením, verejná podpora monarchie je na historickom minime. Najnovší prieskum centra NatCen ukázal, že iba traja z desiatich Britov si myslia, že monarchia je „veľmi dôležitá“. Ako píše The Guardian, mladých kráľ príliš netrápi, no inštitúcia prežila po stáročia, aj v časoch slabej podpory.

Komentátor Michael Billington opísal korunováciu ako „dokonale nacvičenú, dojemnú a shakespearovskú“. Pod zmesou okázalosti, veľkolepého sprievodu, hudby a tajomstva pomazania sme si mohli vychutnať aj súkromné záblesky toho, ako si Karol nervózne hrýzol spodnú peru, či ako si Kamila úzkostlivo nastavovala korunu, akoby sa bála, že by jej mohla skĺznuť. Nech si to zoberieme z hociktorej strany, boli sme svedkami historickej udalosti, ktorú sledovalo v televízii 20 miliónov Britov, a stala sa tak najsledovanejším programom roka, aj keď publikum bolo o deväť miliónov menšie ako v prípade vlaňajšieho pohrebu kráľovnej Alžbety II. Mimochodom, jej korunovácia bola prvým živým prenosom britskej televízie, samozrejme, čierno-bielym. Karol bude mať zas prvenstvo v tom, že korunováciu panovníka Spojeného kráľovstva a 14 ríš Commonwealthu sme prvýkrát videli vo farbe a aj prostredníctvom nových médií, keďže zaplavila aj sociálne siete.

Vláda podľa CNN odmietla vyčísliť náklady. Odhady britských médií sa pohybujú od 50 až po vyše 100 miliónov libier. Išlo o trojdňové oslavy, po korunovácii nasledoval v nedeľu koncert a v pondelok štátne voľno.

Unavený, no spokojný

Ako každá korunovácia za posledných 900 rokov aj táto sa konala vo Westminsterskom opátstve. Kým v prípade kráľovnej Alžbety trvala tri hodiny a zúčastnilo sa na nej 8-tisíc hostí, korunovácia Karola bola o hodinu kratšia a počet hostí bol na jeho prianie prispôsobený. „Menej hostí sa prejavilo aj na reprezentácii anglických šľachtických rodín, ktoré bývajú tradične reprezentované všetky, no nebolo to tak v tomto prípade,“ upozorňuje odborníčka na protokol a inštitucionálne vzťahy Zuzana Čapková Turčanová. Približne 2 200 miest obsadili členovia britskej kráľovskej rodiny, ale aj členovia z monarchií, premiéri, hlavy štátov, predstavitelia komunít a charitatívnych organizácií vrátane 13-ročného Maxa Wooseyho, ktorý tri roky spával v stane, aby vyzbieral peniaze na hospic. Nechýbali ani celebrity ako britská televízna moderátorská dvojica Ant & Dec, americkí speváci Lionel Richie a Katy Perryová, spevák britskej kapely Stereophonics Kelly Jones, šéfredaktor britského Vogue Edward Enninful či kúzelník Dynamo. Tí spolupracujú s charitatívnou organizáciou The Prince’s Trust, ktorú založil Karol v roku 1976. Na špeciálne postavenej tribúne pred Buckinghamským palácom bolo 3 800 sedadiel, kde v prvom rade sedeli vojnoví veteráni a zdravotníci.

Korunovácia sa skladala z cirkevného obradu a zo slávnostného predstavenia nového kráľa verejnosti „Keďže podujatí spojených s korunováciou bolo niekoľko ešte pár dní pred samotným obradom, kráľ Karol a Kamila pôsobili trochu unavene i keď veľmi pokojne,“ hodnotí pre PLUS 7 DNÍ univerzitná lektorka s dlhoročnou praxou v zahraničí Čapková Turčanová.

Karol s Kamilou sa presunuli z Buckinghamského paláca do Westminsterského opátstva v koči, ktorý vyrobili v roku 2012 v Austrálii, a kráľovná Alžbeta ho použila pri svojom diamantovom jubileu. Hoci pôsobí tradične, má vychytávky ako klimatizácia, automatické radenie či elektrický pohon. Slávnostný sprievod prešiel po ulici The Mall cez Oblúk admirality, okolo Trafalgarského námestia, po ulici Whitehall a cez Parlamentné námestie. Cesta mala niečo vyše dvoch kilometrov, čo je približne štvrtina z cesty, akú pri korunovácii absolvovala Alžbeta. „Nedopatrenie nastalo pred vstupom do Westminsterského opátstva, keď koč Karola a Kamily dorazil o niekoľko minút skôr a museli tak čakať na princa a princeznú z Wallesu, ktorí prišli vozidlom o pár minút neskôr,“ všimla si odborníčka na protokol. Rovnakú cestu späť absolvoval kráľovský pár už v historickom 260-ročnom zlatom koči. Alžbeta II. sa raz naň posťažovala, že sa viac kymáca zo strany na stranu ako ide dopredu.

Obrad viedol anglikánsky canterburský arcibiskup Justin Welby a pozostával z piatich častí - predstavenia kráľa, zo zloženia prísahy, z pomazania, investitúry a nasadenia koruny, intronizácie a prijímania sľubov vernosti. „Anglicko je jediná monarchia, ktorá ešte dodržiava ceremoniál korunovácie v plnom rozsahu. Karol sa stal kráľom ihneď po smrti kráľovnej, tento obrad je teda len symbolický a znázorňuje vizuálne a spirituálne funkcie kráľa. Ceremoniál korunovácie by v súčasnosti mohol teoreticky použiť aj Vatikán, keďže v minulosti boli pápeži korunovaní, no v posledných desaťročiach to tak nie je,“ vysvetľuje odborníčka.

Bez Harryho na balkóne

„Karol pri vstupe do opátstva pozorne sledoval svojich hostí, s niektorými sa diskrétne a letmo pozdravil, pri príchode k oltáru nezabudol pohľadom pohľadať svojho syna Harryho,“ všimla si Čapková Turčanová. Princ sedel v treťom rade na striktne protokolárnom mieste podľa poradia následníkov na trón. Hoci pozvánku na korunováciu dostala aj jeho manželka Meghan, dalo sa čakať, že nepríde. Konkrétne vysvetlenie pár nezverejnil, podľa medializovaných správ zostala Meghan v Amerike osláviť štvrté narodeniny syna Archieho, ktoré pripadli na deň korunovácie. Odborníci sa prikláňajú k inému vysvetleniu, a to, že pre vojvodkyňu zo Sussexu by bolo nepríjemné zúčastniť sa na obrade po nepriaznivých vyjadreniach o kráľovskej rodine v dokumente pre Netflix. Mimochodom, šlo o prvú návštevu Harryho v Británii po vydaní jeho memoárov Spare (Náhradník), v ktorých sa nelichotivo vyjadroval o svojej rodine.

Harry počas korunovácie nezaspieval hymnu a ani nepozdravil svojho otca pri odchode z opátstva tak, ako ostatní členovia kráľovskej rodiny. „Tieto malé gestá symbolizujú jeho nepohodu a i keď bol prítomný, zdalo sa, že nie je súčasťou ceremoniálu,“ odhaduje protokolistka. „Napriek nezrovnalostiam s mladším synom, prvé slová už korunovaného kráľa na bankete boli adresované vnukovi Archiemu, ktorému zablahoželal – hoci ho, bohužiaľ, skoro nepozná,“ dodáva Čapková Turčanová.

Harry sa v Londýne zdržal striktných 24 hodín a po korunovácii odletel späť do USA. Po obrade sa neobjavil na balkóne Buckinghamského paláca. Keďže nie je už aktívnym členom kráľovskej rodiny, toto privilégium mu neprináleží, pre to isté si nemohol obliecť ani uniformu. Zato sme sa dočkali netradičného spôsobu reklamy, keď módny dom Dior zverejnil na sociálnych sieťach post princa Harryho v ich žakete. Zjavná spolupráca môže mať podľa protokolistky spojitosť s Meghan, ktorá má vo svojej garderóbe niekoľko modelov tejto značky a Dior mohol cez ňu spoluprácu navrhnúť.

Najdojemnejší moment

Korunovácia sa niesla v duchu recyklácie, keďže kráľ Karol je zanieteným ekoaktivistom. Prvýkrát v histórii sa nevyrábala nová koruna pre kráľovnú manželku, ale Kamile nasadili korunu po kráľovnej Márii. Rovnako ani rúcha neboli nové. „Karol je veľkým milovníkom a odborníkom na stredovekú históriu, dohliadal preto na každý detail spojený s ceremoniálom a zvolil sčasti použité rúcha, v ktorých boli korunovaní jeho predchodcovia. Týmto zaviedol novú korunovačnú tradíciu, ktorá bude precedensom pre jeho syna – následníka trónu.“ Práve s ním bol podľa Čapkovej Turčanovej spojený špeciálne dojemný moment – sľub kráľovi od princa Williama a poďakovanie otca, ktorý mu povedal: Thank you, my boy, čiže ďakujem, môj chlapče. Išlo tiež o nový prvok, keď Karolovi nevzdali hold tradične členovia kráľovskej rodiny a šľachta, ale len jeho syn, a arcibiskup vôbec prvý raz pozval ľudí v opátstve aj ľudí, ktorí sledovali prenos, aby prisahali vernosť kráľovi. Prvý raz sa na ceremoniáli použilo šesť jazykov vrátane gréčtiny. Gréckou pravoslávnou hudbou vzdal Karol česť svojmu otcovi princovi Philipovi. Karol si sám vybral hudbu na ceremóniu, z toho tucet nových hudobných diel.

Pod rúškom tajomstva zostala najposvätnejšia časť obradu – pomazanie, ktoré sa odohralo za plentou medzi kráľom, Bohom a arcibiskupom. Ten pomazal Karola s pomocou korunovačnej lyžice na hlave, hrudi a rukách. Posvätný olej na Alžbetinej korunovácii obsahoval ambru, ktorá vzniká v tráviacom trakte vorvaňa tuponosého. Karol si prial olej vegánskeho pôvodu. Použitý bol preto špeciálny posvätený olej z Olivovej hory v Jeruzaleme s vôňou sezamu, jazmínu, škorice či pomarančového kvetu.

Už nie je tou treťou

Po boku Karola bola korunovaná aj jeho manželka Kamila. Jej ceremónia bola jednoduchšia, neskladala prísahu, pomazanie neprebehlo v skrytosti. Pred začiatkom obradu korunovácie bolo na webových stránkach kráľovskej monarchie zmenené oslovenie kráľovná manželka na kráľovná Kamila. Ako vysvetľuje protokolistka, neznamená to, že by sa v prípade úmrtia kráľa stala vládnucou panovníčkou. „Oslovenie kráľovná Kamila odsúhlasila matka kráľa Karola, kráľovná Alžbeta ako osobné želanie. Kamila by ho inak nemohla používať, pretože je rozvedená, ide o jej druhé manželstvo. Bezprecedentne je to prvý raz v histórii britskej monarchie, keď tento titul pripadá druhej žene kráľa,“ pripomína Čapková Turčanová. To, že Kamila je kráľovnou a manžel kráľovnej Alžbety Philip bol princom, vychádza z dlhoročnej tradície, ktorá braní tomu, aby si kráľ manžel robil nárok na trón ako následník. Manželia panovníčok totiž neboli vždy aj otcami prvorodených následníkov na trón.

Zaujímavá je voľba šiat, ktoré mala Kamila počas korunovácie. „Zvolila módneho návrhára Brucea Oldfielda, ktorý v minulosti ‚tvaroval‘ šatník princeznej Diany a teraz pracuje v tom istom smere pre Kamilu,“ hovorí Čapková Turčanová. „Na bielych šatách mala vyšité mená svojich vnukov rukopisom vlastným každému vnúčaťu, ale aj podobizeň psíkov Bluebell a Beth rasy Jack Russell, ktorých si spoločne s Charlesom adoptovali z útulku,“ opisuje milý fakt protokolistka.

Ako píše ABC, korunovácia zavŕšila premenu kráľovej manželky „z bulvárnej darebáčky na kráľovnú Kamilu – vykúpenú“. V roku 1995 povedala princezná Diana v rozhovore pre BBC, že v manželstve boli traja. O 28 rokov neskôr je Kamila pomazaná olejom a posvätená ako najväčšia láska života kráľa Karola III. Prítomný je pritom aj jej exmanžel, ich spoločné deti a vnúčatá. Kedysi by to bolo niečo nepredstaviteľné. Zatiaľ čo teraz oficiálne sľúbila vernosť jeho veličenstvu, v skutočnosti žije v tejto vernosti od chvíle, keď ju Charles požiadal v roku 2005 o ruku. Kráľovná Alžbeta v prejave na ich svadbe prirovnala ich vzťah k slávnym dostihom Grand National. „Prekonali najťažšie prekážky ako v dostihoch. Prešli, som hrdá a prajem im všetko dobré. Môj syn je doma a v suchu so ženou, ktorú miluje.“

Premyslené outfity

Vďaka princeznej Kate bola na korunovácii prítomná aj princezná Diana, a to vo forme náušníc. „Toto symbolické gesto Kate používa často, je súčasťou neverbálnej ale cielenej komunikácie,“ hovorí odborníčka na protokol Zuzana Čapková Turčanová. Biele šaty, ktoré mala princezná Kate, vojvodkyňa z Edinburghu, kráľovná Kamila a jej dvorné dámy, boli, ako je tradíciou, rezervované pre konkrétne dámy - členky monarchie. Tak to bolo aj pri korunovácii kráľovnej Alžbety, keď jej sestra, ale i dvorné dámy mali biele šaty. „Biela v tomto prípade symbolizuje rýdzosť, poctivosť a nový začiatok,“ vysvetľuje odborníčka.

Ocenila aj symboliku šiat Kate, aj jej dcéry princeznej Charlotte. Obe mali šaty od anglického návrhára Alexandra McQueena s vyšitými kvetmi symbolizujúcimi štyri národy Spojeného kráľovstva – anglickú ružu, škótsky bodliak, waleský narcis a írsku ďatelinu. Obe mali tiež 3D čelenku od Jess Collett vyšívanú striebornou niťou. „Počas korunovačných dní Kate, William aj deti symbolicky využívali neverbálnu komunikáciu pomocou dress codu, takzvaný power dressing, a to farby vlajky Spojeného kráľovstva. Nebolo to inak ani na korunovácii, keď princ George bol v červenej, princezná Charlotte v bielej a princ Louise v modrej farbe,“ poukazuje na zaujímavosť v odievaní protokolistka.

Menej je viac

Slovensko na korunováciu reprezentovala prezidentka Zuzana Čaputová. Ako povedala, bolo to pre ňu veľkou cťou. V predvečer korunovácie sa na pozvanie kráľa zúčastnila s partnerom Jurajom Rizmanom na slávnostnej recepcii, kde mala príležitosť Karolovi zagratulovať. „Veľmi živo, tak ako vždy, keď sa stretneme, na Slovensko reaguje, pamätá si návštevu u nás. K Slovensku má veľmi pozitívne nastavenie, tak som zopakovala pozvanie do našej krajiny,“ opísala Čaputová.

Čaputová mala na korunovácii modré šaty s kabátikom od slovenskej návrhárky Veroniky Hložníkovej. Podľa dress codu však mala mať fascinátor alebo klobúčik, tak ako keď sa zúčastnila na pohrebe kráľovnej Alžbety. Jej partner opäť, ako na pohrebe kráľovnej Alžbety, nesprávne zvolil žaket miesto obleku. Ako vysvetľuje odborníčka na inštitucionálne vzťahy Zuzana Čapková Turčanová, dress code v etikete určuje muž. Rizman žaketom nastavil vyšší dress code, ku ktorému patrili doplnky, ktoré prezidentka nemala. „Z pohľadu etikety patrí k žaketu pokrývka hlavy. I v prípade, že by mala prezidentka fascinátor či klobúčik, mužovi po jej boku prináleží oblek, nie je totiž členom monarchie ani prezidentom.“ Treba prihliadať na všetky detaily a funkciu danej osoby tak, aby bol dodržaný nielen dress code, ale i status, preto je podľa protokolistky menej viac.

Zuzana Čapková Turčanová

Odborníčka na protokol a inštitucionálne vzťahy, univerzitná lektorka s dlhoročnou praxou v zahraničí. Pôsobí v Barcelone, kde založila agentúru a pracuje ako manažérka eventov a konzultantka v oblasti grastronómie, cateringu, protokolu a inštitucionálnych vzťahov. Má bohaté skúsenosti. V Španielsku organizuje tie najdôležitejšie recepcie, vrátane tých pre španielskou kráľovskú rodinu. Spolupracovala na príprave menu napríklad aj pre arabských emirov na súkromnej jachte či pre sústredenie futbalového klubu FB Barcelona. Je zakladateľkou Československej asociácie pre krajanov v Barcelone – Katalánsku.

FOTO NAJ momentov z korunovácie Karola III. v GALÉRII