Hoci sa Vladimir Putin rád prezentuje ako veľmi slušne zabezpečený extravagantný alfa samec, svet o ňom v skutočnosti veľa nevie. Svoje súkromie si prísne stráži a jeho rodina, nebodaj milenky, sú doslova štátnym tajomstvom. Hovorí sa o ňom, že patrí k najbohatším ľuďom planéty s majetkom vysoko presahujúcim sto miliárd eur, ale dodnes sa na verejnosť dostávajú len čriepky informácií z neoficiálnych zdrojov.

Podobne je to s jeho najbližšími. Hlavne ženy, ktoré s ním boli v minulosti prepojené, akoby sa strácali z povrchu zemského. Alebo aspoň zo zorného uhla médií. Deti? Dve priznané - Mária a Katerina - žijú pod zmenenými menami a prezident nikdy priamo nepotvrdil, že medzi nimi existuje užší vzťah. Viac naznačuje skôr ich závratná kariéra, neustály prúd bohatstva na ich účty či špekulácie investigatívnych a bulvárnych novinárov.

Nedávnym výsledkom ich neúnavného pátrania je objav sedemnásťročnej, neprirodzene zazobanej Lujzy, ktorá vraj pochádza z niekoľkoročného Putinovho románika. To je však len vrchol nepreskúmaného ľadovca.

Mária

Dávno nie je tajomstvo, že Vladimir Vladimirovič sa o svojich ľudí vie postarať. Tým skôr o rodinu. Ak jej neposkytne peniaze priamo, vytvorí podmienky, aby si k nim našla cestu.

Tak to pravdepodobne bolo aj v prípade prvorodenej Márie. Ako si inak vysvetliť, že keď po Moskovskej štátnej univerzite zamierila na postgraduálne štúdium v Endokrinologickom výskumnom centre ministerstva zdravotníctva, jej vedecký poradca Ivan Dedov, u ktorého obhájila diplom, sa náhle stal prezidentom Ruskej akadémie lekárskych vied a jeho syn sudcom Ruskej federácie na Európskom súde pre ľudské práva?

Podľa servera Meduza sa mladá doktorka pod menom Mária Voroncovová dlho dôsledne vyhýbala publicite, no jej kariéra a vplyv napredovali. Rovnako ako úspechy jej vyvoleného, holandského podnikateľa Jorrita Joosta Faassena. Zatiaľ čo sa ona venovala vedeckej činnosti a publikovaniu, on sa popri nej vyšvihol na pozíciu riaditeľa pre obchodný rozvoj v spoločnosti Gazprom a člena predstavenstva konzultačnej spoločnosti MEF Audit.

Neskôr sa Mária stala spolumajiteľkou spoločnosti Nomeko, ktorá sa podieľa na vytvorení špičkového medicínskeho komplexu. Je to najväčší súkromný investičný projekt v ruskom zdravotníctve, ktorého náklady sa odhadujú na 30 až 40 miliárd rubľov.

Katerina

Ešte lepšie dopadla mladšia Jekaterina. Preborníčka v akrobatickom tanci si zmenila priezvisko na Tichonovová a za životného partnera si vybrala syna dlhoročného Putinovho priateľa, akcionára banky ruskej elity Bank Rossiya Nikolaja Šamalova Kirila. Vďaka tomuto prepojeniu Kiril núdzu rozhodne netrel a manželstvo s Katerinou aktíva dvojice ešte znásobilo.

Ruské zdroje uvádzajú, že krátko po svadbe Šamalov za zlomok ceny nakúpil akcie najväčšej petrochemickej spoločnosti Sibur a stal sa najmladším dolárovým miliardárom v krajine. Dvojica utrácala obrovské financie na luxus či exkluzívne bývanie nielen doma, ale aj v zahraničí. Napríklad na prímorskú vilu vo francúzskom Biarritzi, ktorej hodnota sa odhaduje na 3,7 milióna dolárov.

Kiril v roku 2018 nie celkom odhadol situáciu a s Katerinou sa rozišiel. To ho stálo výrazný úbytok na konte i silnú pozíciu v Sibure. Aj keď príčinou môže byť fakt, že ho Spojené štáty zaradili na sankčný zoznam.

Ohrdnutá manželka sa do nepriazne prezidenta ani USA nedostala. Naďalej zastáva funkcie v spoločnostiach napojených na štátny rozpočet a vo voľných chvíľach sa venuje svojej najväčšej záľube - rokenrolovému tancu.

Alina

Desaťročia trvajúce manželstvo s Ľudmilou Alexandrovnou Očeretnou nebránilo Vladimirovi Putinovi hľadať potešenie aj v zakázaných vodách. Ukrajinský server TSN hovorí dokonca o celej armáde mileniek. Práve tie údajne boli hlavným dôvodom, prečo to s ním zhruba pred siedmimi rokmi Ľudmila vzdala.

Podľa západných médií k nim patrila blonďavá modelka, herečka a ruská misska z roku 2003 Viktória Petrovna Lopyrevová, magazín The Daily Beast hovoril o majsterke sveta v boxe Natalii Ragozinovej, britský bulvár zase prišiel s informáciou o agentke ruskej spravodajskej služby pôsobiacej v USA Anne Chapmanovej. Tá sa mimochodom popri práci v utajení venovala pôsobeniu v erotickom priemysle. Keď ju novinári konfrontovali, vzťah s prezidentom nepoprela.

Najviac pozornosti sa však dostalo dvojnásobnej uzbeckej olympijskej medailistke v gymnastike Aline Kabajevovej. Prvýkrát o ich romániku napísali v roku 2008 noviny Moskovskij Korespondent, ktoré patrili mediálnemu magnátovi a bývalému špiónovi KGB Alexandrovi Lebedevovi. Krátko nato Korespondent zanikol. Navždy.

Tvrdý zásah Kremľa reči o tajnom zväzku len podporil. Časom sa začalo hovoriť, že Alinu videli s tehotenským bruškom počas jednej zo súťaží, že má s Vladimirom Vladimirovičom niekoľko detí, že sa pred troma rokmi, po narodení spoločných dvojičiek, bez stopy stratila. Nuž, bez stopy celkom nie. Podľa servera The Insider jej meno stále rezonuje minimálne v spoločnosti National Media Group. V pozícii predsedníčky predstavenstva sa jej ročný príjem blíži k deviatim miliónom eur.

Pravda je, že po tom, ako oficiálne poprela, že by vôbec niekedy rodila, ju od roku 2018 na verejnosti nebolo vidieť. Nedokáže s ňou nadviazať kontakt ani jej kamarátka, bývalá gymnastka a dnes televízna moderátorka Lyasan Utiaševová.

Utajený moskovský zdroj pre The Sun v tejto súvislosti uviedol: „Putin je posadnutý bezpečím svojej rodiny. Dcéry ukrýva pod falošnými menami a keď o nich občas hovorí, nikdy ich nemenuje. Ak mu Alina porodila potomkov, jej zmiznutie by mohlo byť najzásadnejším dôkazom, že sa tak skutočne stalo.“

Svetlana

Azda najpozoruhodnejší príbeh sa spája s bývalou upratovačkou a dnes mnohonásobnou milionárkou Svetlanou Krivonogičovou. Jeho históriu detailne opisuje ruský investigatívny server Projekt. Podľa autorov sa spoznali ešte v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, keď bol Vladimir Vladimirovič šéfom KGB. Ich románik trval až do roku 2003, keď sa im narodila dcéra Elizaveta.

Matku svojho (údajného) dieťaťa zabezpečil prezident naozaj kráľovsky. Získala trojpercentný podiel v Bank Rossiya, prostredníctvom Putinových ľudí sa dostala k niekoľkým rezidenčným nehnuteľnostiam v Petrohrade, Moskve a Soči v hodnote okolo 1,1 miliardy rubľov, stala sa majiteľkou 37-metrovej jachty, má majoritný podiel v populárnom lyžiarskom stredisku či apartmán v prominentnej petrohradskej štvrti Kamenný ostrov.

Mimochodom, medzi jej susedmi sú veľké zvieratá ako politik Vasilij Šestakov, miliardár Jurij Kovaľčuk alebo „majiteľ“ rozsiahleho sídla na čiernomorskom pobreží Arkadij Rotenberg.

Projekt sa zaoberá aj detstvom prominentnej milenky. Vyrastala v prostredí plnom kriminálnikov, dvaja jej susedia patrili k petrohradskému podsvetiu. Nemenovaný Svetlanin priateľ tvrdí, že nepriazeň osudu zvládla veľmi dobre. „Jej rodina nemala peniaze a po ukončení strednej školy istý čas pracovala ako upratovačka v neďalekom obchode. Potom absolvovala ekonomickú vysokú školu a pôsobila na katedre medzinárodných vzťahov.“

Ako jej štúdium naozaj vyzeralo, nie je celkom jasné. Projekt totiž oslovil niekoľkých spolužiakov a tí len krčili plecami. Nevedeli si ju vybaviť. „Nepamätám si, že by som ju niekedy videl v triede alebo na promócii,“ povedal jeden z nich.

Zvláštne je, že dátum štátnice sa približne zhoduje s obdobím, keď sa jej život začal dramaticky meniť k lepšiemu. V súčasnosti celkový majetok Krivonogičovcov dosahuje zhruba 7,7 miliardy rubľov, teda viac než 86 miliónov eur.

Elizaveta, jednoducho Lujza

Viaceré ruské i svetové médiá špekulujú o tom, že produktom dávnej lásky Svetlany Krivonogičovej a Vladimira Putina je dnes 17-ročná Elizaveta Vladimirovna, ktorá si hovorí jednoducho Lujza. K odhaleniu prispeli predovšetkým jej aktivity na sociálnych sieťach, kde sa chváli svojím bohatstvom. Po zverejnení domnelej totožnosti síce obsah účtov výrazne zredukovala, ale fotografie už mali novinári k dispozícii.

Projekt ich dal na expertízu a riaditeľ Centra vizuálnych výpočtov na univerzite v Bradforde v Spojenom kráľovstve profesor Hassan Ugail potvrdil medzi tvárou Lujzy a ruského prezidenta viac než 70-percentnú zhodu. Spolu s históriou matky a faktom, že dievčina nemá v rodnom liste uvedené meno otca, sa dá hovoriť o silných dôkazoch.

Samotná Lujza, ktorá v súčasnosti študuje na Fakulte manažmentu v odbore kultúra a umenia na Petrohradskej štátnej univerzite, sa otázkam o rodinnej väzbe s Putinom vyhýba. V rozhovore s novinárom Andrejovom Zacharovom na sociálnej sieti Clubhouse ju však ani raz nespochybnila. Možno aj preto, že vďaka tomu rastie počet internetových fanúšikov a popularita jej prináša nemalé zisky.

Viac FOTO Putinových žien a detí v GALÉRII >>

Zato Kremeľ akékoľvek prepojenie nekompromisne vylučuje. Hovorca prezidenta Dmitrij Peskov dokonca tvrdí, že o Krivonogičovej nikdy ani len nepočul. Zdá sa, že kým bude Vladimir Vladimirovič najmocnejším mužom Ruska, stopercentnú istotu nebudeme mať.