Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) potrestala maďarské národnostné Rádio Patria, ktoré je súčasťou verejnoprávneho slovenského telerozhlasu. Rádio vraj porušilo zákon o vysielaní a retransmisii tým, že v rámci publicistickej relácie odvysielalo vystúpenie najznámejšieho maďarského stand-up komika Tibora Bödőcsa, ktorý imitoval a ironizoval maďarského premiéra Viktora Orbána.

Tibor Bödőcs: Paródiu najznámejšieho maďarského stand-up komika videli státisíce ľudí.
Tibor Bödőcs: Paródiu najznámejšieho maďarského stand-up komika videli státisíce ľudí.
Zdroj: archív T.B.

V Maďarsku sa v apríli tohto roka budú konať voľby. Vzhľadom na to, že volebné právo majú aj Maďari žijúci mimo územia Maďarska, očakáva sa, že tvrdá politická kampaň sa prenesie aj za hranice. Napríklad aj v podobe atakov na obsah vysielania národnostného Rádia Patria.

„Na maďarskú tepnu maďarského vampíra!“

Komik vo svojom skeči maďarského premiéra nijako nešetril a nebol to žiadny „láskavý“ humor. Ba naopak, za totality, keď sa za protištátny humor trestalo, by ašpiroval na ocenenie Zlatá mreža. Napokon, posúďte sami. „Vážené dámy a páni, milí priatelia! Vypšikaním univerzity sídliacej na vrchole zadku žoldniera zahraničia Györgya Sorosa sme ešte ani zďaleka našu prácu neskončili,“ paroduje známy maďarský komik Tibor Bödőcs vystúpenie maďarského premiéra Viktora Orbána, ktoré pokračuje v ostro sarkastickom tóne: „Prišiel čas, aby sme si položili otázku. Prečo máme na našich školách učiť zahraničných spisovateľov, zemepis vzdialených krajín, kde žijú ľudia inej farby pleti? A genézu vývoja nepôvodných zvieracích druhov žijúcich v našej krajine? Načo je to dobré? Pre koho je to dobré? Dobre vieme. Podľa smradu, podľa smradu poznáme hnoj. Aj tieňovej kóšer Sorosovej svetovláde treba objasniť, že my sa tu nebudeme pozerať na Brucea Willisa, kým nebude môcť György Dörner (maďarský herec - pozn. red.) vystúpiť na Broadwayi. Nech k nám nechodí Metallica, keď nechcú Ossian (maďarská heavymetalová kapela - pozn. red.). Nech si volá Trump, ale nech nechá odkaz na odkazovači, lebo ja hovory z cudzích čísel neprijímam. Nuž, ako povedal môj jednoduchý sikulský pán brat s dvojakým občianstvom, ak si môžem zašukať, načo je mi fajka. Nech už sme konečne kolonizovanou kolóniou našej kolónie. Na maďarskú tepnu maďarského vampíra! Vážené dámy a páni, milí priatelia, pani Dalma (maďarská verzia babky demokratky), Lőrincovci (Mészáros Lőrinc, Orbánov oligarcha, o ktorom sa v kuloároch šepká, že rieši biznis, ktorý premiér riešiť nemôže - pozn. red.). Maličké je korenie, ale červená je paprika!“

Viktor Orbán: Maďarský premiér je terčom satiry.
Viktor Orbán: Maďarský premiér je terčom satiry.
Zdroj: TASR

Nezabezpečili nestrannosť?

Paródia bola súčasťou publicistickej relácie Hangadó - Zvuk-Art, v ktorej bola reč o diskusnom večere Komárňanský salón. Témou diskusie, ktorú odvysielalo Rádio Patria v apríli minulého roka, bolo politické smerovanie Maďarska a hovorilo sa aj o pokuse maďarskej vlády zatvoriť Stredoeurópsku univerzitu v Budapešti, ktorú založil a podporuje ideologický oponent Orbánovho režimu George Soros. Samotní organizátori Komárňanského salóna pozvali na podujatie aj provládne orientovaných maďarských hostí, tí však svoju účasť odriekli. V rozhlasovej relácii Hangadó odzneli tiež vyjadrenia Viktora Orbána a rovnako bola reč o štipendiách od Sorosa, vďaka ktorým koncom osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov študovalo v zahraničí viacero súčasných maďarských politikov vrátane Viktora Orbána. V podobnom kontexte na záver relácie zaznelo spomínané vystúpenie komika Tibora Bödőcsa.

Diabol Soros: Maďarská vláda viedla proti Sorosovi a jeho Stredoeurópskej univerzite bilbordovú kampaň.
Diabol Soros: Maďarská vláda viedla proti Sorosovi a jeho Stredoeurópskej univerzite bilbordovú kampaň.
Zdroj: TASR

Netrvalo dlho a po odvysielaní relácie prišla sťažnosť na Radu pre vysielanie a retransmisiu, ktorá začala správne konanie. Vytkla Rádiu Patria, že nezabezpečilo objektívnosť a nestrannosť spravodajského programu. „Počas programového prúdu odvysielala čítanie prehľadu zahraničnej tlače, v ktorom odzneli v súvislosti s aktuálnou situáciou v Maďarsku týkajúcou sa prijatia zákona o vysokých školách informácie a prezentované názory vyznievali kriticky k postupom súčasnej vlády Viktora Orbána v tejto veci, a to bez toho, aby účastník konania tieto dostatočným spôsobom vyvažoval,“ konštatuje sa v rozhodnutí RVR z decembra minulého roku, ktoré týždenníku PLUS 7 DNÍ poskytla hovorkyňa rady Lucia Michelčíková. Až na to, že v prípade spomínanej relácie nešlo o spravodajský, ale o publicistický formát. Aplikovaním rovnakého metra by teda Rada pre vysielanie a retransmisiu mohla pokutovať napríklad Smotánku len preto, že by k vyjadreniam hociktorého politika na spoločenskom večierku nezabezpečila aj vyjadrenie jeho politického oponenta.

Návod na udávanie

Bödőcsovu paródiu na Orbána videlo na YouTube takmer 700-tisíc divákov a stala sa hitom maďarského internetu. Aj toto bolo zrejme tŕňom v oku sťažovateľa, ktorý namietal nevyváženosť publicistickej relácie. Podporné stanovisko sťažovateľovi dal aj internetový portál felvidek.ma. S týmto zdrojom je spojené meno Erzsébet Pogányovej, ktorá je riaditeľkou spomínaného portálu a má blízke vzťahy s viacerými maďarskými politikmi, stačí spomenúť napríklad meno Miklósa Duraya. Tento portál háji pozície Viktora Orbána a práve on koncom januára priniesol správu o tom, že Rada pre vysielanie a retransmisiu potrestala Rádio Patria za nevyváženú reláciu.

Felvidek.ma má o prípade detailné informácie priamo od sťažovateľa či sťažovateľky a v článku priamo nabáda, aby jeho čitatelia neváhali udať na rade, ak budú mať pocit, že Rádio Patria informuje jednostranne či neobjektívne. V texte je dokonca link priamo na stránku RVR a formulár sťažnosti. Oslovili sme aj vedenie Rádia Patria. To vzalo napomenutie od Rady pre vysielanie a retransmisiu na vedomie a ďalej sa k citlivej téme vyjadrovať nebude. Rozhodnutie sa dá pochopiť práve vzhľadom na blížiacu sa kampaň pred maďarskými parlamentnými voľbami.