Princ Philip odišiel na večnosť a rozlúčilo sa s ním 30 najbližších príbuzných. Spojené kráľovstvo aj celý svet odprevadili vojvodu z Edinburghu na poslednej ceste prostredníctvom televízneho prenosu a priamo v Kaplnke svätého Juraja na zámku Windsor jeho manželka kráľovná Alžbeta II., jeho deti a vnúčatá. Zákulisie pohrebu však zviditeľnilo viaceré problémy a výzvy, ktorým čelí monarchia. Či už ide o škandály a rozkoly, alebo jej budúce smerovanie.

Vo všetkej úcte

Rakvu s princom Philipom spustili do kráľovskej hrobky pod kaplnkou na záver smútočného obradu, ktorý celebroval windsorský dekan David Conner a arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Počas personalizovanej modlitby za zosnulého princa arcibiskup z Canterbury poďakoval za jeho „rozhodnú vieru a lojalitu, za jeho vysoký zmysel pre povinnosť a bezúhonnosť, za jeho život v službe národu a Spoločenstvu národov a za odvahu a inšpiráciu v jeho vedení“.

Smútočnému obradu predchádzala procesia spred hradu ku kaplnke. Rakvu previezli z hradu na korbe upraveného Land Roveru, ktorý pomohol navrhnúť sám vojvoda z Edinburghu. Rakva bola prikrytá jeho osobnou zástavou, ktorá zobrazuje prvky z jeho života, od jeho gréckeho pôvodu až po britské tituly. Ležala na nej aj čiapka a meč odkazujúce na jeho pôsobenie v kráľovskom námorníctve. Na oltári v kaplnke bolo vystavených viacero predmetov, ktoré si vojvoda vybral a odzrkadľovali jeho život, a to insígnie, medaily, vyznamenania, obušok poľného maršala a krídla Britského kráľovského letectva.

Chladné prijatie

Verejnosť a odborníci na britskú monarchiu sledovali, či spoločný smútok dokáže zmierniť rozkol v rodine, ktorý nastal po odchode princa Harryho a jeho manželky Meghan z „firmy“. Začalo sa to ústretovými krokmi. Meghan taktne na pohreb nepricestovala, aby zbytočne nepútala pozornosť a nezatienila pietny akt. Gesto urobila aj kráľovná - nariadila, aby príbuzní kráčajúci za rakvou s pozostatkami princa Philipa neboli odetí v uniformách, ale v žaketoch. Keď­že vojvoda zo Sussexu sa začiatkom minulého roka vzdal plnenia kráľovských povinností, nesmel by sa totiž na pohrebe zúčastniť oblečený vo vojenskej uniforme. Ale to bolo asi tak všetko.

Od svojich príbuzných sa princ dočkal mrazivého privítania. Hoci kráčal za rakvou s telom svojho starého otca spolu s bratom Williamom, rozdeľoval ich bratranec Peter Phillips, syn princeznej Anny a najstarší vnuk kráľovnej Alžbety II. A bol to práve princ William, kto vraj požiadal bratranca o to, aby stál medzi ním a jeho bratom. „Paradoxne, jediný príbuzný, ktorý voči Harrymu prejavil súcit, bol princ Andrew,“ informoval britské médiá nemenovaný zdroj. Alžbetin syn a bývalý manžel Sarah Fergusonovej prejavil voči Harrymu empatiu možno aj preto, lebo sám vie, čo je to byť outsider, keďže lieta v sexuálnych škandáloch. „Po tom, čo Harry a Meghan poskytli Oprah Winfreyovej interview, rodinní príslušníci nemajú s princom súcit. Sú stále veľmi rozrušení,“ dodal informátor s tým, že „členovia kráľovskej rodiny si o Harrym myslia, že sa správal otrasne“.

Ako ďalej?

Kráľovná Alžbeta II. bola za Philipa vydatá neuveriteľných 73 rokov! A ich vzťah trval ešte dlhšie, vyše 80 rokov. Napriek tomu, že britská panovníčka stratila osudového muža, muža svojho života, trónu sa zriecť nemieni. Panovať chce, ako sa vyjadrila už v minulosti, až do svojej smrti.

Špekuluje sa aj o tom, že by zástupníckou formou vládol jej najstarší syn a následník trónu princ Charles. Bolo by to možné v tom prípade, ak by sa Alžbetin pokročilý vek negatívne podpísal pod jej fyzické či psychické zdravie. To však nateraz, zdá sa, nehrozí, keďže kráľovná je napriek svojmu smútku plná síl. „Pravdepodobne uvidíme niečo v zmysle neformálneho ‚mierneho‘ regentstva, v rámci ktorého ďalší členovia kráľovskej rodiny na čele s princom z Walesu zoberú na seba kráľovské povinnosti,“ domnieva sa Robert Hazell, profesor z univerzity UCL v Londýne.

Alžbeta II. je najstaršia a najdlhšie panujúca kráľovná v dejinách Anglicka, Spojeného kráľovstva i sveta. Jej vláda je však podľa odborníkov na kráľovskú rodinu epilógom monarchistického sveta a jeho veľkoleposti. Vyše 80 percent Britov si kráľovnú váži a cíti k nej obrovskú úctu. Asi nikto nie je pripravený na jej odchod z tohto sveta. Ako uviedol denník The Guardian, po Alžbetinej smrti je všetko do najmenšieho detailu pripravené, ako bude kráľovstvo fungovať ďalej. Následník trónu princ Charles bude ako nový panovník čeliť obrovským výzvam a mnohí experti si myslia, že nebude natoľko silný, aby monarchiu udržal takou silnou, ako to dokázala jeho matka. Alžbeta sa stala symbolom Spojeného kráľovstva. Podľa Cliva Irvinga, autora knihy o kráľovnej, to dokázala aj preto, lebo vždy si okolo seba udržiavala akúsi tajomnú auru. Žijúc v centre pozornosti a pod drobnohľadom médií bola schopná zostať záhadnou. To jej syn, napriek tomu, že sa väčšinu svojho života pripravoval na prevzatie moci, nedokázal.

Charles kráľ

Ako tvrdí Irving, následník trónu na rozdiel od kráľovnej prezradil na seba médiám všetky podrobnosti zo svojho súkromného života, dokonca aj tie, na ktoré by on i svet rád zabudol. Škandalózne detaily manželstva s lady Di či prekvapivé zákulisie románika so súčasnou manželkou Camillou Charlesovi sympatie v očiach verejnosti nepridali. Navyše, podľa Irvinga má Charles ešte jednu vlastnosť, ktorá mu panovanie neuľahčí: je prostoreký. Hlasno a zreteľne vyjadruje svoje názory na rôzne témy aj tie politické. To jeho mama nikdy nerobila, vždy bola nestranná a za to si ju dodnes vážia. Ako napísal ďalší expert na kráľovskú rodinu Tom Bower, Charles je žiarlivý a náladový egoista, ktorý sa posadnuto usiluje byť populárny. „Jeho temperament je väčšou hrozbou, než si vieme predstaviť,“ tvrdí Bower. Samotná Diana počas svojho života v jednom z rozhovorov pre BBC uviedla, že Charles „nie je spôsobilý byť kráľom“.

FOTO z poslendej rozlúčky s princom Philipom v GALÉRII

Občania Spojeného kráľovstva by podľa všetkého radšej videli na tróne Williama než Charlesa. Vojvoda z Cambridgea sa teší ohromnej popularite, rovnako ako jeho pôvabná manželka Kate. Za panovníka si ho želá aj väčšina mladej generácie Britov. Podľa prieskumu agentúry Mori 46 percent osôb vo veku 15 až 25 rokov chce, aby vojvoda z Cambri­dgea preskočil svojho otca a zasadol na trón po kráľovnej Alžbete II. Až 72 percent respondentov si myslí, že William by mohol monarchiu zmodernizovať.