Už ôsmy rok je Michael Schumacher zavretý za múrmi svojej vily pri Ženevskom jazere, no sedemnásobný majster sveta formuly 1 sa znovu v tieto dni dostáva na pretras. Vďaka dokumentárnemu filmu americkej streamovacej spoločnosti Netflix, ktorý mapuje úspešnú kariéru dnes 52-ročného nemeckého pretekára. „Mal vyjsť už k jeho päťdesiatke, v januári 2019. No trvalo dlho, kým sme sa so všetkými zhodli na koncepte a celom vyznení filmu,“ priznala pre britský magazín F1 Racing spoluproducentka Vanessa Nöckerová.

Mimoriadne sledovaný

V Nemecku sa takmer dvojhodinový dokument režisérskej dvojice Hans-Bruno Kammertons a Michael Welch stal už pár dní po premiére najsledovanejším filmom spoločnosti. Schumacher je v rodnej krajine stále populárny. O to viac, že informácie od úrazu na lyžovačke vo francúzskom Méribel v decembri 2013, pri ktorej narazil hlavou o vyčnievajúci kameň, poškodil si mozog a o­stal pripútaný na lôžko, sú stále značne kusé. „Ľudia v Nemecku ho milovali. Pre jeho charakter a úsmev, keď stál na pódiu. Viem, o čom hovorím. Aj môj otec a dvaja bratia s ním prežívali každú výhru či prehru,“ vraví Nöckerová. Film bol hotový v októbri minulého roka a pôvodne mal ísť do kín. „To však stále nie je možné. Aj preto sme radi, že ho svet môže vidieť aspoň prostredníctvom Netflixu,“ teší sa Nöckerová. Streamovaciu spoločnosť presvedčil na spoluprácu asi aj úspech predchádzajúceho seriá­lu Drive to Survive z prostredia F1. Tri série po desať dielov videlo 209 miliónov platiacich zákazníkov zo 190 krajín.

Pochvala od Ralfa Schumachera

Schumacherova rodina sa údajne spočiatku zdráhala v dokumente vystúpiť, no napokon názor zmenila. Jeho brat Ralf Schumacher filmárov však napokon pochválil. „Myslím si, že je to urobené veľmi pekne. Aj z hľadiska motoristického športu. Je to veľmi otvorený dokument,“ tvrdí.

Jazdcovmu stavu po nehode sa film venuje síce len okrajovo, no jeho manželka Corinna aj syn Mick, ktorý v tejto sezóne debutuje vo formule 1 v tíme Haas, o Michaelovi prehovorili. „Je tu stále s nami. Je iný, ale dáva mi silu. Kedysi on strážil naše súk­romie, teraz to isté robíme my pre neho. Jeho súkromie je teraz pre nás všetkých extrémne dôležité,“ konštatuje v ňom manželka Corinna.

Michael si ju bral v roku 1995. „Robíme spolu terapiu. Robíme všetko, aby sa Michael mal aspoň o trochu lepšie a cítil sa pohodlne. A robíme všetko pre to, aby cítil, že sme stále rodina,“ dodáva Corinna.

Synovi otec chýba

Syn Mick netají, že mu otec chýba. „Vzdal by som sa všetkého, čo v živote mám, aby sme sa spolu mohli rozprávať. Aj v otázkach motoristického športu by sme si rozumeli. Určite by toho bolo toľko, o čom by sme sa mohli rozprávať,“ skrýva tisnúce sa slzy v očiach dnes 22-ročný jazdec.

Úspešného otca si pripomína aj jazdami v podobnej prilbe, v akej súťažil pri debute Michael Schumacher. Na body v prebiehajúcom seriáli F1 zatiaľ ešte len čaká, mnohí mu však veštia v najsledovanejšej disciplíne motoristického športu veľkú kariéru. „Uvidíme, budúcnosť je nepredvídateľná. Aj ja by som si však rád zajazdil raz za Ferrari. Ako môj otec,“ vyhlásil Mick, podľa ktorého nie je až také ťažké súťažiť s menom Schumacher. „Nie je to veľká príťaž. Je to len také pierko,“ tvrdí v rozhovore pre taliansky denník La Stampa.

Michael Schumacher jazdil za Ferrari v rokoch 1996 - 2006, pre slávnu taliansku značku vybojoval päť zo svojich siedmich titulov svetového šampióna.

Bacardi s kolou aj cigary

Film o nemeckej automobilovej legende prezrádza aj pár pikantných detailov. Že mal vo chvíľach voľna rád bacardi s kolou, fajčil cigary a miloval hádzať hostí na večierkoch do bazéna. Nevyhol sa tomu ani počas svadby s Corinnou, ktorá ho sprevádzala na pretekoch po celom svete.

Možno viacerí čakali viac podrobností zo súčasných dní bývalého jazdca stajní Jordan, Benetton, Ferrari a Mercedesu, no spoluproducent filmu Benjamin Seikel uviedol veci na pravú mieru ešte pred jeho oficiálnou premiérou. „Od začiatku sme si povedali, že nehoda nebude v centre nášho dokumentu,“ prezradil. „Naším cieľom bolo ukázať Michaelov príbeh aj skutočnosť, ako sa ostatní vyrovnávajú so súčasnými okolnosťami,“ dodal.

Schumacher bol skutočne jedinečný pretekár. Odjazdil 308 pretekov, 91 z nich vyhral - naposledy v Číne v roku 2006. Sedem rokov pred osudnou nehodou, ku ktorej možno nemuselo prísť. Michael vraj vážne uvažoval, že si pôjde zaskákať z padáka do Dubaja, keďže sneh vo francúzskych Alpách sa mu na lyžovačku nezdal najlepší. Napokon však uprednostnil Méribel a zvyšok je už história.

Zlomové okamihy života Michaela Schumachera si pozrite v galérii>>

Počas celej kariéry v kokpite F1 sa mu zranenia vyhýbali - len v Silverstone 1999 si raz zlomil nohu. Nešťastie prišlo až s lyžami na nohách. V čase, keď vedľa neho lyžoval jeho v tom čase 14-ročný syn Mick.

Plač za Sennom

Schumacher sa vo filme pár ráz aj rozplače. Vari najemotívnejšou scénou je smútok na jednej z tlačových besied po pretekoch po otázke na zosnulého Ayrtona Sennu. Práve pred Schumacherom unikal v prvý májový deň roku 1994 na trati v Imole brazílsky hrdina, keď v zákrute Tamburello v 310-kilometrovej rýchlosti napálil do nechránenej betónovej steny. Večer toho istého dňa následkom ťažkých zranení podľahol. Michael sa v tom roku stal prvý raz majstrom sveta.