Pri našej recenzii nechýbajú ani fotografie. Pozrite si pripojenú GALÉRIU

Fanúšikovia sa po dvojročnom čakaní od Netflixu dočkali druhej série zo sveta Shadow and Bone. Prvá vyšla 23. apríla 2021.

Seriál vznikol podľa rovnomennej trojdielnej knižnej série od americkej spisovateľky izraelského pôvodu, Leigh Bardugo. V netflixovskej adaptácii sa však objavujú aj postavy z duológie Vrania šestka (v origináli Six of Crows), ktoré sa v spomínanej trilógii nevyskytujú, aj keď sa ich príbeh odohráva v rovnakom svete.

Z kartografky sa stane najsilnejší mág

Hlavnou postavou je mladá kartografka Alina, u ktorej sa, ako to už býva, prejavia magické schopnosti, čo v tomto svete značí, že je jednou z Grishov. Grishovia sú mágovia, každý s veľmi špecifickým talentom, či už je to ovládanie nejakého zo živlov, liečenie, alebo niečo iné.

FOTO zo seriálu Shadow and Bone si pozrite v GALÉRII

Niektoré typy sú vzácnejšie, než iné a Alina je zhodou náhod úplne najvzácnejšia a podľa všetkého aj potenciálne najsilnejšia. Jej príchod bol dávno predpovedaný v proroctve. Alina je svetlonoska, a teda dokáže privolať silu Slnka, a podľa proroctva aj zničiť Tieňovú trhlinu – závoj temnoty predeľujúci krajinu Ravka na dve časti. Toto ju stavia do nepríjemnej pozície, pretože všetci od nej niečo očakávajú a každý ju chce mať na svojej strane alebo vo svojej moci. Je to však naozaj jej pravé ja?

Odolá v boji s temnou stranou?

Najprv musí porozumieť svojim schopnostiam a naučiť sa ich ovládať a na to bude potrebovať pomoc od veľmi temne pôsobiaceho generála Kirigana – vodcu všetkých Grishov. Za malú zmienku stojí fakt, že Kirigan ako Grisha ovláda tiene/temnotu... Nie všetko je ale také, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať a pri mladom generálovi to platí dvojnásobne.

Okrem kráľovskej rodiny a Grishov sa veľmi rýchlo objaví ďalšia strana, ktorá má o Alinu záujem. Na druhej strane Trhliny sa Kaz Brekker a jeho skupinka pohybujúca sa na hrane zákona dozvedia o lukratívnej pracovnej ponuke, ktorou nie je nič iné ako únos Aliny. Zistiť, kto je skutočný priateľ a kto len sleduje vlastné zámery, je však zložité...

Najväčším magnetom seriálu sú skvelé postavy

Príbehová línia vo svojej podstate nie je veľmi komplikovaná, čo k Young Adult seriálom ako je tento, tak akosi patrí. Vzhľadom na ostatné aspekty to neprekáža a nemyslím si, že je to niečo, čo by diváci tohoto žánru úplne očakávali. Zápletka je pomerne jednoduchá a človek sa v politickej situácii celého tohto sveta veľmi rýchlo zorientuje, čo hrá do karát dynamickému vývoju udalostí. Hlavným ťahačom a zároveň dôvodom úspechu celej série sú svieže postavy, s ktorými sa veľmi ľahko stotožňuje. Charizmatický generál Kirigan (Ben Barnes), prefíkaný Kaz Brekker (Freddy Carter), či mocná Alina Starkov (Jessie Mei Li) sú len malou vzorkou naozaj diverzného ansámblu, lákavého nie len pre čitateľov kníh, no aj pre fanúšikov fantasy.

Čo sa špeciálnych efektov týka, CGI je fajn, ale rozhodne to nie je najväčšou prednosťou seriálu a dôvodom jeho úspechu medzi divákmi. Tým sú práve už spomínané postavy a ich vzájomné interakcie, ktoré takmer nikdy nesklamú. CGI teda nie je niečo, na čo by tento alebo podobné seriály potrebovali klásť dôraz. Je to ale rozhodne lepšie ako to, čo predviedol Amazon so svojou adaptáciu The Wheel of Time a to môžeme povedať aj o kostýmoch. Tie sú v Shadow and Bone vizuálne zaujímavé, no v rámci daného sveta stále pôsobia dostatočne uveriteľne a nestávajú sa rušivým prvkom.

Svet Grishaverse ponúka mnoho zaujímavých postáv, ktoré je veľmi ľahké rýchlo si zamilovať a Shadow and Bone rozhodne stojí za pozretie, aj keď sa tejto show nedostáva takej pozornosti ako niektorým väčším seriálom, medzi ktorými sa však kvalitatívne rozhodne nestratí.