Nikdy som nebola fanúšikom adrenalínových športov. Netúžila som skočiť bungee jumping ani si vyskúšať parašutizmus. Mám však rada výhľady a rýchlu jazdu. A keď som už zavítala do najsevernejšej časti Spojených arabských emirátoch, nemohla som si jedinečný zážitok na najdlhšej zipline na svete nechať ujsť. Ide o lanový sklz, pri ktorom sa dolu hlavou spúšťate z vysokej skaly a letíte obrovskou rýchlosťou. Do poslednej chvíle som dúfala, že to krátko pred spustením nevzdám. Tri, dva, jedna... a už som sa vznášala, či skôr prefrčala, nad útesmi a roklinami ako filmoví hrdinovia so superschopnosťami.

Unikátny Jais Flight

Emirát Ras Al Khaimah leží asi osemdesiat kilometrov od Dubaja. Očarí rozsiahlymi plážami pri priezračnom mori, luxusnými hotelmi s kvalitnými službami, bujnými mangrovovými stromami, ale aj púštnou krajinou s dunami a mohutnými horami. Práve tie lákajú dobrodruhov z celého sveta. Pohoria sa formovali pred viac ako 70 miliónmi rokov a sú plné tajomstiev, plachých horských kôz aj krúžiacich orlov. Vyznačené horské chodníky sú vhodné pre peších turistov s väčšími i menšími skúsenosťami.
Takmer dva kilometre nad Perzským zálivom sa dvíha najvyšší vrchol v krajine - Jebel Jais. Práve neďaleko neho v roku 2018 otvorili vo výške 1680 metrov nad morom najdlhšiu zipline na svete - Jais Flight. Meria až 2,83 kilometra a vyskúšalo si ju viac ako 70 tisíc ľudí z celého sveta.

Takmer dva kilometre nad Arabským zálivom sa dvíha najvyšší vrchol v krajine - Jebel Jais. Práve neďaleko neho v roku 2018 otvorili vo výške 1680 metrov nad morom najdlhšiu zipline na svete - Jais Flight.
Zdroj: Monika Mikulcová

Poctivo vás ustroja

Naše adrenalínové dobrodružstvo sa začalo v Jais Adventure Center, kde sme vypísali potrebné papiere a tých, ktorí by mohli prekorčiť váhový limit, odvážili. Na najdlhšiu lanovú dráhu pustia len ľudí od 40 do 120 kilogramov. Boli sme svedkom, ako žena, ktorá záujemcov registrovala, odmietla na zipline pustiť dobre stavaného nadšenca z Británie, pretože vážil 123 kilogramov. To, ako odchádzal neuveriteľne sklamaný, ani netreba opisovať. Od vysnívaného zážitku ho delili len tri kilogramy! Na prvom mieste je však bezpečnosť, až potom si človek môže užiť adrenalín, po ktorom túži.
Po vybavení formalít sme sa presunuli do časti, kde nám zručný personál nasadil prilbu s ochranou očí a navliekol na nás popruhy a kombinézu. Takto nastrojených nás previezli niekoľko sto metrov na plošinu, kde nás odovzdali do rúk ďalším vyškoleným mladíkom. Spolu so mnou čakali na zážitok aj tri päťdesiatničky z Talianska. Trochu ma upokojilo, že ani ony nevyzerajú ako vystrihnuté z akčných filmov, len boli oveľa pokojnejšie ako ja: akoby si len odskočili ku kaderníčke.

Na plošine vždy pripravujú na štart dvoch ľudí - každého na inej dráhe. Otočenej tvárou k zemi mi pripevnili trup aj nohy o lano, pridali závažia a rukami som sa chytila popruhu za chrbtom. V tej rýchlosti, ktorá ma čakala, by mi mávanie rukami rozhodne neprospelo. Na čele som už mala pripevnenú kameru, aby som mohla snímať a uchovať si všetko, čo som za tie necelé tri minúty zažila. A veruže to stálo za to!

Obrovská rýchlosť aj výška

Najhoršie sú sekundy pred spustením. Hlavu som však už mala čistú, odovzdala som sa zážitku a vychutnala si ho najviac, ako sa dalo. Šok po tom, ako vás zo skaly zosunú nad hlboké rokliny, vystriedala čistá radosť z okamihu lietania. Rýchlosť bola taká obrovská, že cesty podo mnou boli ako malý kľukatý had a autá ako blchy, ktoré ho otravujú. Rýchlosťou 120 až 150 kilometrov za hodinu som letela nad skalnatými kopcami a údoliami vo výške 1 680 metrov nad morom, vietor vytváral obrovský odpor a svišťal mi v ušiach, ale tie emócie stáli za to!

Všetko ubehlo rýchlo až do okamihu, keď som začala spomaľovať a obávať, či doletím na pristávaciu plošinu. Nedoletela som a sekundy, kedy som čakala na pomoc, sa mi zdali neuveriteľne dlhé. O chvíľu sa však za mnou spustil z plošiny muž, pripol k môjmu popruhu lano a ťahal do prvého cieľa, teda na deväťtonovú plošinu so skleneným dnom zavesenú osemdesiat metrov nad zemou. Pripomína vznášajúceho sa dravého vtáka.

FOTO V GALÉRII

Časti mojej výstroje ma zbavili. Vzápätí ma však pripevnili o ďalšie lano a už som sa zavesená viezla na pevnú zem na úpätí hôr, vzdialenej skoro kilometer.

Pod vplyvom adrenalínu som mala chuť všetko si znovu zopakovať. Výnimočný pocit z lietania aj z prekonania vlastného strachu vo mne silno rezonoval ešte niekoľko dní.

Prečítajte si tiež: