Akoby sa bavili s počítačovou hrou, posúvajú nás tam, kam sa im to hodí. Americký miliardár Tim Draper, legendárny bitcoinový investor zo Silicon Valley, sa rozhodol rozkúskovať najľudnatejší štát USA. Nie prvýkrát. Našťastie, jeho minulé snahy dopadli neúspešne. Tentoraz však takmer s pol miliónom podpisov dosiahol, že o jeho návrhu bude národ rozhodovať v referende. Počas novembrových volieb na hlasovací lístok pribudne otázka, či občania súhlasia s rozdelením štátu na Severnú, Južnú Kaliforniu a (novú) Kaliforniu. Odborníci hovoria, že je to mimoriadne hlúpy nápad, ktorého realizácia by bola extrémne drahá, priniesla by množstvo problémov, ekonomický a politický chaos. Draper si, naopak, myslí, že chaos je v krajine práve teraz.

Tim Draper: Extravagantný boháč má často strelené plány a ambície. Medzi ne patrí aj rozdelenie Kalifornie.
Tim Draper: Extravagantný boháč má často strelené plány a ambície. Medzi ne patrí aj rozdelenie Kalifornie.
Zdroj: Profimedia.sk

Bližšie k ľuďom

Úspešný podnikateľ a bitcoinový špecialista dokáže svoju ideu celkom slušne predať. Presvedčivo vyhlasuje, že takmer štyridsaťmiliónový kolos, akým je slnečná Kalifornia, sa jednoducho nedá dobre riadiť. Práve to je po­dľa neho príčinou mnohých nedostatkov, s ktorými občania denne zápasia. Ťažko oponovať, keď na stôl položí fakty. Kalifornčania platia zhruba dvakrát vyššie dane, než je priemer USA, sú tam drahšie služby, hromadná doprava je v plienkach a cena za bývanie sa šplhá do nebotyčných výšin. Neraz aj dobre zarábajúci ľudia radšej žijú na parkoviskách vo veľkých autách alebo v prívesoch, než by platili vysoké čiastky za kúpu a prenájom bytu či domu. Nehovoriac o tom, že pre vysoké náklady sa z krajiny sťahujú celé firmy. To všetko má jeho návrh, nazvaný CAL3, zmeniť a dať základ na vytvorenie štátnej správy, ktorá bude bližšie k občanovi a dokáže pružnejšie reagovať na jeho potreby.

„Ľudia, s ktorými sme hovorili, hľadajú lepšie vzdelanie pre svoje deti, lepšie pracovné prostredie, bezpečnejšiu, čistejšiu vodu, diaľnice, nižšie dane a podnikateľské prostredie, ktoré by ich spoločnosti nevytláčalo zo štátu,“ citovala pred časom jeho slová agentúra Reuters. Britský The Guardian zverejnil časť Draperovho vyhlásenia počas spustenia kampane CAL3. „Tri štáty dajú Kalifornčanom lepšie vzdelanie, lepšiu infraštruktúru, nižšie dane. Nové vlády budú schopné lepšie investovať a slúžiť svojim ľuďom.“

Kampaň sa začala: Už vznikajú nové vlajky.
Kampaň sa začala: Už vznikajú nové vlajky.
Zdroj: Profimedia.sk

Je presvedčený, že pri novom usporiadaní by vznikali kvalitnejšie a praktickejšie zákony zamerané na špecifické potreby konkrétnych oblastí. Zanedbateľné nie je ani to, že by sa počet kalifornských senátorov v americkom Kongrese strojnásobil.

Všetko to znie logicky. Až na to, že praktická realizácia by zďaleka nešla tak hladko ako pôsobivé prejavy na tribúnach či v televízii. Navyše, skutočný dôvod môže byť aj politický. Rozbiť a oslabiť dlhoročnú baštu demokratov. Vidiek a sever krajiny totiž zďaleka nie sú politicky také jednoliate, ako sa Kalifornia javí.

Kritici

Myšlienka, s ktorou prišiel miliardár, sa mnohým nepozdáva. Vlastne väčšine. Veď v prieskume verejnej mienky, ktorú v apríli robila agentúra SurveyUSA, našla podporu len u sedemnástich percent oslovených občanov. I keď sa na ňom zúčastnilo len niečo vyše deväťsto oprávnených voličov, výsledok aspoň orientačne naznačuje pochybnosti obyvateľov o „zázračnom“ riešení. Čo odporcom prekáža? V prvom rade pripomínajú obrovskú finančnú záťaž. Rozdelenie „zlatého štátu“ by stálo miliardy dolárov. Ktorý z nových štátov by celý projekt platil? Ďalšia vec je, že napríklad nová Južná Kalifornia by stratila prístup k vode.

„Podľa môjho názoru budú voliči hlasovať proti a všetko bude len plytvanie časom,“ povedal americký novinár Jim Newton, lektor verejnej politiky na Kalifornskej univerzite v Los Angeles. „Na druhej strane, v tomto procese nebudú zranené žiadne deti ani zvieratá. Je to hlúpe smerovanie, ale nie fatálne.“

Takto by to malo vyzerať: Mapa Kalifornie po prípadnom rozdelení.
Takto by to malo vyzerať: Mapa Kalifornie po prípadnom rozdelení.
Zdroj: Profimedia.sk

Celú iniciatívu pokladá za smiešnu. „Prečo len tri štáty? Prečo nie tridsať alebo tristo?“

Newton pochybuje o tom, že Draperov návrh by priniesol akékoľvek riešenia problémov, ktorým Kalifornia čelí.

„Myslím si, že nikto okrem Tima Drapera nepovažuje túto myšlienku za dobrý nápad,“ povedal pre Guardian Steven Maviglio, demokratický politický konzultant a hovorca OneCalifornia - oficiálnej opozície proti Draperovej kampani CAM3. „Naším jediným problémom je presvedčiť ľudí, aby celú vec brali vážne. V súčasnej politickej klíme musíte všetko brať vážne.“

Milióny do luftu

Podľa servera Business Insider sa Tim Draper pokúša rozdeliť slnečný štát už tretíkrát. Prvé dva pokusy v rokoch 2012 a 2014 prepadli. Pred štyrmi rokmi chcel miliardár vytvoriť z Kalifornie dokonca šesť štátov. Do tohto projektu investoval viac než päť miliónov dolárov a povráva sa, že za každý podpis platil „petičiarom“ tri doláre. Zbytočne. Dosiahol len to, že zrejme došlo k podvodom, pretože viac než štvrtina hlasov bola neplatná.

Tentoraz už nemá veľké oči a postačia mu tri štáty. Americké médiá píšu, že do kampane investoval „iba“ 1,2 milióna a predpokladá sa, že ďalší milión ho stál samotný proces zhromažďovania podpisov. Dosiahol svoje a ich počet prekročil množstvo požadované zákonom na vyhlásenie referenda. V porovnaní s vyše 39 miliónmi obyvateľov Kalifornie je to však stále malá časť národa. Navyše, toto číslo po­dľa Shauna Bowlera, profesora politických vied na Kalifornskej univerzite, o ničom nevypovedá. Tvrdí, že zbieranie podpisov je priemysel a za každý autogram sa inkasujú peniaze. Tak sa vlastne môže dostať do referenda hocijaká otázka a boháči, ktorí majú dosť peňazí, aby si aktívnych „petičiarov“ zaplatili, v ňom môžu riešiť čokoľvek. Napríklad zmenu úradného jazyka alebo postavenie vegánov mimo zákona. Keď však dôjde na lámanie chleba, obvykle u voličov zvíťazí zdravý rozum.

Mnohí už chceli deliť

Draperova idea nie je ojedinelá. Business Insider píše, že pokusy o rozdelenie Kalifornie tu boli od jej vzniku v roku 1850. Viac než dvestokrát sa o to snažili politici, jednotlivé kraje aj boháči ako Tim Draper. V roku 1859 dokonca poslala Kalifornia návrh na oddelenie severu od juhu americkému Kongresu. Občianska vojna však zákonodarcov príliš zamestnávala, preto hlasovanie o tejto požiadavke odložili na neurčito.

V súčasnosti hľadajú podporu aj autori projektu Calexit. Tí by dokonca chceli slnečný štát úplne odtrhnúť od USA, tvrdiac, že kalifornská ekonomika je piata najsilnejšia na svete, silnejšia než ekonomika Spojeného kráľovstva, a vystačí si sama. Vlani síce s podobným návrhom pohoreli, ale nevzdávajú sa.

Čo ak sa podarí?

Spoliehať sa na zdravý rozum voličov nie je vždy najšťastnejšie. Nakoniec, opakovane sme sa o tom presvedčili aj v našich končinách. V prípade Kalifornie však pravdepodobne žiadna veľká ujma nehrozí. Aj keby návrh v referende uspel, stále je v legislatíve množstvo prekážok, ktoré by tento proces zastavili. Eric McGhee, výskumný pracovník Ústavu verejnej politiky v Kalifornii, upozorňuje, že na rozdelenie štátu treba viac než občiansku iniciatívu. „Dokonca aj keby návrh - v referende - prešiel, čelil by reálnemu boju v Kongrese alebo by ho mohol zastaviť kalifornský právny systém.“

Navyše, fakt je, že demokratom vo washingtonskom Kapitole by sa rozhodne nepozdávalo roztrhanie ich voličskej základne, kde majú hlasy prakticky isté.

Preto by bolo predčasné čo i len pomyslieť na pridávanie ďalších hviezd na americkú vlajku. Ak by však predsa, Kalifornia by sa stala prvým rozdeleným štátom USA od roku 1861, keď sa Západná Virgínia odtrhla od konfederačnej Virgínie.