V päťtisícovej ruskej dedine Krasnaja Poljana sa ceny pozemkov v poslednom období zvýšili viac než dvojnásobne. Ako píše agentúra Reuters, realitné kancelárie dokonca predpokladajú, že ku koncu roka by sa mohli blížiť k štvornásobku. Príčinou je obrovský záujem o vidiecke nehnuteľnosti zo strany obyvateľov veľkých miest, ktorí sa tak snažia uniknúť dusnej pandemickej atmosfére. Nič na tom nemení fakt, že už teraz ich rodinné domy vyjdú od zhruba 500 000 do milióna eur! Viacgeneračné a rekreačné nehnuteľnosti sú ešte drahšie. Od dvoch až cez desať miliónov...

Všetko na jednom mieste

Krasnaja Poljana sa nestala objektom záujmu mešťanov náhodou. Malebná horská dedinka s piatimi ulicami, neďaleko Čierneho mora poskytuje možnosti a komfort, aký napríklad Moskovčania nepoznajú. Nádhernú prírodu, čerstvý vzduch, jasnú modrú oblohu a kvalitnú infraštruktúru, ktorá tu vyrástla nielen kvôli okolitým lyžiarskym strediskám, ale aj pre potreby zimných olympijských hier v roku 2014. V neveľkej lokalite sa tiesni dvadsať kaviarní, reštaurácie, pub aj bar. Všade disponujú rýchlou wi-fi.

V zime môžu obyvatelia dediny využívať kvalitné zjazdovky, v lete zas relaxovať na čiernomorských plážach.
Zdroj: internet

Prakticky po celý rok môžu obyvatelia kombinovať nadštandardné možnosti v obývanej zóne a relax v prírode. Obec je súčasťou prírodnej rezervácie Soči, okolie je pretkané turistickými chodníkmi, v zime je na výber viacero kvalitných zjazdoviek, v lete zase čiernomorské pláže. Nuž a ak by "migrantom" predsa chýbal ruch veľkomesta, let do Moskvy z neďalekého letiska trvá len dve hodiny.

Nové Silicon Valley

Astronomické ceny si, samozrejme, bežní Rusi nemôžu dovoliť a tak sa dedinka zapĺňa zbohatlíkmi, biznismenmi a nadpriemerne zarábajúcimi ľuďmi, hlavne z oblasti IT, ktorí môžu robiť z domu. Miestny podnikateľ pre nich vytvoril takzvané co-working centrum, kde majú priestor pre plnohodnotný výkon práce a zároveň si udržiavajú sociálne kontakty.

Domáci hovoria, že ak Covid pretrvá, z Krasnej Poljany sa pravdepodobne stane ruské Silicon Valley.

V peťtisícove obci nájdete dvadsať kaviarní, reštaurácie, pub i bar.
Zdroj: internet

„Táto invázia pripomína zombie apokalypsu,“ zhodnotil pre Reuters istý realitný agent. Podľa neho sú ľudia vo veľkomestách vystrašení z možnej nákazy, unavení z prísnych opatrení, sociálnej izolácie a po mesiacoch, ktoré strávili zavretí v malých bytoch hľadajú únik. Predpokladá preto, že nových vidiečanov bude naďalej pribúdať.