Každý z nás má občas chuť odpratať sa na odľahlý opustený ostrov, ďaleko od hluku a civilizácie, kde nebude musieť odpovedať na hlúpe otázky a spĺňať nezmyselné príkazy. Aspoň na deň-dva. No len zopár vyvolených si to naozaj môže dovoliť - stačí sadnúť do súkromného lietadla, potom presedlať na jachtu a zakotviť na svojom kúsku zeme uprostred mora či oceánu.

Áno, sú ľudia, ktorí majú svoj súkromný ostrov. Technicky, a niekedy ani finančne, nie je až také náročné jeden zohnať. Aj za posledné dva mesiace sa ich na trhu s nehnuteľnosťami niekoľko objavilo. Je len na vás, či preferujete históriu, ekológiu, exotiku, alebo ku kúpe budete pristupovať prakticky.

Ak sa už teraz v predstihu tešíte na chvíle samoty, zaslúžený oddych s rodinou a priateľmi, prípadne vzrušujúce okamihy s milenkou, trochu pribrzdite. Z dlhodobého hľadiska sa takto využívať ostrov finančne nevyplatí, mohlo by vás to zruinovať. Keď sa niekto rozhodne kúpiť kus pevniny v mori, väčšinou to vníma ako investíciu.
Napríklad urobí z ostrova luxusné turistické stredisko a potom na tom zarába. Alebo ho predá.

Aby sme zbytočne nemudrovali, pozrite si zopár vybraných ostrovov na predaj. Ak vás niektorý z nich osloví, vyberte z ponožky úspory a hurá na nákupy!

Škótske lákadlo

Ak predsa len túžite po pomerne lacnom a nie príliš ďalekom úteku pred civilizáciou, skúste 5,2-hektárový Eilean Nan Gabhar v škótskom  Loch Craignish pri pobreží Atlantického oceánu. V preklade Kozí ostrov je priam ideálny na utápanie v bolesti a sebaľútosti, pôsobí totiž mimoriadne melancholicky. A, čo je ešte dôležitejšie, neplatí na ňom úplný zákaz výstavby, čiže môžete získať stavebné povolenie, vystavať si dom medzi zeleňou a presťahovať sa tam. Cena je pritom naozaj zanedbateľná - 136-tisíc eur.

136-tisíc eur
136-tisíc eur
Zdroj: profimedia.sk