Tentoraz rakúska vláda upriamila svoju pozornosť na prisťahovalcov a ich sociálne dávky. Sebastian Kurz v pondelok predstavil plán na ich zníženie. Hlavné sociálne dávky budú 563 eur mesačne, ak však prisťahovalci, vrátane utečencov, ktorí úspešne absolvujú test z nemeckého jazyka, budú dostávať rovnako ako Rakúšania 863 eur.

„Základným pravidlom, ktoré predstavíme, bude to, že sa nemčina stane kľúčom k prístupu k úplnej minimálnej dávke. To znamená, že ten, kto nebude mať dostatočné jazykové schopnosti, nebude môcť žiadať o úplnú minimálnu dávku," vyjadril sa počas tlačovej konferencie kancelár Sebastian Kurz.

Znižovanie sociálnych dávok pre prisťahovalcov je podľa spravodajského portálu BBC súčasťou snáh vlády o odradenie ďalších migrantov od príchodu do krajiny. Na základe plánovaných zmien si napríklad tiež prisťahovalci nebudú môcť sociálne dávky žiadať po dobu piatich rokov. Plán však stavia Rakúsko do konfliktu so zvyškom Európskej únie, ktorej pravidlá o usadení sa vyžadujú rovnaké zaobchádzanie s občanmi všetkých členských štátov.

Proti prisťahovalcom aj pracujúcim Slovákom

V roku 2015, počas vrcholu európskej migračnej krízy, si v Rakúsku zažiadalo o azyl viac ako 90-tisíc ľudí, čo je viac ako jedno percento z populácie krajiny. Migranti boli v krajine sprvu vítaní, to sa však neskôr zmenilo. Koalícia konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) premiéra Sebastiana Kurza a krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), ktorá vznikla vlani v decembri po októbrových voľbách, presadzuje tvrdý postoj voči migrácii.

Protekcionisticky orientovaná vláda si rovnako vyslúžila kritiku aj za škrtanie rodinných prídavkov pracujúcich cudzincov, ktorých deti nemajú trvalý pobyt v Rakúsku. Tento zákon, ktorý má vstúpiť do platnosti od 1. januára 2019 by mal zobrať aj slovenským občanom zamestnaným v rakúskych firmách tretinu z pôvodných prídavkov. Vláda pritom použila takzvanú indexáciu, podľa ktorej vychádza zo životných nákladov v danej krajine. Podľa tohto kľúča by dostal Nemec pracujúci v Rakúsku rodinných prídavkov viac, nakoľko v Nemecku sú životné náklady vyššie ako napríklad v krajinách východnej Európy. Viacero Slovákov preto vyjadrilo znepokojenie najmä nad tým, že si platia v Rakúsku dane a odvody a majú právo na rovnaké dávky ako väčšina Rakúšanov.