Ujo, ty si môj idol. Budem vyzerať ako ty, keď vyrastiem? Túto vetu napísal na sociálnej sieti istý dovolenkár po návšteve stredothajského mesta Lop-buri a pridal fotografie potetovaného japonského starčeka, ako v parku sleduje partiu stolovej hry dáma. Status spôsobil hotové zemetrasenie. Nielenže sa stal virálom, ale viedol k dramatickému zatknutiu. Onen starček totiž nebol hocikto, ale popredný člen jakuzy na úteku pred spravodlivosťou.

Gangster na dôchodku

Dnes 72-ročný Šigeharu Širai čelí obžalobe, že ešte v roku 2003 zastrelil konkurenčného bosa. Siedmich členov jeho gangu odsúdili za vraždu na 12 až 17 rokov za mrežami, samotný šéf gangu však utiekol do Thajska. Ukrýval sa mimoriadne šikovne. Ako informuje Daily Mail odvolávajúc sa na miestne policajné zdroje, kým mali s thajskou manželkou dostatok peňazí, bývali v hoteloch, neskôr sa viac zdržiaval na verejných priestranstvách. A zrejme by si ešte dlho užíval pokojný život gangstra na dôchodku, nebyť nešťastnej náhody.

Foto zo sociálnych sietí: Bos v parku sa stal hitom na internete.
Foto zo sociálnych sietí: Bos v parku sa stal hitom na internete.
Zdroj: profimedia.sk

Šigeharu si počas slnečného dňa v parku neprezieravo rozopol košeľu a vystavil na obdiv svoje tetovanie. Zaujal tým okoloidúcich, pričom jeden z nich si ho odfotil a záber zverejnil na sociálnych sieťach. V priebehu niekoľkých dní fotografiu zdieľalo vyše desaťtisíc ľudí a neunikla ani pozornosti japonskej polície. Muža prezradilo tetovanie, ale aj odrezaná časť malíčka na ľavej ruke. Dva symboly príznačné pre členov jakuzy.

Zločin s tradíciou

Rituály a zvyky japonskej organizácie siahajú ďaleko do minulosti. V období edo v rokoch 1600 až 1868 japonské úrady za trest tetovali zločincov, čo im strpčovalo život po opustení väzenia. Jakuza to neskôr poňala trochu inak - kerky sú dnes prejavom hrdosti na príslušnosť ku gangu. Hoci i hrdosť má svoje medze. Jakuza síce v Japonsku nie je zakázaná a úrady ju tolerujú, ale pre jej členov nie je veľmi praktické, aby na každom kroku dávali najavo, že sú mafiáni. Ich tetovania sa preto väčšinou končia pri lakťoch a na krku, čistý tiež zostáva úzky pás v strede brucha a hrude. Presne ako v prípade Šigehara Širaia.

Jubicime: Odrezanie časti prsta je prejav lojality.
Jubicime: Odrezanie časti prsta je prejav lojality.
Zdroj: profimedia.sk

Ešte zaujímavejšia je praktika jubicime - odrezanie časti vlastného prsta, najčastejšie malíčka. V minulosti vraj takým spôsobom mohli hazardní hráči splatiť svoje dlhy, neskôr tak za svoje hriechy platili bojovníci s mečom. Absencia vrchnej časti malíčka ich obmedzovala pri narábaní so zbraňou a zvyšovala tak ich závislosť od vodcu. Jakuza prevzala praktiku, jej členovia týmto spôsobom trestajú za prehrešky proti organizácii, vyjadrujú ľútosť a lojalitu, tiež je to spôsob urovnávania sporov.

Vydajú ho: Thajskí policajti zatkli Šigehara Širaia, keď nakupoval. Nerobil veľké okolky. Pri výsluchu sa priznal, že bol šéfom gangu jakuzy s názvom Kodaka. Ako tvrdí, na zastrelení soka sa nepodieľal, pripúšťa však, že spolu nevychádzali práve najlepšie. Thajsko ho teraz vydá Japonsku na základe porušenia vízových zákonov a potom si zrejme dlhé roky posedí v base.