Radšej umrieť, ako vyjsť s pravdou von - to bolo dlhé roky krédo Dana Palmera. Spôsobovalo mu zároveň muky, no austrálsky ragbista sa tak bál odhalenia, že o svojej homosexuálnej orientácii zanovito mlčal. Ani kombinácia tabletiek s alkoholom mu nedokázala v najťažších chvíľach nadlho pomôcť od trápenia.

Chcel sa stratiť

„Sníval som, že sa stratím, zmením si meno alebo začnem niekde úplne odznova,“ priznal sa dnes už bývalý ragbista Dan Palmer pre denník Sydney Morning Herald.

Stal sa z neho majster zmeny témy aj na stretnutiach s rodinou či priateľmi. „Vypracoval som si na to špeciálnu taktiku, ktorá mi zvyčajne vychádzala. Ak sa však niekto dostal k téme blízko, zvykol som byť agresívny a protivný. A čím častejšie sa mi to stávalo, tým som sa z toho potom horšie dostával,“ pokračoval Palmer, ktorý dnes v hlavnom meste krajiny v Canberre dorába dizertačnú prácu na tému mechanizmus fungovania mozgových buniek a popri tom trénuje miestny ragbyový tím Brumbies.  Jeho trápeniu je však už koniec. Palmer sa napokon ako druhý profesionálny hráč v pätnástkovom ragby (existuje aj verzia s trinástimi hráčmi a odlišnými pravidlami) k svojej sexuálnej orientácii priznal.

Okolnosti, ktoré mu v tom tak dlho bránili, sa napokon zmenili. Bývalý ragbista tímu Waratah z predmestia Sydney totiž pred siedmimi rokmi prestúpil do francúzskeho Grenoblu a vzápätí sa v Londýne stretol s priateľom, s ktorým sa prvý raz otvorene o svojom probléme rozprával. „Aby nedošlo k omylu. Stále som bol presvedčený, že rodina by ma akceptovala aj takého, aký som. Len som v sebe napriek tomu nenachádzal odvahu o tom prehovoriť. V kútiku duše som totiž stále cítil hanbu,“pokračoval Palmer v nebývalo otvorenej spovedi, ktorú uverejnil aj renomovaný portál cnn.com.

Kauza Folau

Po návrate z legionárskych skusov vo Francúzsku do Canberry ho k priznaniu po­mkla aj reakcia austrálskeho ragbyového zväzu na instagramový status jeho krajana, ragbistu Israela Folaua. Bývalý austrálsky reprezentant a zarytý kresťan na sociálnej sieti „informoval“, že všetci homosexuáli skončia v pekle.

Vedenie austrálskeho ragby sa za jeho slová ospravedlnilo a sám Folau po dohode s kompetentnými urobil to isté. Či pod nátlakom, alebo medzičasom zmenil presvedčenie, nevedno. Palmera však incident posunul ďalej. A napokon svoje trápenie ukončil. Päť rokov po konci aktívnej kariéry. Aby som naďalej nemusel opovrhovať svojím životom. Sám neviem, prečo mi to trvalo tak dlho,“ hovorí Dan.

FOTO Dana a Garetha si pozrite v GALÉRII>>

Žiadne peklo po jeho slovách neprišlo. Práve naopak. Ušli sa mu len slová uznania. „Dan je jeden z najlepších mužov, akých som kedy mal možnosť poznať. Dokázal tvrdo drieť a hrať geniálne,“ zložil mu poklonu bývalý kapitán austrálskych ragbistov David Pocock.

Aj Palmer sa už teraz pozerá na všetko inak. „Je mi zle z toho, že je rok 2020 a ešte stále je na svete kopa ľudí, ktorí prežívajú rovnaké trápenie ako ja. A je jedno, či ide o športovcov alebo nie,“vraví.

Hrdina roka

Ragby je tvrdý chlapský šport. Často urastených a mohutných chlapov, kde sa gejovia až tak často nevyskytovali. Zopár sa ich na­šlo v iných verziách tejto hry. V pätnástkovom ragby union, ktoré registruje po svete takmer 10 miliónov hráčov, bol však prvý, kto vyšiel s pravdou von, Walesan Gareth Thomas, prezývaný Alfie.

Thomas, jedna z legiend waleského ragby, priznal svoju orientáciu ešte počas aktívnej kariéry v decembri 2009, dva roky pred odchodom do športového dôchodku. Bývalý hráč Cardiffu, ktorý neskôr obliekal dres aj francúzskeho Toulouse, rovnako ako Palmer s priznaním váhal.

„Ragby je asi najmužnejší šport na svete. S barbarskými prvkami. Aj ja som si to najskôr musel rozmyslieť,“ priznal Thomas pre BBC. „Urobil som tak až v momente, keď som si dokázal získať rešpekt. Nemohol som skôr riskovať, že všetko, čo som si dovtedy vybudoval, stratím,“ vysvetľoval Gareth Thomas, ktorý bol chvíľu rekordérom v počte bodov vybojovaných pre rodný Wales a dres svojej krajiny obliekol viac než sto ráz.

V minulosti mal vraj aj samovražedné sklony a chcel skočiť z útesu, našťastie si s tým poradil. „Bolo by to najľahšie riešenie, ale so životom sa predsa musíte ruvať,“ dodal.

Fanúšikovia Thomasa milovali a ten rešpekt naozaj stál za to. Denník The Independent ho rok po priznaní označil za najvplyvnejšiu gejosobu v celom Spojenom kráľovstve a charitatívna organizácia Stonewall mu neskôr udelila cenu Hrdina roka.

Uznanie od princa Harryho

Ani Thomasovo priznanie z vlaňajška, že je HIV pozitívny, mu až tak neuškodilo. Hoci slová, ktoré vo videu zverejnenom na Twitteri hovorí, sa mu dostávali z hrdla veľmi ťažko a Gareth pritom občas zatváral oči.

„V živote by mi nenapadlo, že čosi také raz podstúpim, ale verím vám, dôverujem. Aj preto to robím. Som HIV pozitívny, a teda zraniteľný, ale nie slabý. A hovorím vám to otvorene v nádeji, že otvorím cestu aj iným s podobným problémom. Pomôžte mi ukázať ostatným, že sa nemusia báť otvorenosti,“ tvrdí Thomas v emotívnom videu.

Ocenil ho aj vojvoda zo Sussexu, princ Harry. „Gareth, si absolútna legenda. Tým, čo si urobil, si zachránil život mnohým iným,“ odkázal mu.

Mimochodom, Alfie bol pred priznaním ženatý. Ženil sa už ako tínedžer a manželku Jemmu priviedol tri razy do iného stavu. No vo všetkých troch prípadoch potratila. Aj to nájdete v jeho autobiografickej knihe Proud (Hrdý), s ktorou mu pomáhal bývalý vedúci športového oddelenia v denníku Daily Telegraph Michael Calvin a ktorej sa pred piatimi rokmi dostalo v Británii pocty športová kniha roka.

Vlani uzrel svetlo sveta aj dokument BBC: HIV and ME (HIV a ja). A v tomto roku sa Alfie dočkal rytierskeho radu rovno z rúk kráľovnej Alžbety.

FOTO Dana a Garetha si pozrite v GALÉRII>>