Prijmú Maďari prvého utečenca? Premiér našich južných susedov uplynulý týždeň prekvapil informáciou, že v jeho krajine požiadal o azyl niekdajší premiér Macedónska Nikola Gruevski (48).

Korupčník?

Desať rokov viedol krajinu, dnes figuruje v zozname s vrahmi. Tvár a meno Nikolu Gruevského sa 12. novembra objavili na stránke macedónskeho ministerstva vnútra medzi ďalšími hľadanými zločincami. Ešte stále v zozname svieti. Úplne navrchu. Expremiér bývalej juhoslovanskej republiky Nikola Gruevski mal nastúpiť na výkon trestu, pri bránach väznice sa však neukázal.

„V ostatných dňoch som dostal viacero vyhrážok, cítil som sa v ohrození života,“ napísal nacionalistický expremiér, ktorý sa postavil proti zmene názvu Macedónska, v krátkom odkaze na Facebooku. „Momentálne sa nachádzam v Budapešti, kde som požiadal o politický azyl. Nikdy však neprestanem bojovať za národnú vec, Macedónsku zostávam verný,“ dodal.

Opradený škandálmi

V októbri macedónske súdy poslali Gruev­ského do väzenia za zneužitie právomoci. Nepomohlo ani odvolanie. Z verejných financií si vraj pre svoju osobnú potrebu kúpil Mercedes v hodnote 600-tisíc eur. Expremiér je vinný, že nelegálne ovplyvnil kolegov, aby mu takýto nákup schválili. A to je pán expremiér zrejme len na začiatku súdnych sporov.

Čelí aj obvineniam z korupcie, ďalšieho zneužitia právomoci verejného činiteľa, volebného podvodu či z nelegálnych odposluchov svojich politických protivníkov a predstaviteľov občianskej spoločnosti. Väčšina faktov vyplávala na povrch v priebehu roka 2016. Za únikom informácií údajne bol agent tajných služieb.

Expremiér: Nikola Gruevski bol macedónskym premiérom medzi rokmi 2006 - 2016. Pre škandály podal demisiu.
Expremiér: Nikola Gruevski bol macedónskym premiérom medzi rokmi 2006 - 2016. Pre škandály podal demisiu.
Zdroj: profimedia.sk

Hoci Macedónsko pod nátlakom Európskej únie zriadilo úrad nezávislého vyšetrovateľa, Grueského sympatizanti sú aj tak presvedčení, že jeho problémy s justíciou sú politicky motivované. Zdá sa im podozrivé, že súd v máji zbavil úradujúceho premiéra Zorana Zaeva obvinenia z korupcie. Vraj prijal úplatok za pomoc istému podnikateľovi pri získaní pôdy.

Orbánov spojenec

Politická situácia v krajine je napätá. Parlament nedávno schválil zmenu mena Macedónska po dlhosiahlych vyjednávaniach s Gréckom. A to aj hlasmi desiatich nacionalistov. Za Grueského bola bývalá juhoslovanská republika Macedónsko dôležitým spojencom Maďarov pre antimigrantskú politiku. Takže svojím útekom postavil expremiér kolegu Orbána do ťažkej situácie.

Ešte vlani maďarský premiér svojho kolegu z rovnakej politickej rodiny podporil v parlamentných voľbách. Veď ich strany spoločne bojovali za hatenie balkánskej cesty migrantov do západnej Európy! Teraz však ide o citlivú politicko-diplomatickú epizódu vzájomných vzťahov týchto dvoch krajín. Podľa albánskej polície expremiér Gruev­ski ušiel z Macedónska najprv do Tirany a odtiaľ do Čiernej Hory - a to na diplomatickom vozidle, ktoré je napísané na maďarskú ambasádu.

Orbánova administratíva vyhlasuje, že azylová žiadosť Gruev­ského bude „čisto právna záležitosť“, na druhej strane jeho hovorca vyhlásil, akému výsledku sú naklonení. Povedal, že Gruev­ski bol vo svojej domovine „prenasledovaný a ohrozovaný ľavicovou vládou, ktorá má evidentne podporu Georgea Sorosa“. Úrady majú 60 dní na rozhodnutie.