„Prvej dcére“ vytýčila prvá dáma „pevné hranice“ a zablokovala jej snahu, spraviť z kancelárie prvej dámy prvú rodinnú kanceláriu, píše portál People.

Nový životopis Melanie Trumpovej vyšiel ešte teplý z tlačiarní na pulty kníhupectiev. Výňatky z neho, ktoré zverejnil The Washington Post , svedčia o tom, že kniha držiteľky Pulitzerovej ceny, reportérky Mary Jordanovej, s názvom The Art of Her Deal, má našliapnuté stať sa bestsellerom.

Kniha opisuje Melaniinu mladosť aj to, ako sa prvýkrát stretla so svojim budúcim manželom a jej vyhrotený vzťah k jeho prvorodenej dcére.

FOTO prvej dámy Melanie a prvej dcéry Ivanky Trumpových v GALÉRII

Chňapla po moci

Keď sa Donald Trump rozhodol zabojovať o hlavu štátu, bola to práve jeho dcéra z prvého manželstva s českou modelkou Ivanou, ktorá pri ňom neochvejne stála počas celej prezidentskej kampane. Melania sa v nej mihla len vtedy, keď to už naozaj bolo nutné. Keď si Donald sadol do prezidentského kresla v Bielom dome, Ivanka utekala do Washingtonu.

Melanii trvalo niekoľko mesiacov, kým vyšla z ústrania a zaujala pozíciu prvej dámy, na pohľad perfekcionalistky s kamennou tvárou. Mary Jordanová píše v jej životopise priamo o rivalite prvej dámy s nevlastnou dcérou, ktorá si po zvolení otca na post jedného z najmocnejších ľudí sveta, uchmatla moc aj pre seba a stala sa jeho poradkyňou.

Anketa
Myslíte, že sa Melania a Ivanka Trumpové nemusia?
  • 86%
  • 14%

Ivankine rozmáhanie sa v Bielom dome

Autorka zostavila životopis Melanie Trumpovej na základe vyše stovky rozhovorov so zainteresovanými. Trumpovo víťazstvo vo voľbách v roku 2016 bolo podľa nej natoľko prekvapením, že si v jeho čase plánoval zahrať golf v Škótku. Keď prišli Trumpovcom do rúk výsledky hlasovania a Donald bol vyhlásený za prezidenta, spolu s manželkou sa museli rýchlo prispôsobiť novým rolám.

Melania sa vtedy rozhodla nepresťahovať sa do Bieleho domu okamžite, ale zostať v Trumpovskom luxusnom penthouse v New Yorku, kým sa ich synovi Barronovi (14) neskončí školský rok. Tento krok bol podľa autorky biografie Jordanovej využitý ako dôvod na opätovné prerokovanie predmanželskej zmluvy Trumpovcov a pre Ivanku šanca, stať sa neohrozenou „gazdinou“ v Bielom dome.

Šteklivé zábery prvej dámy z mladosti, keď robila modelku, v GALÉRII

Neprítomnosť Melanie v Bielom dome využila Ivanka vo svoj prospech. Vymenovali ju za prezidentovu poradkyňu, a keď jej otec pracoval mimo západného krídlo, prebrala administratívnu agendu. Počas tohto obdobia boli „pozície zamestnancov a rozpočty určené na podporu kancelárie prvej dámy odklonené na podporu tých v západnom krídle vrátane Ivanky“.

Trumpova najstaršia dcéra údajne chcela, aby jej otec premenoval „Úrad prvej dámy“ na „Prvú rodinný kanceláriu". To ale podľa Jordanovej Melania nedovolila. Potom, čo sa Ivanka začala v Bielom dome cítiť ako pani domu, Melania prišla a stanovila „pevné hranice“. „Ivanka sa v privátnej rezidencii správala, ako by to bol jej vlastný domov. Melanii sa to nepáčilo. Keď sa sem nakoniec s Barronom presťahovali, urobila tomu koniec,“píše autorka knihy.

Test lojality

Jordanová hovorí o Melanii ako „jedinom najvplvynejšom poradcovi“ jej manžela v Bielom dome. Hoci to tak možno nevyzerá. „Melania sa pohybuje v zákulisí, ale je neuveriteľne vplyvná. Nie je niekto, kto by vystúpil a povedal: ´Najmite túto osobu, tohto prepustite´, ale dáva prezidentovi vedieť, čo si myslí a on berie je názory vážne,“prezradil Jordanovej prvý prezidentov hovorca Sean Spicer.

A berie ich natoľko vážne, že sa podľa zasvätencov z Bieleho domu stali výstupy prvej dámy pre Trumpa niečím ako „test lojality“, keď sa svojich poradcov pýta: „To je to, čo si myslí Melania. Čo si myslíte vy?“.

Relevantnosť biografie už pri prvých správach o jej vyjdení zmietla zo stola hovorkyňa prvej dámy Stephanie Grishamová s tým, že ide o beletriu. „Ďalšia kniha o pani Trumpovej s falošnými informáciami a zdrojmi, ktorá patrí do žánru fikcie,“ uviedla pre portál People. Zrejme o to viac sa bude predávať a čítať.

FOTO "prvých žien" Donalda Trumpa v GALÉRII

Mohlo by vás zaujímať: