Zdá sa, že koronavírus chceme zdolať rýchlosťou svetla. Už nech je preč! A my nech sme už na dovolenkách, všetkého bolo dosť! Samozrejme, kdesi pri mori a v tejto súvislosti sa čoraz viac hovorí práve o Jadrane.

Chorváti majú v tejto chvíli aj trochu iný problém - na ostrove Brač sa rozhorelo nové ohnisko choroby Covid-19 po tom, keď jedného starého pána prepustili z nemocnice netušiac, že je infikovaný. Prišla sa s ním zvítať široko rozvetvená rodina a na Brači majú problém. Ktosi dokonca na dopravnej tabuli smer Brač preškrtol a napísal - Wuchan.

Ale nezabudli ani na dovolenky a plavý Jadran. Nedávno uverejnil denník Slobodna Dalmacija článok o tom, ako v praxi vyzerajú niektoré „uvoľňujúce opatrenia“. Ako píšu, už sa nikto nečuduje, keď vidí fotografie z európskych miest, kde reštaurácie stále fungujú, ibaže hostia sú od seba oddelení plexisklom.

Máme sa na čo tešiť?
Máme sa na čo tešiť?
Zdroj: Internet

Plexisklo zažíva vo všeobecnosti renesanciu!  Pribúda v lekárňach, na trhoviskách, čoskoro by sa malo vraj objaviť aj na kaviarenských terasách. „Ale talianska spoločnosť Nuova Neon so sídlom v Modene aj tak zašla najďalej. Tí prišli s návrhom, aby sa počas tohtoročnej turistickej sezóny plexisklo využilo i na oddelenie kabín na plážach,“píšu noviny a dodávajú, že je to dosť bizarná myšlienka.

„Táto firma už dlhšie vyrába plastické ochranné tabule pre banky a lekárne a svoju ponuku chcú rozšíriť aj na pláže. Priezračné škatule sú dizajnované tak, aby dodržiavali miery sociálnej vzdialenosti a ohraničili priestor na opaľovanie. Plexisklové panely sú vysoké dva metre, široké 4,5 metra na každej strane a do improvizovanej kabíny sa dajú zmestiť dve ležadlá a slnečník,“ uvádzajú. „Dokonca zostáva aj trochu priestoru na pohyb.“ Spoločnosť vraj už dostala objednávky zo zahraničia.

Máme sa na čo tešiť?
Máme sa na čo tešiť?
Zdroj: Internet

„Chcú ich vyrábať bez strechy, aby mali dovolenkári dostatok slnka a vzduchu. Kabíny však nebudú vyrobené z obyčajného plexiskla, ale zo špeciálneho, ktoré dokáže odrážať aj škodlivé ÚV lúče,“ píšu ďalej noviny.

Či sa táto myšlienka, ktorú chorvátske noviny nazvali „čistým šialenstvom“, stane skutočnosťou, uvidíme. „Spätná väzba od pracovníkov turistického ruchu nie je pozitívna, ba čo viac, prevláda názor, že takýto projekt sa v Taliansku ani nedá vybudovať. A už vôbec nie v Ligurii na jej kamenistých, strmých a ťažko prístupných plážach,“ uvádza Slobodna Dalmacija.  Ale nadšení vraj neboli ani hoteliéri v Rimini...