Ruská operná speváčka Anna Netrebko (51) si príde na balík peňazí aj keď nevydá ani tón. Metropolitná opera v New Yorku (MET) jej musí vyplatiť vyše 200-tisíc dolárov, v prepočte 187-tisíc eur, za zrušené predstavenia. MET prerušila vzťahy s hviezdnou sopranistkou, keď odmietla odsúdiť ruského prezidentka Vladimira Putina po tom, čo vlani zaútočil na Ukrajinu. Arbiter v spore rozhodol, že MET musí Netrebko aj tak zaplatiť podľa zmluvných podmienok, píše New York Times.
Zaplať alebo hraj
Podľa rozhodnutia arbitra Howarda C. Edelmana má MET Netrebko odškodniť za 13 zrušených vystúpení v zmysle dohody „pay or play“, čiže v preklade zaplať alebo hraj. Na základe takejto dohody musí inštitúcia zaplatiť účinkujúcemu aj keď sa ho nakoniec rozhodne neangažovať.
MET argumentovala, že jedna z najväčších operných hviezd nemala nárok na vyplatenie peňazí, pretože po ruskej invázii na Ukrajinu odmietla splniť ich požiadavku, aby odsúdila Putina. Podľa MET tak porušila klauzulu o správaní zamestnancov.
Netrebko v roku 2012 podporovala Putina v prezidentskej kampani. O dva roky ju odfotili so separatistickou vlajkou v Donecku. „Nie je pochýb, že bola podporovateľkou Putina, na čo mala právo,“ uviedol Edelman s tým, že spájanie sa s Putinom „určite nie je morálnou urážkou alebo samo osebe hodné žalovateľného pochybenia“.
Netrebko žiadala ďalších 400 000 dolárov (373-tisíc eur) na honorároch za angažmán v nadchádzajúcich sezónach, o ktorých sa diskutovalo, ale neboli formálne dohodnuté. Netrebko patrí k najlepšie plateným umelcom s honorárom 15-tisíc dolárov (14-tisíc eur) za vystúpenie. Podľa arbitra však Netrebko nemá nárok na tieto honoráre. Okrem toho uložil opernej dive pokutu takmer 30 000 dolárov (28-tisíc eur) za to, že po invázii urobila „veľmi nevhodné“ vyhlásenia vrátane textu, ktorý zdieľala na sociálnych médiách. Použila nadávky na označenie jej západných kritikov, nazvala ich „zlými a slepými agresormi“.
MET rozsudok nekomentovala, no stojí sa za svojim rozhodnutím zrušiť Netrebkovej vystúpenia. Napriek uzatvoreným zmluvám, „nepovažovali za správne Netrebkovej čokoľvek zaplatiť, vzhľadom na jej úzky vzťah s Putinom“, povedal riaditeľ MET Peter Gelb s tým, že to, že Netrebko v MET nespieva, je pre nich umeleckou stratou, ale „nie je možné, aby MET alebo väčšina jej publika tolerovali jej prítomnosť“. Riaditeľ zväzu American Guild of Musical Artists, ktorý Netrebko zastupoval, Sam Wheeler, rozhodnutie arbitra uvítal. Podľa neho pomôže chrániť práva umelcov, ktorí žiadajú kompenzáciu za zrušené vystúpenia.
Skončil aj manžel
Netrebko má stále pomerne nabitý program, hoci čelí výzvam, aby dostala na globálnej scéne stopku. Tento mesiac bol na Taiwane na poslednú chvíľu zrušený jej koncert pre jej napojenie na Putina. Vidieť ju však možno v Miláne, vo Viedni aj Salzburgu.
Potom, čo vlani čelila stopke Západu sa Netrebko od Putina dištancovala s tým, že sa s prezidentom stretla len niekoľkokrát a nie jej „spojencom žiadneho ruského vodcu“ a sama zrušila svoje vystúpenia v Rusku. Priamej kritike Putina sa však vyhla. Netrebko žije v Rakúsku, kde platí dane.
MET nedávno vyhodila aj Netrebkovej manžela, azerbajdžanského tenoristu Yusifa Eyvazova (45) z inscenácie „Tosca“. Nahradila ho americkým tenoristom Matthewom Polenzanim (55).
Podľa riaditeľa MET Gelba boli dôvodom vyhadzovu Eyvazove nemiestne komentáre. Vlani kritizoval americkú sopranistku Angel Blue (38) po tom, čo sa stiahla z opery Aida v Arene di Verona. Urobila tak po tom, čo na sociálnych sieťach kolovali fotky Netrebko a ďalších umelcov, ktorí tam vystupovali v tmavom mejkape. Navyše, Gelb nechcel Eyvazovovou prítomnosťou, vzhľadom na jeho manželku Netrebko, zneuctiť ukrajinskú sopranistku Liudmylu Monastyrskú (47), ktorá tiež spieva v Tosce. MET Eyvazova odškodní, za to, že nebude účinkovať v predstavení Tosca.