V osemhodinovom lete z Európy vás privíta africká rovníková klíma. Očakávame horúce počasie a prudké slnečné lúče. Teploty sa však líšia od toho, kde sa práve nachádzate - inak vnímate počasie nižšie na juhu, inak na východnej pláži a iné je aj v hlavnom meste. Keď už hovoríme o Nairobi, tak prvý šok vás môže čakať na ceste z letiska.

Nefalšovanú dopravnú špičku zažijete práve tam, a ak nie ste ostrieľaný, trpezlivý a najmä odvážny šofér, za volant nesadajte. My sme mali šťastie, pretože sme sa spojili s priateľmi zo Slovenska, ktorí žijú v Nairobi tri roky. Marián, teraz už pán domáci, sa ako vodič osvedčil okamžite a my sme vďaka nemu mohli za dva týždne stihnúť dosť zastávok. „Občas môžete vidieť popri ceste mŕtve zvieratá. Ak tu napríklad úmyselne zastrelíte zebru či žirafu, hrozí vám väzenie. Naopak, ak narazíte autom do človeka, stačí zájsť na najbližšiu policajnú stanicu a nahlásiť to,“opisuje nám po ceste z letiska Marián paradoxy života v Keni. Tak sa v duchu modlíme, aby nám do cesty nevbehla žiadna zebra, ale ani človek.

Počas jedného dňa nestíhame viac ako jednu-dve aktivity. Vzhľadom na polohu sa stmieva skoro, po šiestej večer už neurobíme žiadne výpravy a navyše nám nepomáhajú ani preplnené cesty. Preto je dobré mať plán na každý deň a dostatok času na presuny. Červená hlina vyzerá dobre na fotkách, na našom oblečení však nevyzerala najlepšie. Celé dva týždne sme s tým bojovali a nedokázali sme pochopiť, ako je možné, že miestni sú stále čistí a upravení. Dokonca v tých najchudobnejších častiach sme videli na uliciach upravené ženy a pánov, kým my sme sa trápili s oranžovými a blatovými škvrnami na svojom oblečení.

FOTO Krásne zákutia kene nájdete v GALÉRII >>

Prieskum pred cestou

Na čo si dať pozor? Pred príchodom do Kene príde vhod naštudovať si aspoň zopár pravidiel. Nás na začiatku prekvapilo, že všetky nákupné centrá a uzavreté miesta sú prísne strážené. To znamená, že pred vstupom do nich esbéeskári, respektíve vojaci kontrolujú všetkých. Nám neustále prehľadávali tašky, auto a prešli sme i cez kontrolu detektorom kovov.

Ak ste fajčiar, budete si musieť zvyknúť, že si nemôžete hocikde zapáliť cigaretu, ale sú na to vyhradené miesta. Za porušenie môžete mať problémy so zákonom. Ďalšou kapitolou je „sáčková prohibícia“. Platí absolútny zákaz igelitových vrecúšok a počas balenia som ani nepomyslela na to, že niektoré veci v kufri zabalím do igelitiek, ako inokedy zvyknem.

Z dovolenky si vždy chceme priniesť čo najviac fotografií, najmä z tých miest, ktoré sú niečím špecifické. Odfotiť si slum môže byť dokonca nemožné, pokým nie ste s niekým miestnym. My sme mali šancu urobiť zopár fotiek priamo z idúceho auta. Keď sme stáli v zápche na mieste, tak sme sa neodvážili. Pre väčšiu bezpečnosť sme zatvorili okná a auto sme zamkli. Často treba rešpektovať fotografovanie rôznych inštitúcií, napríklad niektoré ambasády majú označenie so zákazom.

KÁVOVÉ PLANTÁŽE Milovníci kávy sa určite potešia. Keňa sa môže pochváliť vynikajúcou kávou za nízku cenu.
KÁVOVÉ PLANTÁŽE Milovníci kávy sa určite potešia. Keňa sa môže pochváliť vynikajúcou kávou za nízku cenu.
Zdroj: MARTINA BAUMANN

Krajina golfu

V súvislosti s Afrikou si väčšina vybaví len chudobu. Keď sme známym povedali plány našej cesty, reakcie boli rôzne. Jednou z tvárí tejto krajiny je aj luxus, o ktorom mnohí netušia.    O golfe by sa dalo písať veľa, pretože v Keni nájdete množstvo kvalitných golfových ihrísk. Hneď po príchode sme mali voľný deň, a tak sme navštívili Windsor Golf Hotel & Country Club, kde sa stretávajú milovníci golfu, medzi nimi diplomati a zamestnanci rôznych ambasád. Atmosféru dotvárajú všadeprítomné opice, ktoré hráčov pozorujú zblízka. Naši slovenskí priatelia hrajú golf príležitostne, majú tu vybudované zázemie, kamarátov a na kenský život sa nesťažujú, aj keď je tu všetko dva-trikrát drahšie ako na Slovensku.

Hovorí sa, že kto sa vyberie do Kene a nenavštívi aspoň jeden národný park, akoby tam ani nebol. Ak sa trápite, ako platiť, tak všetky parky majú k dispozícii terminály a zaplatíte jednoducho. Ako prvú zastávku sme si vybrali Amboseli, národný park vzdialený štyri hodiny autom z Nairobi. Pribalili sme si so sebou repelent, fľaše s vodou, niečo pod zub, fotoaparáty a ďalekohľad. Cestou tam sme museli policajtke vysvetľovať, že sme si ju z auta nefotili. Spätnou kontrolou sme nakoniec zistili, že na zábere je, a tak sme to pred ňou museli vymazať. Rozlúčila sa s nami slovami: Welcome to Kenya! - Vitajte v Keni! Amboseli je známe stádom slonov a skoro ráno pri troche šťastia aj výhľadom na „strechu sveta“ - Kilimandžáro. My sme to šťastie, žiaľ, nemali a spiacu sopku vo výške 5 895 metrov nad morom sme cez opar nevideli.

FOTO Krásne zákutia kene nájdete v GALÉRII >>

Kemp v divočine

Prvé safari sme si naplánovali na dva dni s prespaním v kempe. Hneď po príchode sme videli z terasy slony, ktoré prišli k napájadlu oproti. Urobili sme si rýchly obed a medzitým sme sledovali zvieratá naokolo. Zostali nám ešte tri hodiny do konca dňa, tak sme ich využili naplno. Sadli sme do džípu a po hrboľatej ceste sme vyrazili do divočiny.

Už len samotná cesta po savane je zážitkom na celý život. Videli sme stáda slonov a žiráf, zebry, byvoly, gazely, impaly, hyeny, pštrosy, pelikány, plameniaky. Na leva sme si však ešte museli počkať. Po návrate na Slovensko sme zaregistrovali správu o úmrtí ikonického veľkého Tima z Amboseli, 50-ročného slona, ktorého sme pravdepodobne v diaľke zbadali aj my. Večer v kempe je neopísateľný. Sedíme na terase, počúvame zvieratá pri napájadle. Ony sú vo výhode, lebo nás vidia, my ich nie. Čakáme, kým nás premôže spánok a medzitým odolávame náletom dotieravého hmyzu.

Nasledujúce ráno sme vstali o pol šiestej, aby sme si vychutnali kávu pri východe slnka. Kilimandžáro nám neodkrylo svoju tvár, a tak sme sa potešili aspoň zo žiráf, ktoré sa prišli osviežiť k napájadlu. Vyťahujeme opaľovacie krémy s vyšším faktorom. Aj keď stále zostávame sedieť v aute, ramená nám opaľuje aj vnútri. Na safari je totiž vychádzanie z vozidla zakázané.

TANEC NA PRIVÍTANIE Masajovia si každú návštevu uctia typickým tancom.
TANEC NA PRIVÍTANIE Masajovia si každú návštevu uctia typickým tancom.
Zdroj: MARTINA BAUMANN

Tri manželky

Na obed sme navštívili dedinku Masajov. Tí nás privítali tradičným tancom s čo najvyššími výskokmi. Zapojiť sme sa museli aj my. Masajovia žijú v kruhu, a to doslova, pretože príbytky majú postavené dokola a plot okolo celej osady je z rôznych kríkov, ktoré majú v noci ochrániť miestnych pred divými zvermi. Na noc dovnútra dediny naženú dobytok. Elektrinu tu vraj nemajú, žijú v súlade s okolitou prírodou.

Pri prehliadke ich domčeka sme mali chvíľu problém privyknúť si na tmu, ale posvietili sme si svetlom z mobilov. Jednu spálňu má vyhradenú manžel, ktorý chodí len na návštevu, druhú matka s deťmi a nakoniec nechýba malý kuchynský kút. Príbytky stavajú ženy. Masajovia uznávajú polygamiu, a teda muž môže mať aj tri ženy, ale len za predpokladu, že je bohatý. Bohatstvo sa meria počtom kráv.

Náš sprievodca bol zrejme chudobný, pretože nemal ani jednu manželku. Na otázku, kde sa naučil tak dobre po anglicky, odpovedá, že na masajskej univerzite v Nairobi. Miestny lekár sa ponúkol, že nás vyšetrí a ponúkne vhodnú liečbu. Jeho ponuku sme neprijali. Keďže sa ich dedina nachádza ďalej od civilizácie, ani Masajov neobchádzajú rôzne choroby. Vtedy sa liečia odvarmi z kôry stromov, ktoré pripravujú v kombinácii s vodou alebo mliekom. Pomáhajú si nimi pri problémoch s maláriou, chrípkou, ale aj pri ženských problémoch. Dobre namiešaný odvar zas dokáže posilniť nejedného muža a dodá mu energiu, ktorú potrebuje pri všetkých svojich manželkách.

V masajskej škole sa deti učia okrem klasických predmetov angličtinu. V triede ich je spolu 72 a mladší sa striedajú so staršími. V čase našej návštevy bol zvyšok žiakov práve na obednej prestávke a v triede boli len menšie deti. Obedná prestávka vyzerá v skutočnosti tak, že sa deti idú najesť domov a potom sa vrátia.

Biely piesok

Po dvoch dňoch strávených v aute sme sa vybrali za oddychom k Indickému oceánu. Pláž Diani Beach ponúka biely piesok, rezorty a v nich bary, ktoré pripomínajú scény z filmov. Párkrát sme sa snažili o romantickú prechádzku na pláži. Domáci tam vo veľkom počte striehnu na turistov, aby im ponúkli náramky, ručne robené šperky, suveníry či výlety loďou. Život tu nie je ľahký a miestni bojujú o prežitie medzi sebou a predbiehajú sa v tom, čo vám ponúknu. Cez deň je takmer nemožné prejsť sa po pláži osamote, preto sme si nechávali túto aktivitu až na večer.

Posledný večer na pláži sme stretli Issa, ktorý nám porozprával o tom, ako v jeho dedine postavilo päť Slovákov pumpu na pitnú vodu. Teraz už vďaka tomu nemajú zdravotné problémy. V minulosti boli odkázaní na vodu z rieky. Medzi rečou siahol Issa do vrecka nohavíc, vytiahol slané oriešky a ponúkol nás. Slušne sme odmietli. Sľúbil nám, že sa za nás pomodlí, aby sme vyhrali loto a mohli si tu kúpiť jeden z hotelov. Potom by sa mohol stať jeho manažérom. Jeho snom je sedieť celý deň za počítačom a ťukať do klávesnice.

Oddýchnutí sme sa vybrali opäť na safari. Tentoraz sme si zvolili Národný park Nairobi, kde sme skoro ráno mali šťastie na levicu s dvoma mláďatami. Rodinka sedela na kameni a napriek tomu, že naokolo bolo veľa áut s turistami, zapózovali nám. V diaľke sme videli aj nosorožce a medzi stromami nechýbali vytŕčajúce hlavy žiráf.

Oveľa bližšie sme sa k nim dostali v Žirafom centre, ktoré bolo založené na záchranu žiráf Rothschildových. Po zakúpení vstupenky sme dostali misku s granulami, aby sme ich nakŕmili priamo z ruky. Z bezprostrednej blízkosti sme videli sloníčatá v Sirotinci Davida Sheldricka. Charitatívna organizácia David Sheldrick Wildlife Trust je známa tým, že sa venuje osirelým slonom, ale rovnako sa snaží prinavrátiť zvieratá do prírody.

Keňa
Keňa
Zdroj: MARTINA BAUMANN

FOTO Krásne zákutia kene nájdete v GALÉRII >>

Koráliky a keramika

V hlavnom meste je veľa turistických atrakcií. Jednou takou je komunita žien, najmä slobodných matiek, ktoré sa živia výrobou šperkov a keramiky pod značkou Kazuri. Vo svahilčine to znamená malé a nádherné. Ak sa spojí ručná výroba s krásnou myšlienkou, výsledkom môže byť takáto fungujúca manufaktúra.

Začiatky Kazuri siahajú do roku 1975 ako experiment dvoch slobodných matiek. Okrem toho, že šperky predávajú priamo vo výrobe, exportujú veľa výrobkov do zahraničia. Kamienky často zdobia aj sandále, ktoré môžeme nájsť priamo v predajniach obuvi u nás. Ako to už na dovolenke býva zvykom, neodolali sme malým nákupom. O kenskej káve sme počuli len samé chvály, preto sme si urobili krátky výlet na najbližšiu kávovú plantáž. Obrovské kávové polia v nás zanechali pocit pokoja, plná taška kávy zas úžasnú arómu, ktorú sme si priniesli až domov.

Ak cestujete do niektorej africkej krajiny, pouvažujte o pomoci pre tých, ktorí to najviac potrebujú. My sme sa rozhodli pomôcť opusteným deťom v sirotinci v mestečku Ngong pri Nairobi a s priateľmi zo Slovenska sme urobili ešte pred našou cestou zbierku oblečenia. Nakoniec sme ešte v miestnych potravinách nakúpili základné suroviny na varenie.

V centre pre siroty sme mali možnosť vidieť, ako to funguje nielen v triedach, ale pozreli sme sa i do kuchyne. Pani kuchárka už ráno o štvrtej stojí pri sporáku a nezastaví sa do večera. Pripraviť pre 120 hladných krkov raňajky, obed a večeru je výzva na každý deň. Najväčší problém majú vraj s fazuľou, ktorá im stále chýba. V deň našej návštevy ju mali tiež uvarenú spolu s ugali.

Nazreli sme aj do izieb dievčat a chlapcov. Poschodové postele zívali prázdnotou, večer sú však preplnené. Na jednom lôžku sa nájde miesto aj pre tri deti. Vonku bola veľká zberná nádoba na dažďovú vodu, ktorú používali napríklad na pranie a umývanie. V hnedej vode plávala stará teniska. Pitná voda bola v osobitnej nádobe.

Najmenšie deti sa nám bezprostredne vrhli do náručia, prekrikovali sa a tešili. Len čo však učiteľka povedala, aby si sadli na miesto, poslúchli. Vonku ma zaujali heslá, ktoré boli vyvesené okolo ihriska: sústredenie, poctivosť, láskavosť. Napriek nesmiernej chudobe tu vládol poriadok, pokoj a dobrá nálada. Tú sme si odniesli domov ešte minimálne na niekoľko týždňov.

FOTO Krásne zákutia kene nájdete v GALÉRII >>