Krutá vražda novinára Džamála Chášuk­džího v plnej miere odhalila brutalitu saudskoarabského režimu, jedného z najbizarnejších na svete a plného paradoxov. Na jednej strane sa členovia kráľovskej rodiny topia v ropnom luxuse, na druhej strane medzi nimi zúria mocenské boje. Miestni šejkovia síce dávajú obrovské sumy na charitu, ale pri svojich oponentoch nepoznajú zľutovania. Zatiaľ čo niektoré praktiky saudskoarabskej vládnucej elity sa podobajú skôr stredoveku, na globálnej scéne vystupujú ako partneri najvyspelejších krajín sveta.

Megabohatí

Výšku celkového majetku kráľovskej rodiny v Rijáde ťažko vyjadriť číslami, nieto si ju predstaviť. Konkrétne - pohybuje sa okolo 1,4 bilióna amerických dolárov, čo je zhruba šestnásťkrát viac, než je hodnota majetku britských monarchov. Ide pritom o odhad, keďže Saudsko­arabi si v otázkach finančných záležitostí prísne strážia svoje súkromie. „Som bohatý muž, nie chudobný. Nie som Gándí ani Nelson Mandela,“ cituje americká televízia CBS korunného princa Muhammada bin Salmána, v ktorého rukách sa v súčasnosti koncentruje moc. „Som člen vládnucej rodiny, ktorá je tu už celé stáročia. Navyše najmenej 51 percent mojich výdavkov smeruje na charitu, len 49 percent dávam na seba.“

Korunný princ dal jasne najavo, že sa nemieni ospravedlňovať za mimoriadne nákladný životný štýl príslušníkov kráľovskej rodiny. Tá má celkovo 15-tisíc členov, ale gro bohatstva je zhromaždené v rukách dvoch tisícok. Len hodnota majetku 82-ročného kráľa Salmána ibn Abd al-Azíza sa odhaduje na 17 miliárd amerických dolárov. Šejkovia s míňaním ropných peňazí nemajú žiadne ťažkosti - kupujú drahé jachty, súkromné lietadlá, luxusné vily a paláce v rôznych častiach sveta s okázalým, neuveriteľne drahým nábytkom - povestná je napríklad škatuľa na papierové obrúsky obložená zlatom.

Medzi šampiónov v míňaní patrí práve korunný princ. Ako píše New York Times, v poslednom čase si kúpil da Vinciho maľbu za 450 miliónov dolárov, jachtu za pol miliardy a zámok vo Francúzsku za 300 miliónov. Údajne vlastní ešte dva domy v Londýne a jeden obrovský obytný komplex na španielskom južnom pobreží.

Jachta za pol miliardy: Aj tá vraj patrí korunnému princovi.
Jachta za pol miliardy: Aj tá vraj patrí korunnému princovi.
Zdroj: profimedia.sk

Dvadsaťdva manželiek

Ako je možné, že vládnuca dynastia je taká rozvetvená? Odpoveď je jednoduchá - saudskoarabské chápanie tradičnej rodiny je - jemne povedané - iné než u nás. „Otec štátu“ Abd al-Azíz ibn Saúd, ktorý v prvej polovici 20. storočia postupne zjednotil miestne kmene a vytvoril Saudskú Arábiu, mal 22 manželiek. Aj keď údajne nikdy nemal viac ako štyri ženy súčasne. Okolo počtu jeho detí dodnes panujú nezhody - počet synov sa odhaduje na štyridsať, dcéry v konzervatívnom kráľovstve nestoja za zmienku. Jeden príklad za všetky. V sedemdesiatych rokoch svet obletel smutný príbeh princeznej Mišál, pravnučky zakladateľa štátu. Vtedy devätnásťročné dievča sa počas štúdií v Libanone zamilovalo do saudskoarabského veľvyslanca v krajine Chalída. Aféra sa prevalila a princeznú odsúdili za cudzoložstvo. Trest bol nemilosrdný - najprv ju oslepili, potom skončila pred popravnou čatou. Chalíd sa na jej popravu musel pozerať, ale nasledoval ďalší trest - sťali mu hlavu.

Poďme späť k synom. Najväčšej úcte sa tešila desiata manželka Hassa al-Sudairi, ktorá mu porodila najviac mužských potomkov - sedem. Navyše, dievča, ktoré si kráľ zobral ako trinásťročné, vyrástlo vraj do nevídanej krásy. Počet vnukov „otca štátu“ už prevyšuje tisíc, o pravnukoch nehovoriac. V takejto situácii takmer všetky vládne či ekonomické posty v krajine ovládli potomkovia jediného muža, prípadne ich blízki príbuzní.

Pokiaľ ide o ibn Saúdových následníkov, doteraz sa na saudskoarabskom tróne striedali výlučne jeho synovia - po monarchovej smrti sa žezla ujal mladší nevlastný brat. Naposledy sa tak stalo v roku 2015, keď zosnulého Abdalláha vystriedal súčasný kráľ Salmán. Počas jeho vlády sa veci začali komplikovať - v čase nástupu na trón mal panovník najlepšie roky dávno za sebou, mal takmer osemdesiat. Navyše jeho zdravotný stav sa dodatočne zhoršoval, dostal mŕtvicu, prejavila sa u neho Alzheimerova choroba. Nastalo mocenské vákuum, rozpútal sa boj o vplyv. Víťazne z neho vyšiel Salmánov syn, spomínaný korunný princ Muhammad.

Najluxusnejšia väznica

Povaha islamského režimu založeného na šaríi sa počas posledných desaťročí mení veľmi pomaly. Kráľovstvo zrušilo otroctvo až v roku 1962, veľkú moc má náboženská polícia presadzujúca dodržiavanie islamského práva, na dennom poriadku sú popravy kriminálnikov, ale aj politických oponentov.

Chvíľu to vyzeralo, že princ Muhammad prinesie liberálne reformy. Umožnil ženám šoférovať, otvoril prvé kino pre nežné pohlavie, obmedzil právomoci náboženskej polície, odštartoval rozsiahly boj proti korupcii. Práve protikorupčný zásah spustil ďalšiu vlnu kontroverzií - skôr než o boj proti úplatkom a spreneverám išlo totiž o vyrovnávanie účtov v rámci vládnucich elít.

Krok dopredu: V Rijáde nedávno otvorili kino pre ženy.
Krok dopredu: V Rijáde nedávno otvorili kino pre ženy.
Zdroj: profimedia.sk

Saudskoarabský korunný princ sa zrejme zapíše do dejín ako muž, ktorý okrem nákupu prepychových vozidiel a nehnuteľností vytvoril najluxusnejšiu basu na svete. Úrady krajiny pod rúškom boja proti korupcii v roku 2017 držali desiatky vládnych ministrov, vplyvných biznismenov či regionálnych vládcov niekoľko týždňov zajatých v hoteli Ritz v Rijáde. Odhaduje sa, že štát im zhabal majetok v hodnote sto miliárd dolárov. „Ide o peniaze a moc,“ povedal pre Washington Post zdroj blízky kráľovskej rodine. „Muhammad bin Salmán chápe, že ak ich oberie o peniaze, oberie ich aj o moc.“ Terčom útokov korunného princa sa stali hlavne priami potomkovia zosnulého kráľa Abdalláha, ale aj vplyvní muži z oblasti červenomorského prístavu Džidda.

Obvinených príslušníkov elity medzičasom previezli do iných väzníc v Rijáde a za mrežami ich podľa odhadov stále zostáva okolo päťdesiat. Aj keď po vražde novinára Chášukdžího na konzuláte v Istanbule korunný princ predsa len robí určité ústretové kroky. Na slobodu sa dostal princ Chalíd bin Talál, vplyvný podnikateľ a náboženský konzervatívec, ktorý bol údajne proti obmedzeniu právomocí náboženskej polície. Z väzenia by sa údajne mohli dostať aj ďalší prominenti.

Podľa občianskoprávnych aktivistov tieto gestá musíme brať s rezervou. „Nechcú to robiť, ale sú pod tlakom, tak musia,“tvrdí o korunnom princovi a kráľovi saudskoarabský aktivista žijúci v Londýne Jahja Assírí. Zhoduje sa s ním Adam Coogle, odborník Human Right Watch na Blízky východ. „Počas vyšetrovania novinárovej vraždy sa snažia ukázať, že rodina je jednotná,“ tvrdí.