Ukrajina je jedným z najväčších svetových exportérov pšenice a ďalších obilnín. Ruská blokáda jej prístavov zastavila vývoz obilia, čo vyvoláva obavy z nedostatku potravín vo svete, píše AFP.

Poradca ruského prezidenta pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov povedal, že Rusko je pripravené v tomto smere pokračovať v práci a prezidenti (Putin a Erdogan) budú o tejto záležitosti rokovať.

Ruské ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že čoskoro bude vypracovaný záverečný dokument k odblokovaniu vývozu približne 20 miliónov ton obilia z ukrajinských prístavov. Koordinačné stredisko má byť podľa Ušakova otvorené v Istanbule s cieľom umožniť nasmerovanie exportu po trasách cez Čierne more.

Turecký minister obrany Hulusi Akar v pondelok za svoju krajinu potvrdil, že Ukrajina a Rusko sa "v zásade" dohodli na vytvorení bezpečného námorného koridoru na umožnenie vývozu obilia.

Ďalšie stretnutie predstaviteľov Turecka a Ruska by sa mohlo uskutočniť v stredu alebo vo štvrtok, píše AFP s odvolaním sa na tureckého predstaviteľa, ktorý chcel zostať v anonymite.

Ukrajinskí a ruskí vyjednávači sa v stredu stretnú v Istanbule s predstaviteľmi OSN a tureckými diplomatmi s cieľom rokovať o dohode, ktorá by ukončila niekoľkomesačnú blokádu obilia, pripomína AFP.